• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Meslek odalarına üye olma zorunluluğu

selçuk karabulut

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Eroglu
6235 Sayılı TMMOB Kanunu Madde 33 aşağıdaki gibidir.

III – UMUMİ HÜKÜMLER
Madde 33 – Türkiye’de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihdisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler.

Yukarıdaki maddeye istinaden, mühendislik diploması olup İş Güvenliği Uzmanlığı yapan bir kişinin odaya üye olma zorunluluğu var mıdır?

@selçuk karabulut odalar arasında farklılıklar var maalesef. .Üye olmak haksa üyelikten ayrılmak da o kadar haktır. Size kolaylıklar diliyorum açacağınız davada. Ben yanlış anlaşılmak istemiyorum.Eğer isterseniz ikamet ettiğim ilin birkaç meslek odasının yönetimindeki veya ÇMO il temsilciliğindeki arkadaşlarıma sorabilirim (Mesleğin gerektirdiği işler kapsamında) Mesleğin gerektirdiği işlere neler girer diye.Tabi bunlar resmi bir niteliği yok ama size belki davada yol çizebilir.Keşke oda ile bu konuda mutabakata varabilseydiniz ama olmamış.

@M.Baran Ulutaş
Odanın bize ne gibi bir faydası var bana ve benim gibi anlamayanlara açıklar misiniz ??
Mesela calismayan biri yılda 144 tl yi nasıl versin sürekli bu bi somuru değil mu ?
Ayrıca çevre mühendisi atamalari için ne gibi çalışmalar yapılıyor?
Bilmediğim için soruyorum yani gormedigim için?
Ayrıca özel sektörde çalışırken de bize ne gibi faydası oluyor ya da olacak?? Mesela maaş konusunda .
Mesela eğitimlerin bu kadar pahalı olmasındakı amaç nedir odanın eğitimleri yani??
Ben çok merak ediyorum bunları bi cevap da bulamıyorum.

@Emrah BOZKURT
Hem işsiziz hem de sigara icmiyorsak ne olcak ? Ayrıca 144 tl verecek gücümüz yoksa ekonomik olarak....
Buna da bir çözüm bulursanız?

@evrim

Odamızın faydaları, çalışmaları konusunda epey bilgiliyim.. Ancak, detaylı bilgiler için mevcut bulunduğunuz odamıza giderek şube veya temsilcilik başkanı ile birebir görüşerek hem bilgi alabilir ve görüş önerilerinizi belirtebilirsiniz.. Birinci ağızdan ve sesli olarak iletişime geçmeniz bu konu hakkında sizi daha iyi bilgilendirecektir.. 144 lira için çalışmasak da sömürü ifadesi kullanmak hiç yerinde değil, bizim bir meslektaş dayanışmasına ihtiyacımız var, bunu odamız en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor, bunu yapmaya çalışırken de oluşan maliyetler için bizden YILDA 144 lira rica ediyor ve bunu ödüyoruz.. Maliyet konusunda yıllık harcamalar konusunda toplantılar, açıklamalar vb. herşeyini bizlere zaten açıklıyorlar..

Diğer yandan ben 2010 öncesi oda yönetiminin nasıl çalıştığını, atama sayılarımızın nasıl olduğunu, bize ihtiyaç duyulup DUYULMADIĞINI da bilirim, bugün başta Baran Bozoğlu'nun olmak üzere tüm ekibin girişimleriyle nerelere geldiğimizi de bilirim..

Ben size sorularınızın cevabını forumdan değil odadan almanız gerekliliğini bir kez daha vurgulamak istiyorum..

İmrenerek paylaşıyorum : MMO, tüm iş güvenliği periyodik kontrollerini güvenerek yaptırdığımız oda.
Hizmet kalitesi 10 üzerinden 9
Dahası var EMO
Adamlar çalışıyor.
Biz de 2 oda 1 salondaki balkon oluyoruz galiba.
Şimdi neyin kontrolünü yapalım, makina adı üstünde dersiniz.
Demeyin.

Bir de bir uygulamaları daha var, yeni mezunlar odada çalışarak (elbette hepsi değil) iş ortamına hazırlanıyolarlar. İşsizlik de aradan çıkmış oluyor belli bir süre. Bir daha imrendim.

@Gülay Bizlerde imreniyoruz Gülay hanım.. Ama aralarımızdaki temel fark bütçe farkı.. Bahsi geçen meslek odalarında ücretleri herkes ödüyor ve itiraz eden hiç kimseyi duymadım bugüne kadar.. Ama bizim odamızın ücreti ödenmesi konusunda okuduğumda ve duyduğumda şaşıracağım şeyler duyuyorum.. Eğer bizim odamıza da aynı şekilde davranılırsa, odanın bütçesinin artmasına paralel hizmet kalitesi de yükselecektir..

@M.Baran Ulutaş Burda yumurta - tavuk hikayesi başlıyor. Hizmet artarsa mı katılımcı üyeler artacaktır? Yoksa katılımcı üyeler artarsa mı hizmet artacaktır?
Oda ücretlerinden ziyade yaptıkları işler ile maddi kaynak oluşturuyorlar bence diğer odalar. Güzel işler yapan odada bir de meslektaşlarımı istihdam ediyorsa ben de maddi yardımdan çekinmem. Ama sadece üye aidatları ile sermaye oluşturan ve kendi imkanlarımızla sadece konuşuyoruz, sizi savunuyoruz, ama hiç reaksiyon alamıyoruz diyen oda başarısızdır maalesef, kabul edelim.Ben odamızı başarılı bulmuyorum.Bu işler konuşarak olacak da değil, bir oda başkanımız olacak ve diyecek ki şu şu alanda odalarımızın hizmet vermesi için gerekli izinleri almaya ve donanımı oluşturmaya çalışıyoruz.Lütfen danışmanlık mı odalarımızdan hizmet alın, çed projesi mi şu il temsilciliğimizde o hizmet mevcut... İşte o zaman oturup konuşulunur, kardeşim sen nankörsün sana daha profosyonel, kar amaçsız (bir işveren olmayacağına göre) hizmet verebilmek için şu kadar aidat istiyoruz, sen hala mırın kırın.
Beklenti ve umudum çok.

@Gülay

Kısa ve öz olarak şunu söyleyebilirim.. Tanıdığım odamızın yönetim kurulu üyelerinin nerdeyse tamamı kendi cebinden harcayarak faaliyetlere katılıyor.. Hatta bazı toplantılarda gidiş-gelişinizi odamızın bütçesinden karşılayalım önerisi ile karşılaştım, kesin bir dille reddettim, bunu yapan birçok arkadaşım var.. Buna rağmen bu bütçe ile ancak bu kadar hizmet verebiliyorlar.. Bu olaya içerideki arkadaşların gözünden bakmak çok farklı @Gülay hanım..

Ama görüş ve önerilerinizi sözlü olarak odamız ile paylaşmaktan çekinmeyin.. Eğer faaliyetlerine yardım etmek isterseniz, yardımcı olacağınızı belirtebilirisiniz..

@M.Baran Ulutaş Benim ve hatta benim gibi çalışan meslektaşlarımın katılımı anca maddi belki fikirsel olabilir, iş icrası kısmında çalışmayan arkadaşların, hem işsizlik sürelerini az da olsa bir gelirle atlatabileceği yada yeni mezun arkadaşların tecrübe edinmesi bakımından onların üstlenmesi gerektiğini düşünüyorum.Tabii bunun maddi alt yapısı oluşturulmalı, üye aidatları ile bu iş olmaz.Oda çalışan, üreten bir organizasyona dönüştürülmeli.
Yardım etmek değil, oda için çalışmak olmalı.Nasıl ki bir işletmede ücret karşılığı çalışıyorsak, oda da bu böyle olmalı.

@evrim

yılda 144TL'den bahsediyoruz ya çok abartıyorsunuz. sigara sadece orada bir benzetmeydi. ben de sigara içmiyorum mesela, konu o değil.

lütfen anlamak istediğiniz şekilde anlamayın.

@M.Baran Ulutaş Konuyu açtığım andan beri ÇMO da yanlış giden bir şeyleri burada açıklamaya çalıştım. Hiç bir yazımda odaların gereksiz bir kurum olduğundan bahsetmedim, yada odayı mesleki faaliyetleri konusunda eleştirmedim. Ama şahsıma yapılan uygulamayı burada hepinizin önüne sermeye çalıştım. Fakat siz ya benim yaşadığım problemi anlamadınız ya da anlamamazlıktan geliyorsunuz. Hep mevzu ile ilgili alakasız yazılar yazdınız. yanlış giden uygulamaları tekrardan yazayım ve lütfen bu yazdıklarıma fikirlerinizi yazın konu dağılmasın.

1- 6235 SAYILI TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ KANUNU 33. madde ile ÇMO Ana Yönetmeliği Madde-7 arasında anlam farklılığı var ve dolayısı ile kanun maddesine ters düşen bir yönetmelik maddesi olamaz. Dolayısı ile Ana Yönetmeliğin değişmesi lazım. Çünkü İş Güvenliği uzmanı olduğum için istifamı kabul etmiyorlar.
2- 50 gündür hem telefonla hem mail ile ÇMO İstanbul ve Ankara Merkez'den aidat ve haciz yolu ile ödediğim paraların hesap özetini istiyorum. Halen göndermediler. Açacağım davada avukatım ödediğim paraların dökümünü istedi o miktarı geri talep için dava edeceğimi bildikleri için göndermiyorlar. Hesap özeti bile göndermiyorlar ya.
3- 6 sene aidat ödemedim diye bana haciz uygulanıyor fakat 4-5 sene ödemeyene uygulamıyorlar.
4-Ödemediğim aidatlarla ilgili 6 senedir 1 kez bile iletişim kurmadılar fakat konu haciz olunca hemen bana ulaşabildiler.
5-İstifa için yönetmelikte geçen tüm evrak dökümanları teslim ettim sgg bildirgesi istediler gönderdim. Yetmedi e-devletten sigorta dökümü istediler onu da gönderdim. Yokuş üzerine yokuş yaptılar.
6-Burada açtığım başlığın linkini kendilerine mail olarak (İstanbul ve Ankara merkez şubelere) attım. Gelin herkesin önünde forumda tartışalım dedim. Sadece okudular bir tane yetkili bile açıklama yapma gayreti göstermedi. Çünkü hatalılar ve açıklama yapacak yüzleri yok.
7-Haciz davası açan avukatlık bürosundaki avukatla telefonla görüştüm, Borçlar Kanununa istinaden 5 yıl öncesi aidat borçlarının silinebileceği konusunda neden bilgilendirmeniz dedim? Ben sizin avukatınız mıyım beyfendi ben ÇMO'nun avukatıyım neden bildireyim dedi. Yani benim üyesi olduğum odanın avukatı beni resmen düşman bellemiş. Birde faizler eklemiş aklın hayalin durur ya.
8-Üyelik yapmış arkadaşlara uyguladıkları bu haciz davasını bugüne kadar hiç üye olmamış binlerce Çevre mühendislerine açmadılar fakat kendi üyesine açtılar. Madem yönetmelik var hadi açsanıza 10 binden fazla çevre mühendisine dedim cevap bile veremediler. Cesaretiniz var dedim kem küm ettiler.

Ya yaşadığım saçmalıkların ardı arkası yok, yemin ederim nefret ettim bu odadan, bir tane mantığıma sığacak açıklama yok. Sen olsan ne yaparsın bu insanlara. 5 aydır işi gücü bıraktım onlarca kanun tüzük yönetmelik okuyorum stresin kralını yaşadım. yeminle psikolojim bozuldu.

Şimdi odaya destek mestek, mücadele, fedakarlık vs. cümlelerini bir kenara bırakın ve benim yerime kendinizi koyarak empati yapın.

Haksızsam haksızsın deyin, size tekrar sesleniyorum madem oda ile ilişkileriniz iyi, forum linkini verin 1 tane aklı salim biri mantığımıza uygun bir açıklama yapsın sizden ve tüm üyelerden vakitlerini aldığım için özür dileyeyim.

......Şimdi odaya destek mestek, mücadele, fedakarlık vs. cümlelerini bir kenara bırakın ve benim yerime kendinizi koyarak empati yapın.....

Kardeşim, öncelikle talep ettiğin tüm yazıları PTT kargo ile gönder. Dilekçe kanunu ve bilgi edinme kanunu hakkında istediğin belgeleri vermek zorundalar. 50 gündür vermediklerine göre paraları ne yapıyorlar belli. 20 gün içerisinde dönüş yapmadıkları için dava ettiğinde onun da bedelini öderler. Ayrıca hukuk geriye işlemez. Ne zaman kayıt olduysan o zaman başlar üyeliğin geçmişin paralarını alamazlar. Bunun içinde ayrı dava et ve paranı yasal faiziyle alırsın.

Üye olmamış ve olacaklar için de söyleyeyim üye olmayın.Bazı bölümlerin odası bile yok. Bizim var ama işe yaramıyor. Çevre Mühendisi olmanıza rağmen Çevre görevlisi diye abuk subuk şeyi almak zorunda bırakıyorlar. Şu belgeyi bile kaldırtamayan oda boş odadır. Paranıza yazık. Ayda 12 lirayı muhtaç insanlara verin sevaba girin.Başkalarının cebine değil

Bugün aldığımız güzel bir habere göre işi haraç toplamak olan odaların bu yetkileri ellerinden alınacak :D Tez zaman da inşallahhhhhh....

Her duyduğunuz habere inanmayın demekle birlikte haberin gerçek olabilitesi bizleri daha da zor durumlarda bırakabilir. (ödenilen harçlar yükselebilir, her sene düzenli ödemezsen sıkıntı olabilir, hatta bu ödemelere karşın bir haksızlık olduğunda başvuracağınız yer de olmayabilir.)

Bir de odalar sizin düşmanınız değil, orada çalışan arkadaşlarımız da bizler gibiler. Bu yüzden böyle ayrıştırıcı, bölücü, düşmanca söylemleri forumda yazmak bizlere yakışmaz!

@Melih Coşar

Ayrıştırıcı ? Bölücü hangi kafayla okuduğunuzu merak ettim gerçekten. Kurumlardan değişik ile ilgili görüşler istenmiş bile. Evet düşman değil ama ben bir faydasını da görmedim. O da yüzünden millet hizmet almadığı halde avukatlık oluyorsa kimse kusura bakmasın....

@surmene1967 beyefendi burada size ayrıştırıcı nedir, hangi hareketler neye girer bunun açıklamasını yapamayacağım ancak yazdığınız kelimeler, bir başka kurumun hem de bizi temsil eden kurumun haklarının elinden alınmasına alkış tutmak bizi o kuruma düşman da yapar, bizi ayrıştırır ve hatta böler. Yanlış yapılıyorsa düzeltmek el birliği ile bizim görevimiz iken oh olsun diyerek köşeye çekilmeyin. Yarın bir gün size de bir haksızlık yapıldığında böyle denilmesi sizde ne hissettirir?

Yapmayın!