• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Merkezi laboratuvar belirleme sistemi hakkındaki düşünceleriniz?

D

deleted25658

Çalıştay ile ilgili görüşlerniz nelerdir? Yeni gelecek sistemin avantaj ve dezavantajları sizin açınızdan nelerdir?

Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemi (MELBES) Çalıştayı 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da yapıldı. Çevre Mevzuatı kapsamında yapılan ölçüm ve analiz işlerinin, insan müdahalesinden uzak, objektif ve adil bir yöntemle yetkili laboratuvarlara dağıtımının yapılacağı ve işletmelerin ihtiyacına uygun laboratuvarı seçebilecek bir eşleştirme programının oluşturmasına yönelik hazırlanmakta olan Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemi (MELBES) Çalıştayı 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir. Çalıştay ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürü Sayın Muhammet ECEL’in açılış konuşması ile başlamıştır.

Sayın ECEL konuşmalarında, Bakanlık olarak çevresel, ekonomik ve sosyal etkenleri bütüncül bir yaklaşımla ele alarak; sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma anlayışımız ile hedeflerimize yönelik çalışmalar gerçekleştirdiğimizi ve gerçekleştireceğimizi ifade etmiştir. Çalıştayı düzenlemekteki amacımızın MELBES Sistemi hakkında Bakanlık olarak bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaların aktarılması, sonrasında oluşturulan yazılım ile iş dağıtımı sistemine geçilmesi halinde, laboratuvarların önerilerinin, tecrübelerinin ve beklentilerinin alınması olduğunu belirtmiştir. Çalıştay, yetkili laboratuvar çalışanlarından çalışma gruplarının oluşturulması, grup çalışmalarının sunumları ve değerlendirmelerine göre hazırlanan sonuç raporunun sunulması ile tamamlanmıştır.

@Coşkun Demiral Coşkun Bey sorun laboratuvardan memnun kalmama olayı değil. Laboratuvarın sonuçları farklı çıkarması. 4 laboratuvar ki bunlarla da çalışılmıyordu sonuçları çok benzer, hata neredeyse aynı çıkarabiliyorken, diğer laboratuvarın afaki sonuçlar çıkarıyor olmasıydı benim durumum. Şahit numunemizi her seferinde zaten alıyoruz. Sorun şu ki diğer dört laboratuvarın sonucundan çok fazla yüksek bir sonuç çıkarması. O zaman olaya şöyle bakalım; diğer laboratuvarlarda bakanlık tarafından yetkilendirilmiş. Ben kendi adıma aynı durumu bir daha yaşamak istemediğimden söyledim bunu.

Arkadaşlar, malumunuz 1 temmuzdan itibaren iç izleme numuneleri MELBES sistemi üzerinden atanacak laboratuvarca yapılacaktır. biz danışman firma olarak MELBES den iç izleme talebi yapıyoruz sistem şuan temmuz aralık dönemi için talep alıyor. numune adeti kısmına aylık alınacak ise 6, 2 ayda bir alınacak ise 3, 4 ayda bir alınacak ise de 1 adet yazıyoruz. ancak aklıma takılan bir nokta var. bölgemiz turizm bölgesi nüfus yoğunluğuna göre işletmeler (otel , yazlık site vs) aralık ayı gelmeden kapanacaklar. tabi şimdiden ne zaman kapanacaklarını kesin olarak bilemiyoruz. diyelim ki ekim ayında işletme kapandı. bu durumda sistemden talep ettiğimiz adet eksik kalacak. bu ssıkıntı olur mu veya bakanlık bu konuda bir çalışma yapar mı? veya bir fikri olan var mı? teşekkürler şimdiden

Merhabalar gürültü ölçümü yaptırdık firmamıza ve başvurusunu yapıcaz eçbs üzerinden ancak doldurmamız gerekn formlar geldi ölçüm raporuna göre bu formlar nasıl dolucak acaba konu hakkında yardımcı olabilir msiniz?

Ekli dosyalar

• FORM.docx
    225 KB · Görüntüleme: 22
1.png2.png

Bu formun doldurulmuş hali akustik raporun içinde olması gerekir. Yok ise ölçümü yapan laboratuvardan doldurulmuş halini isteyiniz. Formda yazılan verileri eçbs de istenilene göre doldurunuz. Kolay gelsin.

Şafak Bey bu konu ile ilgili bakanlığı aradığımda, siz başvurunuzu yapın ve açıklama kısmına durumu anlatan bir yazı yazın daha sonra laboratuvar atandığında karşılıklı olarak görüşerek sayıyı neticelendirirsiniz. Laboratuvarın açacağı güncelleme ile sorun yaşamazsınız şeklinde söylendi.
Bir Laboratuvar ile de görüştüm öngörülen analiz sayısını girip daha sonra iletişimde kalarak güncelleme ile analiz eklenmesinin daha doğru olacağını söylediler.

Melbes'te 15 günde bir alınan numuneler için asgari fiyat tarifesindeki %10'lük indirim uygulaması yok değil mi? Bu durumla karşılaşan var mı?

artık 3 kuruşa labratuvar çalıştırma devri kaldırıldı :D
Yazık günah adamlara onca yatırım yapıyorlar birde iş almak için fiyat kırılıyordu.
Aynı işlemler keşke danışmanlıkta da söz konusu olsa

Haydaaaa..
Alınmayacağı veya kalkacağı bir yerde yazmıyor ki, bu sistemde kaldırılsın. Hangileri işine gelirse onu yapıyorlar.
[automerge]1562845727[/automerge]
bu laboratuvarların problemi kırmasınlar fiyatları kimseye peşkeş çekmesinler :)

Hocam kendileri istedi bu duruma düşmeyi. Birbirinden iş kapabilmek için fiyat kırmayı, yüzde vermeyi laboratuvarlar başlattı. Sonra iş tahmin edilemeyen boyutlara ulaşınca MELBES yetişti.
Hayırlısı.....

İşi bilmeyene iş yaptıran bir sistem olduğunu düşünüyorum... En azından teyit ölçümlerinde bunu yaşadım. Gelen personel bilgisiz, tecrübesiz Mayıs da başlattım ölçümleri hala bir raporu hazırlayıp tarafımıza iletemediler. Prosesi gezmeden anlamadan iş yaptılar ....Ölçümleri de ne kadar doğru kocaman bir soru işareti bende....

kesinlikle katılıyorum. amacının dışında bir sistem bence. istemediğim firma ile çalışmak durumunda kaldım. hem ölçümü yaptıran hem ölçüm yapan için iki tarafa da dezavantajı olan bir uygulama.

hangi bacayı ölçüğünü bilmiyor.. aynı bacayı tekrar ölçüyor ... Böyle disiplinsizce çalışanlarla çalışmak ve katlanmak zorunda bırakan bir sisteme dönüştü.

@MLK gndz Merhabalar, herkes gibi işinizin çabuk yapılmasını ve en doğru şekilde yapılmasını isteyebilirsiniz en doğal hakkınız ama şöyle de bir gerçek var herkes tecrübeli doğmuyor belki gelen kişi işe yeni başladı meslektaşımız olsun veya olmasın yeni başlayan kişilere öğrenmek için zaman ve fırsat verilmeli diye düşünüyorum. (Bugünün bilenleri de bir zamanlar acemiydi) ?