Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Metal atık kodları

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Selma Akdoğan tarafından paylaşıldı.

 1. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Merhaba
  Demir köşebent,boru ve profiller kullanılarak ev aksesuarları üretilen bir tesiste üretimde fire olarak çıkan metallar hangi kod altında değerlendirilmelidir?Öncelikle gelen metaller kesme,zımpara,kaynak vb. fiziksel işlemlerden geçiriliyor.Şeklini alan parçalar daha sonra kaplama işlemine tabi tutuluyor.Yüzey işlemleri safhasında oluşan demir talaş ve tozlar için 120101 ve 120102 kodları uygun.Fakat daha büyük parçalar için 12 ana başlığı altında bir kod bulamadım.Buradaki atıklar yanlış kesilmiş boru vb. parçaları, ya da yanlış birleştirildiği için kullanılamayacak olan malzemeler gibi metal hurdaları içeriyor.Bu atıklar için 120199 Başka bir şekilde tanımlanmamış atıklar kodu mu yoksa 200140 Metaller kodu mu daha uygun olur?Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler.
   
 2. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  20 01 40 Metaller çok genel olacak sanırım, 12 01 01 Demir metal çapakları ve talaşları en azından atığın niteliğini daha iyi açıklamakta. Ayrıca atıkların boyutlarına göre takıldıysanız şöyle düşünebiliriz, tüm atıklar aynı şekilde mi geri kazanıma gönderiliyor yoksa ayrılıp geri kazanım mı gerçekleştiriliyor. Eğer birlikte işleme tabi tutuluyorlarsa 12 01 01'de problem olmayacaktır (işiniz kolaylaştırma açısından), ayrılıyorlarsa o zaman daha büyük parçalar için 200140 kullanabilirsiniz kanımca.
   
 3. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  16 01 17 "demir metaller" kodu ile de çıkış yapabilirisiniz, metal geri kazanım firmalarına yada tehlikesiz atık toplama ayırma yapan tesislere verebilirsiniz.
   
 4. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  Üretim prosesi olduğunu açıklamış arkadaşımız söküm sonucu çıkan bir atık değil bu anlattığı.
   
 5. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  120102 en mantıklı seçim sanırım...
   
  bll_2081 ve Erkan Karakaya bunu beğendi.
 6. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  ben demir metali görünce yapıştırdım, selçuk en uygun kodu söylemiş ... 12 01 02
   
 7. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Talaş ve tozlar için 120101 ve 120102 kodları uygun.Ancak daha büyük parçalar için tereddüdüm var.Yorumlarınız için teşekkürler
   
 8. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  12 01 02
  Demir metal toz ve parçacıklar
  muhtemelen DEKAPE de bu şekilde kategorize ediliyor, metal işleyen bir firmadan çev. gör./çev. müh. bir arkadaş varsa teyidini yapacaktır. Bu kodu kullanmanız sorun çıkarmaz gibi.
   
 9. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  12 01 02 kodunu kullanmanızda herhangi bir sıkıntı olmaz ve gayet doğru bir tercih olur. DKP tarzı metaller için ben de bu kodu kullanıyorum.

  Saygılarımla
   
 10. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

 11. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Mrb bir Toplama ayırma tesisinin 15 01 04 kodlu metalik ambalaj alma yetkisi var ise bu kodla normal demir parçalarını alabilir mi? (makine parçası gibi)
   
 12. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Hayır alamaz. Hangi atık kodu için lisans alındıysa o atık kodlarına sahip atıkları alabilirsiniz.
   
 13. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Bahsettiğiniz demir parçaları ya üretim artığı yada hurda metaldir.Metalik ambalaj atıkları ise; kutu kola tenekeleri, evsel yağ tenekeleri vs. atıklardır.Hurda atık olarak alabilir ticaretini yapabilirsiniz (hurdacılık) ancak ambalaj atığı diye faturalandıramazsınız ve lisansınızı da kullanamazsınız. Hurdalar için de bazı tehlikesiz atıkların kontrolü yönetmeliğini takip edin şuanda hurdacılar için net bir durum yok maalesef durum mahkemelik ve sonuçlanana kadar beton zemin üzerinde olmak kaydıyla, tehlikesiz ve kontemine olmayan hurda alımlarında denetimlerde sorun yaşamazsınız.Ancak tavsiyem tesisinize sokmamanızdır.
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kaynak işlemlerinden kaynaklanan bitmiş elektrot atıkları nasıl değerlendiriliyor? Tehlikeli atık olarak mı? Yönetmelik,

  12 01 13

  Kaynak atıkları  diye A-M kodu koymadan sınıflandırmış. Elektrotları bu kodun içinde değerlendirebilir miyiz?
   
 15. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Ahmet Bey, tehlikesiz atıklar genel olarak A ve M sınıfına dahil olmadan sınıflandırlıyor. Ve haklısınız, tehlikeli değil, tehlikesiz atık kısmına giriyor.

  12 01 03 Demir dışı metal çapakları ve talaşları ya da 12 01 04 Demir dışı metal toz e parçacıklar

  şeklinde değerlendirilebilir.
   
 16. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  atık alımında il ile ilgili bir kriter var mı? tehlikesiz için
   
 17. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Ambalaj atıklarınızı bağlı olduğunuz belediyelerin anlaşmalı oldukları TAT firmalarına, miktarına ve kalitesine göre bedelli/ bedelsiz verebilirsiniz.

  Varil, teneke, bidon vs. atıklarınızı Geri Kazanım firmalarına verebilirsiniz.

  Hurda-metal atıklarınızı Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Lsansı olan firmalara verebilirsiniz. ( satabilirsiniz, faturalandırılmalılar, zaten %0 kdv ile faturalandırılıyorlar.)

  Ve evet, tüm tehlikesiz atıklarınızı evsel atıklar hariç, lisanslı firmalara vermelisiniz. Fatura, sevk irsaliyesi ile belgelendirmeniz gerekiyor.
   
 18. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  tehlikesiz metal hurdaları il dışına verebilirmiyiz kocaeli-istanbul
   
 19. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi


  Vermemeniz için hiçbir engel yok Kenan Bey, hangi ilde hangi firmadan kar ediyorsanız gönderebilirsiniz, yeter ki firmanın lisansı olsun ;)
   
 20. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  biz yakınız Kenan Bey hurdalarınıza talip olabiliriz :)
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları