• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mimarlığı bırakıp dilenci olmaya karar veren bir sözlük yazarı

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Mimarlığı Bırakıp Dilenci Olmaya Karar Veren Bir Sözlük Yazarının Hayat Sorgulatan İsyanı
Ekşi Sözlük yazarı ''empati kurabilen rahatsiz mankind'', insanı derin düşüncelere sevk edebilecek bir haykırışta bulunmuş.

türkiye'nin büyükşehirlerinden birinde yaklaşık 7 yıldır mimarlık yapıyorum.

mezun olunca bol para kazanacağım hayaliyle okuduğum mesleğe 1.800 lira maaşla başladım. üstelik gece gündüz de çalışıyordum.

1. yıl
  • -hiç izin yapmadım.
  • -tam 7 ay süren bir uygulama projesinin teknikerliğini yaptım. bu sürenin yaklaşık 6 ayında ekstra mesai yaptım. yaklaşık 2 ayında sabahladım.

2. yıl
  • -teknikerliğe devam ettim. mimarlığın çizim yapmaktan başka bir şey olmadığını düşünmeye başladım.
  • -maaşıma 200 lira zam yapıldı. sigortam asgari ücretten yatırılmaya devam etti.

xOjkMfXIO5dwbN6X-636365057389241891.jpg

3. yıl
  • -müteahhit görüşmelerini de yaptım. belediye görüşmelerine otobüsle gittim. evrak işleri peşinde koştum.
  • -maaşıma 250 lira zam yapıldı. sigortam aldığı yapım işinde mimar çalışan göstermek zorunda olan bir şirket tarafından yapılmaya başlandı. yani bonservisim olmadan satıldım. üstelik ekstra maaş almadım.

4. yıl
  • -tek başıma mimari projenin her detayına hakimdim. üstüne 3 boyutlu görsel çalışmalar da yapıyordum.
  • -maaşıma 250 lira daha zam yapıldı.

5. yıl
  • -artık ofisi ben yönetiyordum. patron dışarda iş peşinde koşuyordu.
  • -şirket sahiplerinin inşaat işine de girmesiyle şantiye gezmeye başladım.
  • -maaşıma 300 lira zam yapıldı.

ChHSpwHBroMHzub8-636365057563474520.jpg

6. yıl
  • -ırak'ta antrepo, lüks konut, stadyum gibi işlerin proje çalışmalarını yürüttüm ve yönettim. 6 kez ırak'a gittim.ilk kez aldığım pasaport harcımı kendim ödedim.
  • -maaşıma 200 lira zam yapıldı.
  • -bu yılın 5 ayı maaşım geç yattı.

7. yıl
  • -3 tane kentsel tasarım projesi çalışması yaptım. yaklaşık 10 ha, 7 ha ve 17 ha'lık alanlarda kentin rögar kapağının yerine kadar tasarladım, kontrol ettim ve işi yürüttüm.
  • -maaşıma zam yapılmadı. şirkete %20 ortaklık teklif edildi. kabul etmedim. çıkacağımı söyleyince 500 lira zam yapıldı.

bugün itibarıyla mesleği bırakıyorum. gelelim sebeplerine;
1. yıl kazandığım para: 21.600 tl
2. yıl kazandığım para: 24.000 tl
3. yıl kazandığım para: 27.000 tl
4. yıl kazandığım para: 30.000 tl
5. yıl kazandığım para: 33.600tl
6. yıl kazandığım para: 36.000tl
7. yıl kazandığım para: 42.000tl

toplam kazandığım para: 214.200 tl

WLDIKN33Lg7dy7kN-636365057073122961.jpg

dilencilerin hesabını yapalım mı?
3 tip dilenciyi gözüme kestirdim:

1- ışıklarda duranlar
1 trafik ışığı normal bir trafik akışının olduğu yolda yaklaşık 5 dakikada 1 kez kırmızı yanıyor. aslında daha kısaları da mevcut ama örneğimiz bu. kırmızı ışığın yanma süresi yaklaşık 20 sn. daha uzunları da mevcut.

1 kişi trafik ışığı 1 kez kırmızı yandığında en az 2 lira toplayabiliyor. daha da fazla toplayanları mevcut.

5 dakikada :2 tl
60 dakikada: 24 tl
günde 10 saatte: 240 tl
1 ayda: 7.200 tl

SmM9aX4Lgb2vqoox-636365054727779849.jpg

2- kalabalık bir sokağın kaldırımında duranlar

önünden dakikada 50 kişi geçiyor ve bunların yalnızca 1 tanesi 1 lira veriyor.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
: %2

1 dakikada:1 tl
60 dakikada: 60 tl
günde 10 saatte: 600 tl
1 ayda: 18.000 tl

FF5WDOXjJWyRa9Mv-636365055140312717.jpg

3- cami önünde duranlar

2. hesapla neredeyse aynı, ancak erkekler için zor. zabıta falan hikayeleri. başarı oranı düşük. ama hesap aynı.

1 dakikada:1 tl
60 dakikada: 60 tl
günde 10 saatte: 600 tl
1 ayda: 18.000 tl

üstelik cuma günlerinin daha bereketli geçeceği kesin.

ciBZO349Gr6TPF8i-636365055782082587.jpg

şimdi dostlar, soruyorum size?
bu trafik ışıklarında dilenciler, bu cami önlerindeki teyzeler, sokaklarda sabahtan akşama kadar oturan eli kolu sağlam insanlar neden dileniyor?

beyaz yakalının yakasına yapışmış vergiler, ödediği borçlar, yasal olmak için elinden geleni yapmasına rağmen hiç bir şeye sahip olamamış insanlar neden devam ediyor mesleklerine?

bugün, arkadaşlarım bugün, tüm beyaz yakalıları, sigortası asgari ücretten yatan tüm çalışanları, çıkıp trafik ışıklarında, köşebaşlarında, cami önlerinde dilenmeye davet ediyorum. çıkın ve yardım isteyin. ben istiyorum, çünkü geçinemiyorum.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Çok anlamlı. Özel sektörün de bizlere ihtiyacı var. Acaba diyorum kendi değerimizi yine kendimiz gibi meslekdaşlarımız mı düşürüyor. Özellikle de danışmanlık şirketleri gereken değeri vermiyor gibi hissediyorum. Şirketinde beslediği evcil hayvanını besleten var duydum. Bizler bu sistemin en değerli parçasıyız. Bunun farkına varılması gerekmekte.

Neden başarılı olamayacağımızı anlatmak isterim ,
Türkiye'nin en büyük enerji santralinde, devlet yapılanmasının altında taşeron çalışan bakım işçilerinin dramıdır. (sözleşmeler bakım ve onarım üzerine firmaya verilmiş Ankara tarafından temizlik işçisi olarak kabul ediliyor)
Öncelikle devletin kabul etmediği bu işçiler paralarını alamadığı için yaptığı sendikal faaliyetler (işi yavaşlatma olarak geçer işi durduramazsın çalışmamazlık edemezsin) devam ederken;
bu iş yerinde çalışan 300 kişilik ekip, araya siyasilerin girmesi işveren tehidleri ile 10 kişi kalmıştır. bu 10 kişinin işine son verilmesi sonuçlanmıştır.
300 kişi çıkılan bu yolda geriye kalan sayısı 10'dur yani %3,33'tür. Birlik beraberlik yaparız ederiz bunların tamamı palavradır.
Asgari ücret teklif eden bir iş yerine ben bu şartlar altında çalışmam diyebilecek yeni mezun sayısı gerçek manada %3,33'tür. Saygı duyuyorum para ihtiyacı, aile baskısı, çevre baskısı bunların tamamı etki etmektedir. İlk başvuruya giden bir yeni mezun mühendisin heyecanını çok iyi biliyorum. Sonra teklif edilen maaşı görüp hayal kırıklığını...
Bütün mühendisler olarak toplanıp bu ücretin altında çalışmam diyebilsek! İş öğrenmek için ücretsiz çalışan arkadaşlarım var.
Çevre Mühendisleri odasını eleştiriyoruz ama değişmesi için kimsenin yaptığı bir şey yok. Kendimde dahil odaya bile kayıtlı değilim-değiliz. Bu kısır döngüde oda bir iş yap yapmadığı için kayıt olmuyorum diyoruz, elimizi taşın altınada koymuyoruz.
Sonuç olarak bütün sektörlerde yada iş kollarında yaptığımız tek şey olumsuz eleştiri iş icraata geldiğinde yine yokuz.

Kuzenim mimar geçen kpss puanı 86 atanamadı bu sene girdi 87 maalesef geçen seneden iyi almasına rağmen sıralaması geriledi umudu yok atanmaya ..