• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mermer ocağinda pasa atiklar ve tehlikesiz çamur atiklar

mustafaTuremen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BABİL ÇEVRE DANIŞMANLIK MÜH. İNŞ. GIDA DIŞ TİC. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Merhaba Arkadaşlar;

Mermer ocağı ve işleme fabrikası aynı sınırlar içerisinde olan tesisim bulunmaktadır. Tesise ÇED gerekli Değildir Belgesi alınırken proje tanıtım dosyasın pasa atıkları ve çamurların tesis içerisinde sınırı ve alanı belirlenen alanda depolanacağı belirtilmiş, il müdürlüğü çed ve çevre izin birimince kabul edilmiştir. İl Müdürlüğü Uygunluk müracaatında ise atık depolama alanı için çevre yönetim biriminden görüş alınması istenilmiştir. Çevre Yönetim birimi ise düzenli depolama alanı lisansı alınmasını istemektedir.
Mermer kesme işleminde oluşan çamurun analizi yaptırılmış olup inert atık çıkmasına rağmen düzenli depolama alanı yapmalımıyım? Buna benzer durumla karşılaşan var mıdır?
Bu konuda görüş bildirirseniz sevinirim.

Bildiğim kadarıyla yönetmelikte inert atıklar için de zemin, işletme ve lisans süreci belirtildiğinden atıkların sürekli olarak depolanması için düzenli depolama alanı gerekir diye düşünüyorum...

Merhabalar;

Hocam yürürlükte olan olan Atıkların Düzenli depolanmasına dair yönetmelikte de belirtildiği gibi inert atıklar III. sınıf olarak belirtilmektedir. III. sınıf atıklar için de sızdırmazlık kuralları vardır. 15.07.2016 tarihinde maden atıkları için Maden Atıkları Yönetmeliği yürürlüğe girecek ve orada inert atıklar için 3. Bölüm Madde 11 - (15) belirtildiği gibi sızdırmazlık koşullarından muaf olacaktır.

Benim fikrim o tarihe kadar bekleme ya da erteleme imkanınız varsa daha iyi olur derim.

bu genelgeyi de bi inceleyin.

Ekli dosyalar

• GNG2010-13InertMadenAtiklari.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 118
İl Müdürlüğü;

2 Nisan 2015 PERŞEMBEResmî GazeteSayı : 29314
YÖNETMELİK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:
ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ
[TBODY] [/TBODY]
İKİNCİ BÖLÜM
Genel İlkeler, Görev, Yetki ve Yükümlülükler
Genel ilkeler
MADDE 5 – (1) Atık yönetimine ilişkin genel ilkeler şunlardır:
ö) Atıkların toprağa, denizlere, göllere, akarsulara ve benzeri alıcı ortamlara dökülmesi, doğrudan dolgu yapılması ve depolanması suretiyle çevrenin kirletilmesi yasaktır.
Maddesine takılıp kalıyır. Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik Çerçevesinde yaptırmış olduğunum atık analizinde atık inert atık sınıfında yer almasına rağmen düzenli depolama sahası yapılması istenilmektedir. Bakanlığa görüş sordum cevabını beklemekteyim.

İnert atıklar su veya hava kirliliği ile ilgili değilde görüntü kirliliğini engellemek amacı ile gelişi güzel dökülmesini engellemek için böyle bir şey yönetmelikte vardır. Tabiki çevre yönetim birimide yönetmeliği uygulatmak zorundadır. Bakanlığa görüş sorsanızda düzenli depolama yapmanız istenecektir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetim Biriminin maden ocağı pasa atıkları hakkında istemiş olduğum görüş yazısı
" Taş ocağı faaliyetleri ile mineral kaynakların aranması, çıkarılması ve işlenmesi sonucu oluşan inert atıklar 2010/13 Sayılı İnert Maden Atıklarının alan Islahı, Restorasyon, Dolgu Maksadıyla kullanımı veya Depolanmasına ilişkin Genelge kapsamında değerlendirilmektedir.
Söz konusu genelge kapsamında inert maden atık listesi verilmiş olup, granit atıkları da bu listede yer almaktadır. Bahse konu atıkların alan ıslahı, restorasyon dolgu maksatlı kullanımı veya depolanması durumunda genelgedeki bilgileri içeren rapor hazırlanarak İl Müdürlüğümüzden izin alması yeterli olup düzenli depolama tesisi lisansı almasına gerek yoktur".
Şeklindedir.
İlgilenenlere duyurulur.

@mustafaTuremen
Mustafa Bey bahsettiğiniz genelgede "Maden atıkları ile ilgili yeni bir düzenleme yürürlüğe girene kadar bu genelge kullanılır" gibi bir ifade var. Acaba 2015 yılı içinde yayımlanan Maden atıkları yönetmeliğiyle bahsettiğiniz genelge geçerliliğini yitirmiş olabilir mi?

Hayır Maden Atıkları ile ilgili 2015 yılında yayımlanan yönetmelik 15.07.2016 tarihinde yürürlüğe girecek. Genelgenin halen yükümlülüğü devam etmektedir. Atık Yönetimi Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi ile Madde-5' de yer alan ifade ile genelge ve maden atıkları yönetmeliği arasında tezatlık vardı. İl Müdürlüğü bu konu hakkında karasız kalıp Atık Yönetimi Yönetmeliği'ni baz almaktaydı. Bakanlıkta genelgeye göre değerlendirilmesini istemektedir. Yeni yürürlüğe girecek olan maden atıkları yönetmeliği'nde ise genelgenin yürürlükten kaldırıldığına dair bir ibare görmedim.

İnert maden atıkları ile ilgili yayınlanan genelgede 3 ayda bir hazırlanması istenen rapor örneği elinde olan varsa paylaşabilir mi acaba ?

Bir maden atığının inert olup olmayacağına dair analiz nasıl yapılıyor, hangi kıstaslar baz alınıyor? atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik hükümlerindeki değerler mi baz alınıyor?

En başta soruyu soran Mustafa TÜREMEN arkadaşım;
Gerek mermer ocaklarında gerekse işleme fabrikasında (bizim aynı sınırlar içerisinde değil) ne tür atıklaın oluştuğunu/ bertarafını nasıl sağladığın, Mermer kesiminden/işlemesinden kaynaklanan mermer tozu içeren atıksularının bertarafını ve varsa Atıksu Arıtma Tesisinden kaynaklanan çamurlarının bertarafını nasıl sağladığını belirtebilir misin? hasancetintr@yahoo.com

Blok mermerleri sulu tel ile kesme işlemi sırasında suyun tozu absorbe etmesi ile çamurlu su oluşmaktadır. Su il önce santrifüj yöntemi ile fiziksel su arıtma kulelerine alınarak karıştırma işlemi yapılır. AKM taneciklerinin birbiri ile çarpışması sonucu kule dibine çökelen çamur susuzlaştırılır. Susuzlaştırılan çamur maden ocağında ÇED raporunda belirtilen pasa alanına dökülür. Ayrıca kesim işlemi sırasında ebtları uygun olmayan, çatlak olan mermer parçaları da pasa alanına dökülür. ÇED' de belirtilen taahhütlerde bu şekilde belirtilmiş olup ÇED dosyasında kabul edilen taahhüt daha sonra çevre izin müracaatında kabul edilmemişti. Bakanlık ile bu konu hakkında görüşerek aşağıdaki almış olduğum yazı ile işi çözdüm.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetim Biriminin maden ocağı pasa atıkları hakkında istemiş olduğum görüş yazısı
" Taş ocağı faaliyetleri ile mineral kaynakların aranması, çıkarılması ve işlenmesi sonucu oluşan inert atıklar 2010/13 Sayılı İnert Maden Atıklarının alan Islahı, Restorasyon, Dolgu Maksadıyla kullanımı veya Depolanmasına ilişkin Genelge kapsamında değerlendirilmektedir.
Söz konusu genelge kapsamında inert maden atık listesi verilmiş olup, granit atıkları da bu listede yer almaktadır. Bahse konu atıkların alan ıslahı, restorasyon dolgu maksatlı kullanımı veya depolanması durumunda genelgedeki bilgileri içeren rapor hazırlanarak İl Müdürlüğümüzden izin alması yeterli olup düzenli depolama tesisi lisansı almasına gerek yoktur".
Şeklindedir.
İlgilenenlere duyurulur.

@mustafaTuremen Bey merhaba,
Bahsetmiş olduğunuz yazınızda her şey açık fakat bu atıklar sahanızda tutulamıyor anladığım kadarıyla. Bu anlamda atıkların bertarafını nasıl sağlıyorsunuz ? 3. sınıf düzenli depolamaya mı gönderiyorsunuz ?

iyi günler dilerim.