Manyetik su arıtımı

Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#1
manyetik su arıtımı(aynı zamanda kireç önleyici manyetik su arıtımı olarak da bilinir) manyetik bir alandan geçen sert suyun etkisini azaltmakta kullanılan bir arıtma metodudur. kimyasal olmayan bir su yumuşatma yöntemidir.

fakat tartışmalı bir su arıtma yöntemidir, bilimsel ve ispatlanmamış olduğuna dair yorumlar söz konusudur. verimli arıtma, cihaz boyunca, sabit bir su döngüsü olduğu yerlerde, endüstriyel durumlarda gözlenmiştir. şöyle ki arıtma sadece suyun sertliğini değiştirmektedir, bu gözlemlenebilmektedir, ancak çözünen madde miktarında (magnezyum, kalsiyum gibi) bir değişiklik olmamaktadır.

manyetik arıtma ucuz olması ve kimyasal gerektirmemesi açısından avantajlıdır.

manyetik su arıtma cihazı satıcıları sıklıkla, resimleri ve referansları kullanırken, iyi kontrol edilmiş çalışma örneklerini, denemeleri hariç tutar. reklamları sistem değişkenlerini, örneğin korozyon sonuçlarını,sistem kütle denge analitiklerini, sertliğe neden olan iyonların konsantrasyonunu ya da dağılımlarını hariç tutarak, bu konular hakkında bilgi vermeyerek yapar.

mekanizasması ise şu şekildedir;
ultra saf su, elektriksel olarak inert bir kimyasal bileşiktir. ne elektriği iletir ne de manyetizma etkisinde kalır. içme suyu ise katyon ve anyonlar içerebilir ve dolayısıyla elektriği iletebilir ve manyetik etkilere duyarlıdır. klaus kronenberg, çözünmüş kireç moleküllerinin şekillerinin güçlü manyetik alanlarla modifiye edildiğinden, su içerisinde sertliğe neden olmayacak duruma geldiklerinden bahseder.
 

Şu anda bu içeriği okuyanlar (Üye: 1, Misafir: 0)