• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Mezbaha atıksu debisi

Kayıt
11 Nisan 2012
Mesajlar
36
Beğeniler
3
#1
İyi günler..Forumda birçok mezbaha konuları var ancak ben bi kendime çözüm bulamadım. yardımınızı bekliyorum. Küçük ölçekli bir mezbaha var ama atıksu debisini hesaplamasında zorluk yaşıyorum..Hayvan kesiminde özel su sarfiyatını yapıyorum, hayvandan gelen kan atıksu debisini de hesaplıyorum ama yok tasarım yapmak için 0,000259 gibi debi miktarı buluyorum ben nerde yanlış yapıyorum..Teşekkür ederim :oops:
 

Çiğdem Aksoy

Genel Yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Mesajlar
489
Beğeniler
1.194
Şehir
Tekirdağ
#3
merhabalar;
öncelikle benim size birkaç sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.
1. Kan atıksuyunu neden hesaplıyorsunuz? Arıtma tesisine almayı mı planlıyorsunuz?
2. Arıtmaya almanız çok mantıklı gelmedi. Çünkü Boi si çok yüksek. Klasik bir biyolojik arıtma tesisinde arıtılabilirliği yok. Nasıl bir arıtma tesisi planlıyorsunuz?
3. Bulduğunuz debiyi nasıl hesapladınız?

Not: ekte paylaştığım dosyaları incelemenizi tavsiye ederim. dosyalardan bir tanesi bir makaleden alınmıştır. Kanın Boi si hakkında bilgiler bulunmakta. diğerinde de küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda kullanılan su miktarı var 3. sayfada işinize yarayabilir.
 

Dosyalar

Kayıt
11 Nisan 2012
Mesajlar
36
Beğeniler
3
#4
Dönüş yaptığınız tşk ederim meslektaşlarım; Füsun Şengül Hocamızın "endüstriyel atıksu özellikleri ve arıtılması" kitabından yola çıkarak başladım et endüstrisi için sunduğu arıtma yöntemlerinden faydalandım ama debide emin olmamakla birlikte bi yerden başlamam gerekti; atıksu hesabında da özel su sarfiyatı ve kan miktarından başladım çok bunaldığım içinde buraya yazdım..