• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Marketlerde atık taşıma

• Konuyu başlatan Anonim (8678)
  • Başlangıç tarihi
A

Anonim (8678)

merhaba,
marketler kendi atıklarını merkez depoya kendi araçları ile taşıyorlar. bu yasak diye biliyorum. bunu geçerli kılan bir yasa yönetmelik mi çıktı? bilgisi olan var mıdır? gıda taşıdıkları araç ile atık kolilerini taşıyorlar.

Tehlikesiz atıkların taşınması için herhangi bir lisans şartı vs yok. Her türlü araç ile taşınabilir, yasal engel yok. Hijyen konusu farklı bir durum tabi ayrı değerlendirmesi gerekir, onu bilemiyorum.

Yeni düzenleme ile, marketler sıfır atık belgesine sahip olması halinde, tersine lojistik ile geri kazanılabilir atıklarını dağıtım merkezlerine geri çekebiliyorlar. Bu düzenleme mevzuata yeni geldi.

Atık Getirme Merkezlerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Sıfır Atık Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esasların 18. Maddesi ile geldi. Ama presleme boyut küçültme gibi daha önceden tesis içinde yapılan işlemler için lisans alma zorunluluğu da aynı madde ile geldi.