• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mermer Kırma Eleme

serdark37

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kesoglu Nakliyat
Merhaba

Mermer ocağında bulunan atık malzemeyi alıp kırma eleme yaparak değerlendirmek istiyorum. Mermer ocağı içinde pasa sıkıntısı var bu yüzden ocak sahibi yer gösteremiyor. Şahıs arazisi kiralayip oraya kırma eleme kurmayı düşünüyorum. Böyle bir tesis için nasıl bir izin almam gerekir. ünü

Ruhsat sahası içinde kurmanız gerekir kırma eleme tesisini. Kırma eleme tesisleri sanayi sahası içinde veya ruhsat alanı içinde kurulabilir sadece.

Bunu ögrendigim cok iyi oldu. Ben saha dışına taşıyıp dışarıda kırmayı düşünüyordum fakat izin almam gerekirse o şekilde ruhsat sahası içerisinde yer göstermesi gerekli. Kapasite arttırımı yapıp kırma eleme ekletirse yeterli olurmu. Kırma eleme onun adına olacak ben resmi olarak sadece hangi aşamada olabilirim. Şimdiden teşekkürler

Firma sahibinin kapasite artışına giderek ruhsat sahası içine kırma eleme tesisi ekletmesi gerekir. (Kırma eleme onun adına olacak ben resmi olarak sadece hangi aşamada olabilirim. ) kastınız nedir?

İsterseniz ruhsat sahibinden alanı kiralayıp (rödevansçı olup) gerekli ÇED işlemlerini yapıp kendi adınıza pazarlayabilirsiniz yada o firma üstünden herşey yürür siz arada pazarlayıcı olabilirsiniz seçim sizin.

kırma eleme tesisinin ruhsat sahası içerisinde olma zorunluluğu yok. ruhsat sahası dışında da olabilir. yalnızca yer için çed almanız gerekecek tabi yeride ona göre seçmeniz gerekecek. önünüzde birkaç seçenek var. ruhsat sahası içerisinde kendi adınıza da çed alabilirsiniz. ancak bunun için ruhsat sahibinin izni gerekiyor. bunun için proje tanıtım dosyasında muvaffakatname gerekiyor. ruhsat sahası içerisinde olması daha mantıklı çünkü içerisinde olursa madencilik tesisi sayılacak ve maden kanununa göre imar, yapı izin belgesi gibi bazı görüşlerin alınmasından muaf olacaksınız. mermer ocağı için çed de alınmış bazı görüşler sizin içinde geçerli olacak işiniz kolaylaşacak. hukuki olarak da faaliyet sahibi siz olacaksınız. ruhsatın dışında da olabilir hatta başka bir şehirde bile olabilir ancak seçilen yere göre bazı görüşler istenecek bu da süreci biraz uzatabilir zorlayabilir. o yüzden mantıklısı ve kolay olan ruhsat sahası içersinde muvafakat alarak bu işi yapmanız.
dikkatinizi çekerim ruhsat sahası içerisinde dedim. yani illa çalışma alanı içinde olma zorunluluğu yok. genelde ruhsat alanı çalışma alanından büyük olur ruhsat içerisinde illaki boş yer olacaktır. ruhsat sahibi ile tekrar görüşün hatta maden ruhsatı alıp alana sizde bakın ona göre bir yer belirleyebilrisiniz.