• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Merkezi laboratuvar belirleme sistemi hakkındaki düşünceleriniz?

D

deleted25658

Çalıştay ile ilgili görüşlerniz nelerdir? Yeni gelecek sistemin avantaj ve dezavantajları sizin açınızdan nelerdir?

Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemi (MELBES) Çalıştayı 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da yapıldı. Çevre Mevzuatı kapsamında yapılan ölçüm ve analiz işlerinin, insan müdahalesinden uzak, objektif ve adil bir yöntemle yetkili laboratuvarlara dağıtımının yapılacağı ve işletmelerin ihtiyacına uygun laboratuvarı seçebilecek bir eşleştirme programının oluşturmasına yönelik hazırlanmakta olan Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemi (MELBES) Çalıştayı 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir. Çalıştay ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürü Sayın Muhammet ECEL’in açılış konuşması ile başlamıştır.

Sayın ECEL konuşmalarında, Bakanlık olarak çevresel, ekonomik ve sosyal etkenleri bütüncül bir yaklaşımla ele alarak; sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma anlayışımız ile hedeflerimize yönelik çalışmalar gerçekleştirdiğimizi ve gerçekleştireceğimizi ifade etmiştir. Çalıştayı düzenlemekteki amacımızın MELBES Sistemi hakkında Bakanlık olarak bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaların aktarılması, sonrasında oluşturulan yazılım ile iş dağıtımı sistemine geçilmesi halinde, laboratuvarların önerilerinin, tecrübelerinin ve beklentilerinin alınması olduğunu belirtmiştir. Çalıştay, yetkili laboratuvar çalışanlarından çalışma gruplarının oluşturulması, grup çalışmalarının sunumları ve değerlendirmelerine göre hazırlanan sonuç raporunun sunulması ile tamamlanmıştır.

yayınlanan bildirilerde 1 ay ibaresei yok 16 şubat öncesi için .. 16 Şubat 2019 tarihinden önce başlayan ve henüz tamamlanmamış ölçüm ve analiz işlerinin mevcut sözleşmeler kapsamında devam ettirilmesi ve sonuç raporlarının geçerli sayılması, deniyor madde 8 de

madde 7 16 Şubat 2019 tarihinden sonra Çevre Mevzuatı kapsamında sonuçları Bakanlığa ya da Bakanlığın yetki devri yaptığı kurumlara sunulan izin, izleme, teyit, lisans amacıyla yapılacak ölçüm ve analizlerin dağıtımının MELBES sistemi üzerinden yapılması,

Ben düşüncemi söyleyeyim, daha artist olan laboratuvar çalışanları daha da artist olacaklar tavırları değişecek. İnşallah laboratuvar puanlama sistemi tarzında şeyler de eklenir ve laboratuvar hakkında görüşler istenir.

Artist olacaklar derken? Ne gibi tavır içindeler tam ifade ederseniz anlamak isterim. Keşke herkes birbirini puanlasa meslektaşlarımızın durumunu merak ediyorum. :)

Sistem(melbes) de hem laboratuvar ve müşterinin 1 kez red etme hakkın tanınmış şöyle ki atama yapıldı X Laboratuvarı iş verildi ama o laboratuvar 1 kez ret etme aynı şekil de atanan laboratuvarı müşterinin X laboratuvarı red etme hakkı var fakat 2.sini red edemiyor ...

Artist olarak genelde saha personelleri biraz rahat tavırlar içinde oluyorlar ...

Açıkçası tam aksini çevre danışmanları için düşünüyordum. Sanırım yeni mezun olmanın verdiği heyecanla 'mühendis' olduğunu hissettirme çabasıdır bilemiyorum. Hatta tecrübeli olanlarda görünce şaşıyorum. Çatılarda bacalarda gezen ölçüm personelinin pek rahat davranışlar sergileyeceğini düşünmüyorum. Yazan arkadaş hep artistlere denk geliyorsa bence ölçüm personelinde değil birazda kendinde aramalıdır. Bilgisizliği ve iletişimsizliği mühendislik diploması kapatmıyor sonuçta. Meslektaşlarım bilmedikleri alanlarda konuşmayı seviyor belki ondandır...

@Muzaffer KOÇ hocam aslında sektöre bağlı değil benim 3 yılım oldu dediğiniz gibi aslında kişiden kişiye değişebilir biz proses gereği baca ve bağlı makine kontrolü yapmak zorundayız bazen mühendis yanına verilen tekniker arkadaş yada 2 mühendis de olabiliyor aşağı kontrol için giden arkadaş gerek fabrika da olan mühendis yada işçilerle lakayıt hareketler yapabiliyor tabi bu olaylar dediğiniz danışman sektörü için de var örnekleri sektöre özel değil ama mühendise özel diyebiliriz kişi ne ederse kendine eder :D

Arkadaşlar sisteme girebilen var mı? İlk girişte tesis güncellemesi diye bir şey doldurmamız isteniyor. Faaliyet konusu sorulmuş fakat ilgili sekmede konular çok az. Tesisin faaliyetini bulamıyorum

bende tam karşılığını bulamadım.eğer aciliyetiniz var ise benzer sektör seçerek ilerleyebilirsiniz.Ayarlardan güncellenebildiği yazıyor. Oradaki mail adresinize dikkat edin.Ben kaydettin sonra tekrar girdiğimde alakasız bir mail adresi yazıyordu.Sayfa yenilendikçe mail değişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsaminda ihtiyaciniz olan Resmî Ölçüm Talepleriniz Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS) üzerinden MELBES Uygulamasına giriş yaparak talep edebilirsiniz. Başvurular yarin başlıyor. Bizler de merakla bekliyoruz..22302

Bİ defa da hizmete açılan sistem çalışsın kardeşim. youtube a bir video koymuşsun şöyle giriliyor vs. diye. benim 4 yaşında kızım da aynı videoları çekip koyuyor. koyulan video sadece laboratuvarlar yönelik. biz danışman firmalar nerden nasıl kayıt yapacağız. uygulamayı nasıl kullanacağız. kendi çabamızla deneme yanılmayla iş yapmaya çalışıyoruz. denemelerim sonucunda EÇBS de firma kısmında değil de Tesis kısmına gelip orada MELBİS uygulaması açılacak. açtık talep yapalım dedik ama Fekal Koliform parametresini bulamadık. korka korka bir butona basıyoruz çünkü ne olacağını bilmiyoruz.
olması gereken sistem kullanıma açılmadan gerekli kullanım videoları paylaşılmalıydı. sistem pilot bir bölgede denenmeliydi. izin işlemlerimiz için numune alınıyordu hepsi askıda kaldı.

Gürültü Ölçümleri hk. duyuru

Ekli dosyalar

• MELBES Sistemi Gürültü Ölçümleri Hakkında.docx
    11.9 KB · Görüntüleme: 82
çevre referans da yayınlanmamış ?

ilgili dosyada herhangi resmi ibare yok genelde bakanlık ilgili kişi, amblem hatta tarih olur bunda herhangi bir ibare bakanlık sitesinde ve çevre referans da duyuru gözükmemekte

evet artık algoritmaya maalesef laboratuvar tecrübe yılı da eklendi yani demek oluyor ki siyasi uzantısı olan firmaların baskısı sonucu büyük laboratuvarlar korunacak ... hani adalet olacaktı hak,hukuk olacaktı ...

eski yayınlanan şartlarda tek cihazlı laboratuvarların katsayısı var iken şuan da yayınlanan duyuruda tek cihazların katsayısı yok neden ?

Moderatörün son düzenlenenleri: