• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Meslek odalarına üye olma zorunluluğu

selçuk karabulut

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Eroglu
6235 Sayılı TMMOB Kanunu Madde 33 aşağıdaki gibidir.

III – UMUMİ HÜKÜMLER
Madde 33 – Türkiye’de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihdisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler.

Yukarıdaki maddeye istinaden, mühendislik diploması olup İş Güvenliği Uzmanlığı yapan bir kişinin odaya üye olma zorunluluğu var mıdır?

@surmene1967

haraç kelimesine katılıyorum, hatta ben direk "mafya" kelimesini kullanmıştım oda için. geçenlerde odadan çıkmak için neler yapmam gerektiğini sordum, bana çıkabileceğimi ancak işim düşer de tekrar üye olmak istersem yine mezun olduğum tarihten itibaren tüm aidatları ödemek zorunda kalacağımı söylediler. ben onları ödedim ama neden bir daha ödeyeyim dediğimde de kusura bakmayın tüzüğümüz böyle dediler. ben de hay sizin tüzüğünüze tüzüriyim dedim kapattim. bunun neresinde hak neresinde hukuk direk mafyalık. üye olmadığım zamanların parasini istese, ki bence buna da hakkı yok da iste, ona tamam dicem. mezun oldugumdan itibaren ne demek ya???

TMMOB konusu tartışmalı bir konu aslında.Çünkü her kurumda olduğu gibi her siyasi görüşten, her etnik kökenden veya farklı dinlerden üyeler olabilir. Ancak tartışılması gereken konu yönetim kısmında olanların basında yer alna açıklamalarının her üyenin görüşlerini kapsayıp kapsamadığı . Diyebilirsiniz her görüşü kapsamak zorunda değil yönetim açıklamaları. Tahmin ediyorum TMMOB'un mesleki olarak yapılan muhalefete katılmasa da çok fazla itirazı olacağını düşünmüyorum. Ancak siyasi olarak yapılan açıklamalar itiraz konusu olan .Aslında TMMOB konusu biraz YÖK meselesi gibi. Her partinin her seçimde bir görüşü vardır. Ancak birşey yapılmaz. Ancak şu anki hükümetin TMMOB konusuna bakışı belli. Bir çalışma olma ihtimali yüksek

Çevre mühendisi olarak çalışmama rağmen bende odaya verilen parayı saçma buluyorum.
Bu gönüllülük ile olacak birşey olmalı bence. Gerçekten yaptıkları birşey olsa zaten helal olsun adamlara der oluruz üye. Ama iş ilanı mailleri, çok yüksek ücretli düzenlenen eğitimlerin mailleri ve ÇIKAMAZSINIZ psikolojik baskısı dışında HİÇBİR ŞEY gördüğüm yok.
Zaten düdük kadar maaş alıyoruz özelde ve bazen pat diye işsiz kalıyoruz birde bunun borcu çıkıyor. Kamudakilerde hem maaş bol hem kesinti yok ... hiç üye olmamışlar da yakalanmıyorlar .. Oh miss :)

Bilmiyorum belki ön yargılıyım ancak 'Çevre Görevlisi' kavramını kaldırmayı başardıkları gün odaya üye olacağım. Onun dışında kendilerinden bir beklentim yok. Bu zamana kadar ihtiyaç da duymadım.

İstifa ettik, halen para istiyorlar :) Yuh diyorum artık.

çmo.jpg

selçuk karabulutMerhaba bende odadan istifa etmek için uğraşanlar arasındayım ama red edildiğine dair yazı geldi benim durumum çok daha farklı üyelik için mezun olduktan sonra gittim ilanlar vs paylasiliyor diye bir heves sonrasında benden çalışmadığım halde mezun olduğum süre zarfında geçen parayı aldılar size üyelik aktif olunca haber vereceğiz kart gelecek genel merkez den haber gelecek dendi. Aradan tam 3bucuk yil geçti bir gün telefonum çaldı aidat borcunuzu ödeyin yoksa hakkınızda yasal takip olacak diye ben şaşırdım benim elimde üyelik kartım sicil numaram dahi yoktu oda dan bir kez aranmamistim ve durumu belirtim genel merkezi aradım üyelik bilgilerimin dahi olmadığını ödeme yapın diyorsunuz sicil numaram bile yok dedim süreç için beni yıllarca kimse aramadi mail atmadı diyorum yeterli personel yok dendi ama aidat için arama yapılıyor benim üyelik kartım nerde üyelik ile ilgili neden kimse aramadi deyince personel olmadığı söyleniyor sonra aradan bir yıl geçti tekrar sizi icraya vereceğiz mailleri devam etti ben istifa edeceğimi soyledim zaten yaşadığım durumdan dolayı odaya on yargılı oldugumu anlattım borcu ödeyin dilekçe verin dediler sonra onunla uğraştım sonuç olarak üyelikten çıkamazsınız diye yazı geldi bari üye olduğuma dair bir resmi belge yada bir üyelik kartı da iletseydiniz de bir işe yarasaydi hala üyeliğim ile ilgili teslim almış olduğum aidat borcu dışında resmi bir belge yok elimde çevre mühendisi olduğum için ayrılamaz misim ama diğer arkadaşlarım ofiste aynı işi yapanlar herhangi bir zorunlulukları olmadan aynı işi yapıyorlar ben odadan bu zamana kadar aidat borcu dışında bir kez aranmadim iş durumum vs sorulmadı kartım ve üyelik durumum için bilgi verilmedi mezun oldum bir çopleri bile yok yakında SGK dan otomatik çekip tüm mezunları çalışanları borclandiracaklarmis onun icin çalışıyorlarmış bende SGK dan bunun için çalışacaklarına aldığımız komik rakamlı maaşlar in takibi konusunda çalışmalarının daha faydalı olacağınin önerisinde bulundum sonuç olarak üyelik istifası için yasal süreç baslatacagim

Arkadaşlar, farkında mısınız bilmem ama üyelik aidat konusunu, brüt asgari ücret konusundan fazla tartışıyoruz. İkinci konu hallolmuşcasına tartışıyoruz hem de.
Eleştirimi ve özeleştirimi yaptım. Artık şuna karar kıldım: Eksisi artısından fazla olan bir yapı bu.
Kimse odanın aldığı aylık 12 liranın peşinde değil ki. Odayı savunan arkadaşlar sürekli 12 lira çok az miktar diyorlar. Ama konu para değil. Emin olun değil.
Olayların devlet, işveren ve çalışan tarafları da var. Salt odaya yüklenmek doğru olmaz. Ama bazı mühendislerimizi de artık bıktırma noktasına getirdiler.

Benzer durumu yaşayan arkadaşlar var ise buradan da sorunlarınızı dile getirebilirsiniz arkadaşlar.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .