• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mezbahalarda oluşan kanların bertarafı

Murat Şimşek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
arkadaşlar acele mezbahalarda hayvan kesimlerinden oluşan kanların bertarafını yapılmasıyla ilgili bilgiye ihtiyacım var, ayrıca bu kanları alan firmalar varmı ? yazacaklarınız ve verecek olduğunuz bilgilerden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.

hımm, enbiyar duymadım daha önce , nasıl birşeydir ? tavsiye etmenizin nedeni nedir ?

Membrangibi düşünün bakteri asilama sorunu veya cikis suyu sikintisi yok çikan su 1. Sinir sulama suyu:)

hımm membranı biliyorum evet.. aslında mantıklı ek maliyetsiz uzun ömürlü çözüm. yatırımları biraz yüksek oluyor membranın ama çözüme giden en iyi yol

Aynen paketlerle ugrasmaktansa kesin çözüm sikintisi yok ve işletmek daha kolay dediginiz gibi kurulum maliyetleri yuksek ama basimiz agrimiyor en guzelide bu

Merhaba arkadaşlar mezbadan çıkan kan ve yıkama suları için önceden kurulmuş yani bir 6 yıl önce paket sistemi var daha önce çalıştırılmamış hiç şimdi çalıştırmak için servisiyle görüşüldü aksaklığı neyse giderip çalıştırıcaklar ama kanın pıhtılaşması paket sisteme gelmeden önce birikmesi için bir pıhtılaşma bekleme çukuru istediler kolay temizlenen bir çukur açılacak bunu daha önceden yapanlar var mı arkadaşlar birde etrafımızda bu kanı alan yerler yok ne yapabiliriz çözüm olarak sorduğumuz yerler kabul etmiyor kars uzak olduğu için.

Merhaba;
Tonaj olarak istenilen miktarı sağlaya sağlarsanız firmalara gelip alma durumları olabilir,
İsterseniz öncelikle kesimhane için hazırlanan ÇED Raporu - Proje tanıtım dosyasını bir okuyun bertaraf yöntemi ne şekilde seçilmiş, sizi raporlar yönlendirecektir.

Mesajınızı yeni gördüm kesim çok az günlük 4 -5 tane hayvan oluyormuş o yüzden deymeyecek bir miktar olarak bakılıyor çok yakın bir alıcı olmalı maalesef oda yok yani bir kan çukuru kazıp kanı ayırıp paket sistemi çalıştırmam gerekiyor kanıda bertaraf edebilicek bir yöntem bulamadık.

Kan anaerobik sistemler içinde aerobik sistemler içinde güzel besleyici madde. Ama patojen özelliklerden arıtmalara alınmıyor diye biliyorum. En azından anaerobikler bu yüzden almıyor genelde. Ama aerobik tesis işletenlerle konuşmak lazım.

Merhaba,
Kanın 20 günlük BOİ’si 405.000 mg/l, 5 günlük BOİ’si ise 150.000- 200.000 mg/l civarındadır. Pıhtılaşmış kanın BOİ’si 470.000 mg/l dir. Bir büyükbaş hayvanın kesimiyle oluşan kan kanalizasyona deşarj edildiğinde kanalizasyon kirlilik yükünü büyük ölçüde artıracaktır.Bu sebeple arıtma tesislerinin bu tarz yüksek BOİ/KOİ yükü içeren kirleticileri tesislerine alacaklarını düşünmüyorum Dolayısıyla Kars 'a uzak olmasıyla birlikte İstanbul ve Afyon da bu sektör ile ilgili geri kazanım tesisleri inşa edilmiştir.Size nakliye maliyeti konusunda zorluk çıkartabileceğini düşünürsek paket arıtmanızı onarmaya çalışmanızı tavsiye ederim.

kan paket biyolojikler ile arıtılmayacak kadar yüksek KOİ' li bir sıvıdır. iki paket arıtmayı ardışık olarak yapabilirseniz ancak arıtmayı sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum. elimde 2 el 2 tane çalışır durumda az kullanılmış biyolojik paket arıtma mevcuttur.

Ben kanın çok fazla koi'sine takılmıyorum. Kanı kademeli bir şekilde verdikten sonra sistem kaldırır. Önemli olan popülasyonla başa çıkabilmek.

bahsetmiş olduğunuz kanın paket arıtmaya girmeden önce havalandırmalı yağ tutucu veya DAF ünitesi ile gidermenizde fayda vardır. sisteme gelen yükü azaltmak için ön arıtma sistemi kurmuş olursunuz.
[automerge]1566981362[/automerge]
Memran Biyoreaktör'ü konuşma dilinde embiyar olarak kısaltıyorlar. teknik terimlerin zaafiyeti ;)