• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

greenege

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar, hepimizin en büyük kaybı meslektaş olarak birbirimize köstek olmamızdır. çalışma hayatımızın büyük bir kısmı yaptığımız işi anlatmak,benimsetmek ve yapmaya çalışmakla geçiyor zaten.bırakın birbirimize destek olmayı tepeden inme eğitimsiz insanların sadece üçkağıtla bizim işlerimizi elimizden almasına göz yummak zorunda kalıyoruz.mücadele çoğu zaman çirkinliğin de ötesine geçmekte. emek vererek yıllarca okuyup çabaladığımız mesleğimizi böyle densizlerin eline bırakmayalım arkadaşlar.NASIL DUR DİYEBİLECEĞİZ BU DÜZENE aklım almıyor. herkes kendini mühendis sanıyor anlamadım ben bu işten.bu kadar kolay olunuyorsa yazık valla çok yazık.

( umuyorum ilerleyen günlerde daha iç açıcı şeyler yazacağım..):confused::mad:

Bizler birbirimize destek olmaya başlamadıkça, işim var kimseye karışmam mantığı değişmedikçe bu düzen her zaman kötüye gidecektir. Selamlar..

Cevap: mesleğimize ve meslektaşlarımıza destek

sanırım mühendisler arasında birbirine yardım etmemek konusunda yarışan sadece biz varız. inşaat ve makine müh. imreniyorum kendi meslektaşlarımdan görmediğim yardımları genelde onlardan görüyorum çok yardımseverler. nedense bizler o kadar yardımsever değiliz.

Bu forum da bunun için var işte, makus talihimizi değiştirmek ve yardımlaşma bilincini yaymak için :)

Çevre mühendisi istihdamı az olduğundan (çevre danışmanlığı ile 800-1000 lira ile işe alımların artmasının dılında) donanımlı mühendis her zaman işi kapıyor. Bu donanımlı arkadaşlar da donanımlarını başkası ile paylaşarak işini kaptırmak istemiyor. Problem burdan kaynaklanıyor bence.

Evet ilk başladığımda ben de çok çekmiştim bu durumdan ama şöyle birşey daha var malesef bazı tecrübesiz arkadaşlar da hiçbir araştırma yapmadan tüm bilgiyi hazır istiyorlar. En azından biraz çaba gösterilsin, karşılıklı özveri şart.

Öğrenme yeteneği olmayan hazır bilgiyi bile yorumlayamıyor. Ben şahsım adına hiçbir soruyu cevapsız bırakmıyorum. Cevabı bilmesem de nereden bulacakları konusunda yol gösteriyorum. Ama aynı soruyu tekrar sorduklarında o zaman iş değişiyor. Bir soruyu sormadan önce araştırıp bulamayınca sorana cevap vermek sıkıntı olmaz.

Haksızlık etmeyelim! İş hayatında tecrübelerini aktarmaktan çekince duymayan çevre mühendisleri ile de karşılaşıyoruz; meslektaş olmasak da önemsiz diyebileceğimiz bilgileri paylaşmaktan çekinenlerle de. Yani yalnızca mesleki bir problem değil bu. Ev hanımları bile saklamıyorlar mı birbirlerinden leziz yemeklerinin püf noktalarını. :) İnsani bir dürtü olsa gerek. :p

Salt bilgiyi vermeyenlere değil de, bilgiye ulaşma yolunu bile göstermeyenlere kızıyorum ben. (Hiçbir araştırma yapmadan başkalarının tecrübelerinden faydalanmak isteyenlere de anlam veremiyorum o ayrı) Sonuçta mühendisiz, en azından o yolda ilerliyoruz. Mühendis demek bilgiyi kullanabilen, yorum yapabilen, çözüm sunan demektir. Aklını ve eldeki imkanları kullanmak ilk tercih olmalı. Yeterli çabayı sarf etmemize rağmen problemi çözemiyor isek ‘bir bilene’ danışmalı. Bu durumda 'bir bilen' diye nitelendirdiğimiz kişinin paylaşımcı karakterde olmasını dilemekten başka yol kalmıyor sanırım. :)