Minik Ellerden Van’a Çevre Seferberliği

Hakan Güngördü

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Şubat 2010
Mesajlar
83
Beğeniler
67
Şehir
Adana
#1
Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ÇEKÜD, Van Bilgi Derneği ve Çayırova Belediye Başkanlığı’nın destek verdiği “Van’da Tohumdan Fidana” kampanyası için VanVakıfbank İlköğretim Okulu’nda bir tören düzenlendi.

Eki Görüntüle 3230

“Minik Eller Van’a Ağaç Dikim Seferberliği” sloganı ile ağaç dikim törenine, Van Valisi Münir Karaloğlu, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Van İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz ile Van Bilgi Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Berktaş ile öğrenciler ve öğretmenleri katıldı.


Eki Görüntüle 11478Törende bir konuşma yapan ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Yorulmaz, her yıl 35-40 bin öğrenciye verdikleri ağaç tohumlarını toprakla buluşturmayı başardıklarını belirtti. Van’da başlattıkları bu kampanyanın aynısını 12 ilde daha yürüttüklerini anlatan Yorulmaz, kampanya sonunda 25 bin fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. ÇEKÜD’ün aynı zamanda birkaç kampanya daha yürüttüğünü ifade eden Yorulmaz, bunların en önemlisini ise ‘Sofrada sıfır atık’ kampanyası olduğunun altını çizdi.

1500 ÇOCUK KENDİ YETİŞTİRDİĞİ TOHUMU EKECEK..

Yorulmaz, “Bu kampanyamız ile her gün 3 vakit önümüze konulan ekmeği hiç israf etmemeyi hedefliyoruz. İsraf olan küçük bir parça ekmeği bir çok zaman önemsemiyoruz. Ama küçük bir hesap yaptığımız zaman israfın ne kadar büyük olduğunu görüyoruz. Toplam 70 milyon nüfusu olan Türkiye’de herkes günde bir tane pirinç israf ederse 2,5 ton pirinç demektir. 2,5 ton pirinçten ise 30 bin porsiyon eder. Bu da Somali’de açlıktan ölen insanların tümünü doyuracak kadar aş demektir.” dedi.

Kampanya çerçevesinde Vakıfbank, Ferit Melen, Fevzi Şengül ve Akköprü İlköğretim okullarında eğitim gören bin 500 çocuğa Çayırova Belediye Başkanlığı’nca sağlanan tohum dağıtılacak. Öğrenciler, evlerinde belli bir süre büyütecekleri fideleri daha sonra düzenlenecek bir törenle toprakla buluşturacağı kaydedildi. Törenin sonunda öğrencilere kampanya ile ilgili bilgi verildi.

Kaynak: samanyoluhaber.com/egitim/Minik-ellerden-Vana-cevre-seferberligi/768727/
 

Yukarı Alt