Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mermer ocağinda pasa atiklar ve tehlikesiz çamur atiklar

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında mustafaTuremen tarafından paylaşıldı.

 1. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar;

  Mermer ocağı ve işleme fabrikası aynı sınırlar içerisinde olan tesisim bulunmaktadır. Tesise ÇED gerekli Değildir Belgesi alınırken proje tanıtım dosyasın pasa atıkları ve çamurların tesis içerisinde sınırı ve alanı belirlenen alanda depolanacağı belirtilmiş, il müdürlüğü çed ve çevre izin birimince kabul edilmiştir. İl Müdürlüğü Uygunluk müracaatında ise atık depolama alanı için çevre yönetim biriminden görüş alınması istenilmiştir. Çevre Yönetim birimi ise düzenli depolama alanı lisansı alınmasını istemektedir.
  Mermer kesme işleminde oluşan çamurun analizi yaptırılmış olup inert atık çıkmasına rağmen düzenli depolama alanı yapmalımıyım? Buna benzer durumla karşılaşan var mıdır?
  Bu konuda görüş bildirirseniz sevinirim.
   
 2. ilkay yeniay

  ilkay yeniay CMNet Üyesi

  bu konu da benimde bilgiye ihtiyacım var
   
 3. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla yönetmelikte inert atıklar için de zemin, işletme ve lisans süreci belirtildiğinden atıkların sürekli olarak depolanması için düzenli depolama alanı gerekir diye düşünüyorum...
   
 4. Can Elmas

  Can Elmas CMNet Üyesi

  Merhabalar;

  Hocam yürürlükte olan olan Atıkların Düzenli depolanmasına dair yönetmelikte de belirtildiği gibi inert atıklar III. sınıf olarak belirtilmektedir. III. sınıf atıklar için de sızdırmazlık kuralları vardır. 15.07.2016 tarihinde maden atıkları için Maden Atıkları Yönetmeliği yürürlüğe girecek ve orada inert atıklar için 3. Bölüm Madde 11 - (15) belirtildiği gibi sızdırmazlık koşullarından muaf olacaktır.

  Benim fikrim o tarihe kadar bekleme ya da erteleme imkanınız varsa daha iyi olur derim.
   
 5. ilkay yeniay

  ilkay yeniay CMNet Üyesi

  Teşekkürler bilgi için
   
 6. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  bu genelgeyi de bi inceleyin.
   

  Ekli Dosyalar:

 7. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  İl Müdürlüğü;

  2 Nisan 2015 PERŞEMBEResmî GazeteSayı : 29314
  YÖNETMELİK
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:
  ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ
  İKİNCİ BÖLÜM
  Genel İlkeler, Görev, Yetki ve Yükümlülükler
  Genel ilkeler
  MADDE 5 –
  (1) Atık yönetimine ilişkin genel ilkeler şunlardır:
  ö) Atıkların toprağa, denizlere, göllere, akarsulara ve benzeri alıcı ortamlara dökülmesi, doğrudan dolgu yapılması ve depolanması suretiyle çevrenin kirletilmesi yasaktır.
  Maddesine takılıp kalıyır. Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik Çerçevesinde yaptırmış olduğunum atık analizinde atık inert atık sınıfında yer almasına rağmen düzenli depolama sahası yapılması istenilmektedir. Bakanlığa görüş sordum cevabını beklemekteyim.
   
 8. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  İnert atıklar su veya hava kirliliği ile ilgili değilde görüntü kirliliğini engellemek amacı ile gelişi güzel dökülmesini engellemek için böyle bir şey yönetmelikte vardır. Tabiki çevre yönetim birimide yönetmeliği uygulatmak zorundadır. Bakanlığa görüş sorsanızda düzenli depolama yapmanız istenecektir.
   
 9. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetim Biriminin maden ocağı pasa atıkları hakkında istemiş olduğum görüş yazısı
  " Taş ocağı faaliyetleri ile mineral kaynakların aranması, çıkarılması ve işlenmesi sonucu oluşan inert atıklar 2010/13 Sayılı İnert Maden Atıklarının alan Islahı, Restorasyon, Dolgu Maksadıyla kullanımı veya Depolanmasına ilişkin Genelge kapsamında değerlendirilmektedir.
  Söz konusu genelge kapsamında inert maden atık listesi verilmiş olup, granit atıkları da bu listede yer almaktadır. Bahse konu atıkların alan ıslahı, restorasyon dolgu maksatlı kullanımı veya depolanması durumunda genelgedeki bilgileri içeren rapor hazırlanarak İl Müdürlüğümüzden izin alması yeterli olup düzenli depolama tesisi lisansı almasına gerek yoktur".

  Şeklindedir.
  İlgilenenlere duyurulur.
   
  sdagtekin ve Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
 10. Murat Uysal

  Murat Uysal CMNet Üyesi

  Mustafa Bey bahsettiğiniz genelgede "Maden atıkları ile ilgili yeni bir düzenleme yürürlüğe girene kadar bu genelge kullanılır" gibi bir ifade var. Acaba 2015 yılı içinde yayımlanan Maden atıkları yönetmeliğiyle bahsettiğiniz genelge geçerliliğini yitirmiş olabilir mi?
   
  sdagtekin ve Can Elmas bunu beğendi.
 11. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  Hayır Maden Atıkları ile ilgili 2015 yılında yayımlanan yönetmelik 15.07.2016 tarihinde yürürlüğe girecek. Genelgenin halen yükümlülüğü devam etmektedir. Atık Yönetimi Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi ile Madde-5' de yer alan ifade ile genelge ve maden atıkları yönetmeliği arasında tezatlık vardı. İl Müdürlüğü bu konu hakkında karasız kalıp Atık Yönetimi Yönetmeliği'ni baz almaktaydı. Bakanlıkta genelgeye göre değerlendirilmesini istemektedir. Yeni yürürlüğe girecek olan maden atıkları yönetmeliği'nde ise genelgenin yürürlükten kaldırıldığına dair bir ibare görmedim.
   
 12. Ufuk Merter

  Ufuk Merter CMNet Üyesi

  @mustafaTuremen bey başvurunuza cevap geldiyse paylaşabilir misiniz?
   
 13. Tunç Bozkurt

  Tunç Bozkurt CMNet Üyesi

  YAzının cevabı zaten paylaşılmış.

   
  sdagtekin bunu beğendi.
 14. hdyazilim

  hdyazilim CMNet Üyesi

  Güzel bir konu açtığın için teşekkürler.
   
 15. Snmphlvn

  Snmphlvn CMNet Üyesi

  İnert maden atıkları ile ilgili yayınlanan genelgede 3 ayda bir hazırlanması istenen rapor örneği elinde olan varsa paylaşabilir mi acaba ?
   
 16. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Bir maden atığının inert olup olmayacağına dair analiz nasıl yapılıyor, hangi kıstaslar baz alınıyor? atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik hükümlerindeki değerler mi baz alınıyor?
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...