Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Matbaa Atık Suyu Arıtması Konusunda Yardım!

Konu, 'ARŞİV' kısmında M. Taner KASARCI tarafından paylaşıldı.

 1. M. Taner KASARCI

  M. Taner KASARCI CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Firmamıza başvuran bir matbaa fabrikasının atık suyunu incelemek ve uygun olabilecek bir arıtma sistemi tasarlamakla görevlendirildim.

  Fabrikadan gelen su Ofset ve Yıkama suyu olmak üzere iki tip ve bunların firmanın belirttiği oranda karışımını arıtabilecek bir arıtma sistemi tasarlamam gerekiyor.

  Su ile yaptığım çalışmalarda kimyasal arıtmanın yeterli olmayacağı açıkça görülüyor. Bu karışım suyunun Giriş KOİ'si 52000'lerde geliyor ve %50 oranında seyreltme ve kimyasal arıtma sonucunda 18000'lere iniyor. Biyolojik arıtmayada ihtiyaç olduğu açık ancak havalandırmaya aldığımda su 5 dkk gibi kısa bir sürede aşırı miktarda beyaz bir köpük oluşuyor ve çamurumun da havalanıp köpükle beraber sistemden uzaklaşmasına neden oluyor. Köpük kırıcı kullanmayı henüz denemedim ancak o kadar çok köpük oluşuyor ki gerçek boyutlu sistemde aşırı miktarda köpük kırıcı gerekeceğinden korkuyorum.

  Suyun içerisinde solventler olduğu açık. Ayrıca yaptığım araştırmalar sonucunda bu miktarda ve beyaz köpük oluşumu suda detarjan olduğunu işaret ediyor.

  Yapmam gereken hakkında bir fikri ya da önerisi olan var mı? Tüm fikirlere açığım, değerli düşüncelerinizi bekliyorum.
   
 2. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  mrb. ben sizin yerinizde olsam önce fiziksel arıtma+ph kontrolü için nötralizasyon ünitesi +anaerobik arıtma+ biyolojik arıtma yapardım. verim hesabı yaparak ünite sayılarını arttırırdım.
   
  Hazel Candan bunu beğendi.
 3. M. Taner KASARCI

  M. Taner KASARCI CMNet Üyesi

  Çiğdem hanım tavsiyeniz için çok teşekkür ederim ancak anaerobik arıtma için kesinlikle tesis içerisinde yer yok... Kimyasal + Biyolojik yapmayı düşünüyoruz ancak bunun için bile yer sorunumuz mevcut... Ne yapacağımızı bizde bulamadık... Köpük kırıcı ile deneme yapacağım yrn. Sonuçları paylaşırım... İlginiz için tekrar teşekkürler... =)
   
 4. M. Taner KASARCI

  M. Taner KASARCI CMNet Üyesi

  Evet arkadaşlar suya sadece iki damla köpük kırıcı damlattım ve köpüklenme tamamen bitti. Ayrıca besleme yaptığımda oluşan köpürme de artık oluşmuyor. Sevinçliyim, paylaşmak istedim... =)
   
 5. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  hayırlı olsun Taner bey :)
   
 6. Alpaslan Yenici

  Alpaslan Yenici CMNet Üyesi

  Taner Bey Merhaba;

  Biyolojik Sistemlerde köpük oluşumu Sistemin ilk işletme aşamasında meydana gelmektedir. Sistemin maksimum verimle çalışması için gerekli şartların olgunlaşması ile birlikte köpük oluşumunun ortadan kalktığını göreceksiniz.. Benim size tavsiyem Sisteme aşılama yaparken hali hazırda çalışan bir sistemden, Hesaplarınıza göre ihtiyaç ne ise ona göre tam aşılama yapmanız.
   
 7. M. Taner KASARCI

  M. Taner KASARCI CMNet Üyesi

  Cevabınız ve düşünceleriniz için teşekkürler Alparslan Bey.
  İlk aşamada oluşan köpük konusundaki düşüncelerinize katılıyorum. Ancak benim sistemimde oluşan köpük miktarı normalin çok çok üzerinde idi. Bunun nedeni de Offset yıkamada kullanılan temizleyici kimyasalın ihtiva ettiği yüksek solventli bileşiklerdi. Köpük kırıcıyı ilk etapta kullandıktan sonra tekrar ihtiyaç duymamam da sizin görüşünüzün doğru olduğunu gösteriyor. Ancak yine belirttiğim gibi çok çok aşırı miktarda oluşan köpük bizi köpük kırıcı kullanmak zorunda bıraktı.

  İlginiz ve düşünceleriniz için tekrar teşekkürler.
   
 8. Alpaslan Yenici

  Alpaslan Yenici CMNet Üyesi

  rica ederim bu arada şunu da belirtmek isterim kimyasal arıtma çıkışı KOI değeri yok yüksek, biyolojik arıtma yeterli olmayabilir, kolay gelsin görüşmek üzre..
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?