• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Meslekte sevilen ve nefret edilen 3 şey

Çevre Mühendisi:acpsnr: Çevre Görevlisi:confused: İş Güvenliği Uzmanı:( ÇBS- E-İzin Bilir kişisi:harika:
Her Geçen Gün Hayatta Bir Gün Alırken Yaşanmışlıklara Bir Değer Katar. Doya Doya Yaşa:):):)
iyiymişş :)

Sevilen 1 : Biyolojik arıtma çamuru aroması
Sevilen 2 : Kışın ayazında şantiye nöbetleri
Sevilen 3: Peyzaj mimarı ile karıştırılmak.

Nefret edilen 1 : Astronomik maaşım.
Nefret edilen 2 : Devletin /bakanlığın tarafımıza ve çevreye göstermiş olduğu orantısız ilgi alaka.
Nefret edilen 3 : Her patronun gözünde potansiyel masraf mühendisi olmamak, çok sevilmek hep el üstünde tutulmak.

@Mahmut Cimşit

herkes sizin gibi düşünyor demekki ,değiştirmeli bazı şeyleri ;)

Varoluş amaçlı çalışıyoruz, mesleğimin bu özelliğini seviyorum..

Sevmediğim kısımları iseeeee;
1-Bilgisayar taşımak:booo:
2-Gittiğiniz tesislere Evrak/Klasör/Dosya taşımak :hihi:
3-İnsanlara dert anlatmak :eek: (bunu saymasak da olur, her meslek dalında var :D)

@Sedat Mert

çevre bilincini insanlara yavaş yavaş insanlara sayemizde aktarıldığını düşünüyorum, sonra kendimce oturup düşünüyorum mesela bizler arıtma tesisi kurmasak , bizler hava kirlilikleri için filtrasyonlar yapmasak, bizler içmesuyu için arıtmalar yapmasak , gelecekte bir yok oluş mevcut olur.. o zaman mesleğimi birkez daha seviyorum. tüketilecek suyun bittiği şu zamanlarda mesleğimizin öneminin daha da arttığını düşünüyorum , ki ben bu işi veresiye konuşmuyorum.. ben şuan bu işi yapıyorum . Arıtma tesisi kuruyorum ve işletiyorum, kontrollerini yapıyorum. evet kazanmadan önce bende çok detaylı bir bilgiye sahip değildim, okurken çokda yoruldum. çünkü en zor mühendislik bölümleri yata yata geçerken biz gerçekten efor sarfediyorduk haddinden fazla. Ama bir hocamız vardı herzaman söylerdi,mesleğiniz en detaylı en gerekli meslek : inşaat müh + jeroloji mühendisliği + meteoroloji mühendisliği+makine mühendisliği + su ürünleri mühendisliği bunların hepsinde bir parça alıyor ve siz buyüzden daha detaylı ve daha zor eğitim alıyorsunuz derdi.

Hoşuna gitmiyor mu her konuda biraz da olsa bilgin olması ? mesela şuan arıtma sektöründeyim,arıtma mekanik ekipmanlarını da takip edip imalatına dahil oluyorum,tesisin devreye alınmasındada, işletmesindede vs. vs. neyi kötü ki.. aa bide burada yapılması gereken iş sağlığı güvenliği çalışmalarınıda unutmamak lazım..insanların hayatlarını önemsemek..

Bana en kötü gelen bir o tesislerdeki muhteşem koku :))) he birde her meslekte olduğu gibi memur olmak için yalandan olan kpss sınavları,sözleşmeli diye adamlarını doldurup sonrada kadroya almak vs. yani bi dayın olması lazım.

suyun arıtılması konusunda birşey bilmeyen insanlara , zararlı sandıkları bakterilerle suyu arıttığımızı , suyun kullanılabilir hale geldiğini aktarmak , sizi muhteşem bir şaşkınlıkla dinlemeleri ve yapılan işe saygı duymaları , çok güzel bence :)

@Nur Palak

nur hanım anladığım kadarıyla rahat bir işte çalışıyorsunuz ve maaşınızda güzel gibi. allah daha çok versin. ancak bu ülkede sadece bizim meslek için değil bütün meslek gruplarında rahat çalışan insan sayısı çok az. stresli düşük maaşlarda çalışan insanlar var ve zar zor iş bulmuşlar ya da bu mesleğe yönelmişler. bu ülkede eğitim sistemi yüzünden çoğu insan istediği işlerde çalışamıyorken sizin işini seven yapsın, mesleğini seven yapsın gerisi bıraksın gibi ifade kullanmanız biraz ironi oluyor ülkemiz için.
çevre bilinci diyorsunuz iyi hoş ama çevre bilincini oluşturcak olan biz değiliz. her yerde her zaman sölediğim gibi eğitimdir. kaliteli eğitim verirseniz cocukken bunun eğitimini alan kişiler olursa zaten bilinç oluşur. bizim görevimiz bu değil.
en zor mühendislik bölümü olduğunu açıkcası sanmıyorum. her mühendislik dalının eğitiminde diğer müh derslerindende alınıyor. yani makine muh sadece makınelerı görmüyor. insaatcı sadece inşaat derslerine yoğunlaşmıyor. emin ol bizim gördüğümüz gibi diğer mühendislik alanlarında da farklı eğitimler oluyor. sizde çok iyi biliyorsunuz ki çevre mühendisi 2.sınıf muameler görüyor bu ülkede. belki sizin işinizde bu yok ama türkiye genelinde bu böyle. artıma tesisi yapmak için illa çevre mühendisine gerek duymadan türkiyede bir sürü arıtma tesisi inşa edildiğini biliyorum. labaratuvarlarda çevre müh işlerini yapan maden muh mezunları gördüm. her gittiğim işletme çevre mühendisi deyince sen gidersin bana para kazandırmazsın diye bakan gözler gördüm. bakanlıgın vermiş olduğu belge yüzünden benim işimi yapan veterinerler gördüm. bizim yaptığımız işe evrak mühendisi diyorlar genelde duydunuz mu bilmiyorum. sizin işinizin güzel ve rahat olması türkiye'de çevre mühendisi işinin rahat olduğu anlamına gelmiyor maalesef. bizim mesleğimizde ciddi sorunlar var. en büyük sorunsa bence çevre bilgisine hakim olmayan insanların çevreciyiz diye sırf hükümete mualif olmak için boş boş konuşuyor olmaları. konunun uzmanlarına danışmadan herkes bişi biliyorum sanıp atıp tutuyor. böyle olunca hükümet bizi cidye almıyor. siz zaten her şeye engelsiniz mantığı yüzünden. marmaray projesine ced bile çıkarmadılar. buyuk (neye göre buyukse) projelere ced gerekmesın dıye kanun teklıfı hazırlıyolardı.bızı dırek safdısı bırakmaya çalışıyolar. odanın sıyasete cok karıstıgına daır sıkayetler duydum. belge yuzunden bakanlık unıversıtelerın yönetmelıkler ve kanunlar ıcın genıs kapsamlı bır ders verılmesı gerektıgını söluyor ama verilmiyor. cunku hocaların bu konuda yeterınce bılgısı yok (belkı veren unıler vardır malumunuz unı sayısı patlama yaptı). maalesef sorunumuz cok

Bende hem kiliseye hem camiye mum yakıyorum ne olacak halim bilmiyorum hiç :) herkes doğru söylüyor.yada İlk söylediğini unutup akıp gidiyor konuların içinde farklı dallara ayrılıyor herkes haklı

@Sedat Mert

söylediğim cümlelerin aldığım maaşla vs ile hiçbir alakası yok. uzun yıllardır çalışmıyorum. yeni bir mezunun alabileceği kadarını alıyorum. her ne olursa olsun evet eksiklikleri muhakakk olsada sonuçda meslek gelişmekte olan bir meslek. bukadar ön yargı yerme bence yersiz.bu şekilde düşünenlerinde gelecek bakış açısının çok geniş olmadığını düşünüyorum aslında. yapılabilecek okadar çok şey var ki evrak mühendisi olmamak kişinin kendi elinde bence sedat bey. hocalara gelincede evet gelişmeleri belkide yakından takip etmeyen eğitimi iyi veremeyen veya eksik veren muhakkak var. ama kişi kendi istediği alana yönelerek almak istediğini alabilir bence.. Aslına bakarsan bukadar söylenmemin sebebi ben seviyorum işimi oyüzden hani asgari maaşlı,önemsenmeyen vs gibi düşünenler yapmasın diyorum, çünkü okadar çok işsizlik var ki severek ve isteyerek yapacak biri muhakkak çıkacaktır :) konuyu tartışma haline getirmekte istemiyorum . .

düşünceleriniz için teşekkürler bunlarda benimkiler :)

günaydınlar :)