• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mezun olmadan önce almamız gereken sertifikalar ve öğrenmemiz gereken programlar nelerdir?

Hamza Ay

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Enva Mühendislik
Merhaba arkadaşlar ,
Geçengün yeni mezun olmuş bir arkadaşımla görüştüm ve bana çevre danışmanı olarak işe başladığını söyledi bende yeni mezun biri olarak bu konularda bilgisi olup olmadığını sordum ve bana cevabı araştırarak öğreniyorum demesi oldu benımde aklıma bu soru geldi.Mezun olmadan önce kendimizi nasıl hazır bir şekilde iş hayatına hazırlayabiliriz bunun için neler yapabiliriz?? sertifikalar,programlar,dil vs.

Dil konusunda eksik kalmamanı tavsiye ederim,özellikle mesleki yabancı dil dersi alabilirsen faydalı olur. Autocad öğrenmek lazım ancak hakkıyla öğrenebilirsen iyi olur. Ama en büyük etken daha mezun olmadan her fırsatta gidip bir firmada zaman geçirmek olur. Çünkü iş işte öğreniliyor.Başarılar...

daha öncede bu şekilde açılmış konular oldu orada da söylediğimiz şey mesleki branşa göre değişen programlar ve sertifikalar vardı.
Öncelikle bir mühendis olarak bilmen gereken ve eğitimini alırsa önmeli olanalar
1)Bilgisayar Kullanımı=Günümüzde herkes kullanabiliyor ama nitelikli değil
2)Microsoft Office
3)Autocad vb. cad programları

bunları bilmezsen zaten eksik başlarsın .

gelelim branşa
1)Çevre Danışmanlık
a)Arşivleme ve evrak işlerinde iyi olmak
b)Saha gezisi
c)Çevre Mevzuatı bilme ve tesisi çevre mevzuatının gerekli gördüğü şekilde yönetme

2)Çed
a)Saha gezisi
b)Gıs programlarına ve cad programlarına hakim olmak
c)Çed yönetmeliğine hakim olmak

3)Şantiye
a)Şantiyede işlerin yapımında dikkatli davranmak
b)Cad programlarıyla ve elinde olan paftalarla projeyi uygulayabilme tecrüben
c)Hesaplamalrı yapılmış projenin hesaplamalarını yerinde kontrol etmek
d)Projede karşılaşılan olağanüstü durumlarda probleme çözüm bulmak