MELBES Çalıştayı Bildirgesi (25.11.2019)

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

ŞU konuda MELBES çalıştayı olacağından bahsetmiştim. İlgili çalıştay yapıldı ve bu çalıştay neticesinde bir bildirge yayımlandı. Bu bildirge Laboratuvarların, Sanayici&Danışmanlık Firmalarının ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri olmak üzere 3 ana başlıktan oluşuyor. Benim dikkatimi çeken bazı maddeler şunlar:
-Laboratuvar Bölümü
4, 6, 7, 9, 12, 17. maddeler katıldığım maddeler. 23 numara ise kesinlikle katılmadığım madde. İşim yok danışman olarak bir de emisyon raporu mu hazırlayacağım :)

-Sanayi Sektörü Temsilcileri ve Danışman Firma Bölümü
2. ve 5. maddelere katılıyorum.

İlgili dosyayı ekten bulabilirsiniz.

Dipnot: Henüz bildirge resmi olarak yayımlanmamıştır. Çalıştay sonunda katılımcılara fotoğraf çekebilecekleri iletilmiş olup, çekilen fotoğraflardan derlenmiştir.

Ekli dosyalar

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Web sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Çoğu maddelerde maddiyat değerlendirilmesi yapılmış .
Keşif için ücret kısmına uzak bölgelerdeki lablara uygulanabilir diye düşünüyorum.
Danışmanların eğitim alıp rapor hazırlaması kısmına kesinlikle katılmıyorum.
Hele ki 3250 tl değerinde bir çalıştay olduğuna hiç katılmıyorum :)

Forumda yapardık bunları biz :D

@Cem Yılmaz elin deymişken ölçümü de yapıver nolacak :D

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Ey danışmanlık firması sahipleri, bu büyük burnumu kullanmanın vakti gelmedi mi? Gelin sizin yerinize tespit yapayım, VOC ölçeyim, raporlama yapayım. :D

Bay Mühendis

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel sektör
22. Baca sayısı fazla olan tesislerde uygulanan indirim oranlarının kaldırılması istenmiştir.

Saçmalık. Zamanında yaptıkları iade paraları yüzünden MELBES'in çıkmasına neden oldular. Şimdi indirimin kaldırılmasını talep ediyorlar.

emelkarakulak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜLER MÜŞ.MÜH.TİC.LTD.ŞTİ.
zaten keşif için gidiliyor ama sözde bence!! tesiste hazır bulundurulan bir çevre dosyası var gerekli dökümantayonu isteyebilir yetkiliden hadi onu da geçtim rapor hazırlama aşamasında özellikle ısıl güc hesaplaması çok cezbedici gerçekten :((bunu neden danışman firma hesaplar anlamış değilim kapasite raporu mevcut,yakıt miktarını da tesise keşfe geldiğinde sorabilir ve hesaplamayı yapabilir,bir de eğitim mi alacağız bence bu konuda onların eğitime ihtiyacı var ;):rolleyes:

Emre Hanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dorlion Çevre Dan. Müh. Mad. İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Raporlamayı da danışman yapacaksa ki standart bir rapordaki iş-akım şeması, ısıl güç tespitleri, vaziyet planları, hangi bacada hangi parametrenin ölçüleceğinin tespiti (MELBES'ten sonra yeni moda oldu ben sorumluluk almam danışmanın sorumluluğunda demek), yıllık yakıt tüketimi, vs. gibi bilgileri danışmandan istiyorlar laboratuvara ne gerek var kiralayalım ölçüm aletlerini kendimiz yapalım ölçümleri de 10-11 bacadan aldıkları paraları görüyoruz sistemde kendi aldığımız paraları da biliyoruz, yıllık hesaba vurduğumuzda bile yakınından geçmiyor danışmanlık ücretleri masal anlatmasınlar

Oğuzhan Keskin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Öncelikle bu çalıştay bildirgesini yayınladığın için teşekkürler @Cem Yılmaz

Bildirgede yayımlanan 23. maddeyi kim hangi akılla dile getirmiş.
"...raporlamanın laboratuvarın yaptığı işin bütünlüğü içinde değerlendirilmesi gerektiği,raporlamada laboratuvarların uzun yıllara dayanan tecrübesi olduğu, raporlamanın yapılabilmesi için danışman firmaların eğitim alması gerektiği vb....." cümlesinde laboratuvarın analiz ve rapor işinde tecrübesinden dolayı danışmanında tecrübesizliğinden dolayı eğitim alması gerektiğini yazmışlar.

Arkadaş adamın yaptığı için adı DANIŞMANLIK, danışmana ölçüm raporu gelir, tesis yetkilisine "bak abii.. senin bacanda şu parametre yüksek çıkmış.... yok abi senin arıtmada akm yüksek, şöyle önlem almalıyız, böyle yapmalıyız" diyen taraftır.

Laboratuvar ise danışmanın iş gereği(lisans,izin, ön izleme vb. durumlar) analizini yapan taraftır. Bu analizin raporunuda hazırlamayacaksa ben ne anladım laboratuvardan.
@Emre Hanlı beyinde dediği gibi, melbesten danışman firma laboratuvarın alacağı fiyatları görsün sonrada laboratuvarlar gelsin raporlarıda danışmanlar hazırlasın desin.

Bence laboratuvarları, danışmanlıkları, tmgdcileri, iş sağlıkcılarını, birde muhasebeyle bir birimi daha tek çatı altında toplasınlar, biz çevre mühendisleri yatmaktan yorulduk anca çalışır iş yaparız :)

Taylan Bunarbaşı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ACAR OTOMASYON ÇEVRE ANALİZ ÖLÇÜM LABORATUVARI SAN VE TİC A.Ş.
Danışmanların rapor yazması fikrini danışman firmalar ortaya atmıştır. Çalıştayda bu fikre Laboratuvarlar karşı çıkmıştır. Keşif işni de rapor işini de kesinlikle Laboratuvarlar yapmalıdır.

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Aslına bakarsanız bildirgede hem laboratuvarların hem de danışmanların bir kısmının talep ettiği yazmaktadır. Diğer konuda katılıyorum, bu konular uzman kişilerin elinden çıkmalıdır.

Önceki cevapları görüntüle…

Ceren Davutluoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İskenderun Enerji Üretim A.Ş.
Taylan Bey'in de yazdığı gibi, "Emisyon raporunu danışmanlar yazmalıdır" talebi çevre danışmanlık firmalarının temsilcilerinden geldi ve laboratuvarlar ortak görüş olarak buna karşı çıktılar. Laboratuvarların konuyla ilgili talebi değil ama çeşitli önerileri oldu. İkinci gün oturumunda raportör bendim, satır satır tüm konuşmaların kaydı bende mevcut. Raporda bulunan ölçüm sonuçları dışında başka datalar da var (kapasite raporu vb.) ve bunlar laboratuvarlara firma temsilcileri/danışmanları tarafından iletilmelidir. Ölçüm koordinatları konusunda haklısınız. Emisyon benim uzmanlık alanım değil ama tahminimce tesise ait diğer evraklarla uyumsuzluk olup olmadığını görmek için istenmiş olabilir.
"Emisyon ölçümü için ön keşif" ve "Emisyon raporu içeriğinin sadeleşmesi" konuları kapsamlı olarak konuşuldu, çeşitli öneriler oldu. Bu önerilerin bildirgede yazıyor olması mutlaka öyle yapılacağı anlamına gelmiyor. Hatta bildirgeye yazılmayan ama kayıt altına alınan başka maddeler de var. Bunların hepsi sırası geldikçe Çevre Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve diğer muhataplar tarafından irdelenerek yasal zeminde nasıl bir düzenleme yapılacağı netleşecektir.
Yeri gelmişken yazmak istedim: Bakanlığın MELBES konusunda duruşu çok net. Önümüzdeki süreçte alınacak kararların tesislerin/laboratuvarların/danışmanların ekonomik kaygılarından ziyade çocuklarımıza daha yaşanabilir, daha temiz bir çevre bırakmak zorunluluğu ve sorumluluğuyla alınacağını ifade ettiler. MELBES'i milat kabul ederek bir geçiş süreci yaşıyoruz. Gerçek veriler ışığında sürdürülebilir çevre politikalarının oluşturulması ve sürecin sağlıklı ilerlemesi için sektörün tüm taraflarının da aynı sorumluluk duygusuyla taşın altına elini koyması gerektiğini laboratuvarlar kabul etmektedir (Tesis yetkilisi veya danışman olmadığım için onlar adına bir şey yazamıyorum).

Uğur Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
@Ceren Davutluoğlu ''Yeri gelmişken yazmak istedim: Bakanlığın MELBES konusunda duruşu çok net. Önümüzdeki süreçte alınacak kararların tesislerin/laboratuvarların/danışmanların ekonomik kaygılarından ziyade çocuklarımıza daha yaşanabilir, daha temiz bir çevre bırakmak zorunluluğu ve sorumluluğuyla alınacağını ifade ettiler. '' Bunu diyen bakanlık termik santrallere filtre takılması için 2,5 yıl süre verdi.2,5 yıl boyunca çocuklarımızı zehirleyebilirsin dedi.Çevreyi kirletebilirsin dedi bu Bakanlık.

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Bize laboratuvar seçme hakkı tanınması lazım sistem 2 veya 3 tane lab onerir arasından seçilmesi daha uygun olabilir gibi

Önceki cevapları görüntüle…

FERHAT ELÇİ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
REFORM ANALİZ ÇEVRE LABORATUVARI
danışmana 3 seçenek verilmesi danışmanın işin büyüklüğüne göre firmalardan para talep edebilir işi bize ver rapor olumlu çıksın ekstra şu kadar para gibi gene melbesin anlamı olmayacaktır ...

uaricioglu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dünya Laboratuvar Ölçüm Analiz ve Mühendislik Ltd. Şti.
Bu konu da Çalıştay'da konuşuldu bakanlık suistimale açık bir konu olduğu için buna kesinlikle karşı çıkmaktadır.

KaanDogukan

Yönetim Grubu
Merhaba,

ŞU konuda MELBES çalıştayı olacağından bahsetmiştim. İlgili çalıştay yapıldı ve bu çalıştay neticesinde bir bildirge yayımlandı. Bu bildirge Laboratuvarların, Sanayici&Danışmanlık Firmalarının ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri olmak üzere 3 ana başlıktan oluşuyor. Benim dikkatimi çeken bazı maddeler şunlar:
-Laboratuvar Bölümü
4, 6, 7, 9, 12, 17. maddeler katıldığım maddeler. 23 numara ise kesinlikle katılmadığım madde. İşim yok danışman olarak bir de emisyon raporu mu hazırlayacağım :)

-Sanayi Sektörü Temsilcileri ve Danışman Firma Bölümü
2. ve 5. maddelere katılıyorum.

İlgili dosyayı ekten bulabilirsiniz.

Dipnot: Henüz bildirge resmi olarak yayımlanmamıştır. Çalıştay sonunda katılımcılara fotoğraf çekebilecekleri iletilmiş olup, çekilen fotoğraflardan derlenmiştir.
emisyon raporu sadeleştirilsin şeklinde karar verip, danışman rapor hazırlasın demek garip.
danışman raporlama eğitimi alsına getirmişler.
peki daha güzelini yapıp, emisyon raporu yerine atık ve atık yağ analizlerinde olduğu gibi, emisyon kaynakları listesi, ölçüm sonuçları, parametreler ve sınır değerler tablolarından oluşan 4-5 sayfalık bir rapor hazırlanmasını neden desteklemezler.
zaten proses özetlerinde emisyon kaynaklarını her bir proses ve o prosese bağlı ekipmanları (emisyon kaynağının belli olduğu o kaynağın özelliklerini) vermekteyiz. ayrıca vaziyet planı üzerinde emisyon kaynaklarını da danışman başvurusunda gösteriyor.
ayrıca, ölçüm için sistemden laboratuvar atanan firma, neden 1 kez olsun "değiştirme" hakkına sahip değil

Yiğit KURT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
*
Bizim ülkemizde her alan da maalesef şöyle bir hastalık var. "Hocam onun yaptığı işi bende yapabilirim. Onun yaptığında bir şey yok. Ekstra külfete ne gerek var."
Kimse kimsenin yaptığı işi saygısı yok.

Bu sebeple danışmanlarda rapor yapmak ister. Laboratuvar firmaları da danışmanlık :(