Mobbing iş yerinde duygusal taciz

Tuğba Coşkun

Daimi üye
Kayıt
16 Mart 2009
Konu
19
Mesaj
402
Tepki
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
Ülkemizde henüz yasal bir yaptırıma konu olmadığı için duygusal tacize maruz kalan çalışanların içinde bulundukları durumu ispatlamaları ve mobingcinin cezalandırılmasını sağlamaları oldukça güçtür. “Duygusal tacizin en çok tartışıldığı ülke olan ABD, bu konuda hukuki açıdan istenilen düzeye gelememiştir. İşyerinde Zorbalık Kanunu Tasarısı senatodan geçemeden yok olsa da, kamuoyunda tartışmaları güçlendirmiştir. İsveç’te 1993′te çıkarılan “İşyerinde Kişilerin Mağdur Edilmesi” adlı kanun dünyada ilk örnektir. Çalışana sürekli olumsuz davranışların nasıl cezalandırılacağını tanımlamıştır. Avusturalya’da bir diğerinin çalışmasını engelleyecek şekilde rahatsız eden çalışan, üç ay ağır hapis cezası alabilmektedir. Fransa’nın 2002 tarihli “Sosyal Modernizasyon” kanunu, İngiliz ve Kanada kanunları gibi işyerinde duygusal tacizi konu ederken, kamu ve özel sektör çalışanlarına eşit yaklaşmadığı eleştirisi almaktadır .

Duygusal tacize maruz kalan çalışanların, duygusal tacizde bulunan kişiye taciz edici söz ve davranışlarını durdurmalarını açıkça söylemeleri ve bu konuşmayı yaparken gerekirse tanıklık edebilecek bir kişinin tanıklık etmesini sağlamaları, yaşadıkları olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak kaydet-meleri, tacizde bulunan kişiyi bağlı bulunduğu birimin en üst amirine, İnsan Kaynakları departmanına ve/veya Yönetim Kurulu’na raporlamaları, hem yardımcı olması hem de kanıt oluşturması bakımından gerekiyorsa tıbbi ve psikolojik yardım almaları ve iş arkadaşları ile durumu paylaşmaları faydalı olacaktır.

İşverenlerin, duygusal tacizi önleme konusunda yapmaları gerekenler ise, öncelikle kısa bir eğitim ile tüm çalışanları bu olgu ve ögeleriyle tanışmasını sağlamaları, çalışanların katılımı sağlanarak bir politika oluşturulup yazılı hale getirilmesi, kötü bir çalışma ortamından ayrıcalıksız tüm çalışanların korunması, duygusal tacizin tanımlanması, bu olgunun yıkıcı olduğunun resmen ilan edilmesi, uygulanan duygusal tacizin ihbar olarak kabul edilmesi ve soruşturma başlatılabil-mesi için koşuların belirlenmesi, hedef olan kişinin hakları korunmak koşuluyla, taciz zanlısından derhal ayrılarak başka bir departmanda çalışmasının sağlanması, tüm çalışanların adil ve geçerli olduğunu kabul ettiği bir soruşturma yönteminin saptanması, şahitlerin güvenliği korunarak tanıklık etmeleri için koşulların belirlen-mesi (Bu tür soruşturma asla İnsan Kaynakları veya kuruluşun içindeki başka bir birim tarafından yürütülemez, çünkü sadakat çatışması veya yönetimin desteğini elde etme amacı oluşabilir. Son kararlar her zaman en az üç karar verici tarafından yapılmalıdır ve hiçbir şekilde kuruluşun tek bir yöneticisine bırakılmamalıdır.), maddi ve manevi zararın saptanması ve yazıya dökülmesi (Tıbbi teşhisler, ücretli izinler, kaybedilen sosyal haklar), bir şikayet bildirildiğinde, işverenin olumlu ve zamanında vereceği tepkinin, şikayetçiye doğrudan bildirilmesinin zorunlu olduğunun belirtil-mesi, işverenin düzeltmek amacıyla duruma müdahalesinin nasıl olacağı konusunda çeşitli olasılıkların tanımlanması (Tacizcinin alenen özür dilemesi, işyerindeki konu-munun düşürülmesi veya yer değiştirmesi, şikayetçinin gönüllü olarak başka bir birime transferi, ayrılması durumunda her iki tarafında onayladığı bir tazminat paketinin oluşturulması ve iş bulma konusunda yardım sağlanması), tacizi kesinle-şen ve suçlu bulunan kişinin cezalandırılması (var olan bir disiplin cezası ya da bu politikayı yerleştirmek üzere oluşturulmuş yeni bir ceza ile) ve misilleme veya intikam almayı engelleyen tedbirlerin alınarak bunun yeni bir taciz olarak kabul edileceğinin belirtilmesidir .

SONUÇ:
Günlük yaşantımızın büyük bir kısmının geçtiği işyerlerinde duygusal taciz, sistemli olarak uygulanması halinde psikolojik savaşa dönüşmekte ve kurbanların işten ayrılmalarının dışında başka bir seçenekleri kalmamaktadır. Örgütsel verimsiz-liğin ve etkinsizliğin en önemli nedeni olan duygusal taciz, dünyada ve ülkemizde tüm kamu ve özel kuruluşlarda var olan ancak tanımı üzerinde bir uzlaşma olmayan psikolojik bir savaş olarak sürüp gitmektedir. Akılcı ve insan kaynağına değer veren yönetimlere sahip şirketlerde duygusal tacize az rastlanır. Genellikle kuralların yazılı olmadığı, iletişim kanallarını kapalı olduğu ve karlılığı en öncelikli değer olarak gören şirketlerde duygusal tacize daha sık rastlıyoruz. Tatminsizlik, örgütsel çatışma, işgören devir hızında artma, verimsizlik, etkinsizlik ve daha pek çok olumsuzluğa neden olan duygusal tacizin tanımlanabilmesi için ilgili kuruluşlarca duygusal tacizin kabul edilemeyecek bir davranış olduğunun ve adalete bile yansıtılabilmesinin koşulları oluşturulmalıdır.

Alıntıdır..
 

Tuğba Coşkun

Daimi üye
Kayıt
16 Mart 2009
Konu
19
Mesaj
402
Tepki
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #2
"MOBBING" NASIL UYGULANIR?

Kişiye yetenek ve becerilerinin çok altında veya uzmanlık alanına girmeyen işler verilir. İşle ilgili tüm önerileri reddedilir. Geliş gidiş saatleri, telefon konuşmaları, çay kahve molaları ayrıntılı olarak kontrol edilir. Sürekli eleştirilir veya küçümsenir. Kişi, işle ilgili önemli gelişme ve haberlerin dışında bırakılır.


Kişinin arkasından çeşitli söylentiler çıkartılır. Heinz Leymann kitabında “mobbing” yöntemlerini şu şekilde anlatıyor (2):

1. Kendini göstermeyi ve sağlıklı iletişimi bozmak: Sık sık sözünüz kesilir, yaptığınız iş sürekli olarak olumsuz eleştirilir. Jest ve bakışlarla rahatsızlık verilir. Tehdite kadar iş uzar.

2. Sosyal ilişkilere saldırı: Sosyal ortamdan tecrit edilmesine çalışılır. En ufağından her türlü ilişki kesilir. Yok gibi kabul edilir ki bu ağır bir taciz yöntemidir.

3. İtibar ve şöhrete saldırı: Sürekli dedikodu üretilir. İmajınız zedelenmeye ve böylece güvenilirliğinizin yitirilmesine çabalanır.

4. Kişinin yaşam standartları ve mesleki konumuna yönelik saldırı: Yetenek ve birikimlerinizle orantısız işler verilir. Sürekli iş değişiklikleri yapılır.

5. Kişinin sağlığına yönelik saldırı: Fiziksel olarak kaldıramayacağınız yoğunlukta işler yaptırılır.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Konu
822
Mesaj
3.579
Tepki
3.790
Şehir
Astana
Mezuniyet
2006—07
Türkiye 'de de birçok yerde de uygulanan bir yöntem fakat bizdeki fark işveren bunu farkında olmadan yapıyor. Mühendis personeline sekreterlik yaptırmak, çay servisi yaptırmak bence içimizden en güzel örnekler..

Tabii bunu işveren yapıyorsa işler karışıyor. İşverene yaptırım yapacak yasların çıkarılması bence birçok ülkede çok güç.
 

Göksel Kurtuluş

Daimi üye
Kayıt
25 Kasım 2009
Konu
76
Mesaj
786
Tepki
492
Şehir
İstanbul
bunun ispatlanması oldukça zor bir durum, birçok işveren/müdür çok ustaca mobbing uygulayabiliyor :confused:
 

Tuğba Cabi

Daimi üye
Kayıt
23 Şubat 2010
Konu
111
Mesaj
427
Tepki
117
Şehir
Denizli
Tubaco çok güzel bir alıntı paylaşmışsınız.Benim söylemek istediğim şu;birileri bunu yapıyorsa bilin ki ego tatmininden veyahut sizden korktuğundan dolayı yapıyordur.Eğer bunu bilirseniz psikolojik olarak etkilenmezsiniz.Tabii burda durumun dozu önemlidir.Kişiler(statü) önemlidir ve şöyle bir düşünün insanlar bu tip şeylerle uğraşabiliyorlarsa şirkete katkısı ne kadardır?Buna vakit buluyorlarsa çok fazla işleri de yok demektir. Günümüz çağında insanların insani davranışlarını kaybettiğini görüyorum.Bu sadece iş yerinde değil,dünyada her alanda böyle. Kusura bakmayın ama gittikçe kalitesizleşiyoruz. İnsanlık adına endişeliyim..
 

Belgin Babar

Aktif üye
Kayıt
15 Kasım 2010
Konu
3
Mesaj
21
Tepki
1
Çok güzel bi konu bende mobbing e maruz kaldım. yaptığım işler küçümsendi ve bunu yapan muhasebe elemanıydı benim işten ayrılmam için elinden geleni yaptı ama çıkmadım tabi bunların olmasındaki en büyük neden iş yerinin aile şirketi olması ve küçük bi yer olması. ama tek gerçek varki çok yıpratıcı ve bi okadar sinir bozucu.
 

Göksel Kurtuluş

Daimi üye
Kayıt
25 Kasım 2009
Konu
76
Mesaj
786
Tepki
492
Şehir
İstanbul
malesef sadece küçük şirketlerde böyle olmuyor, neredeyse asırlık, kurumsallaşmış yerlerde de oldukça sık yaşanıyor. hatta zincirleme şekilde genel müdür müdüre, müdür kendine bağlı çalışanlara tabiri caizse iş hayatını zindan edebiliyor. bununla ilgili devletin ciddi çalışma yapması lazım, tabi bu çalışmayı yapacak olanlar da mobbing uyguluyorsa yanmışız...
 

Tuğba Coşkun

Daimi üye
Kayıt
16 Mart 2009
Konu
19
Mesaj
402
Tepki
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #8
@belen

Aynı durum benimde başıma geldi..ben akıl sağlığım için ayrıldım ama..Bu durum farklı yerlerde benzer şekilde olabiliyor.Maalesef kadınlar bu duruma daha çok maruz kalmakta..
 

kaanozdemir

Daimi üye
Kayıt
8 Temmuz 2009
Konu
2
Mesaj
42
Tepki
6
Şehir
yenimahalle, ankara
Bir de Türkiye için bu dediğin kesinlikle doğru daha yıllar öncesinden kalma usta çırak ilişkisi işlemiş insanların beynine...
 

MasterMind

Daimi üye
Kayıt
7 Ocak 2010
Konu
68
Mesaj
821
Tepki
312
Şehir
Antalya
Konu biraz yönünü değiştirmiş. Arkadaşlar mobbing işyerindeki kötü ilişkilerden daha çok, hiyerarşik olarak üstte olan birisinin altındakiye kötü davranışıyla alâkalı. Genelde yapılma amacı da son zamanlarda "işten çıkartmak yerine bezdirelim" mantığı üzerinedir. Bu tür bir davranış için ben kelime bulamıyorum açıkçası.
 

Tuğba Coşkun

Daimi üye
Kayıt
16 Mart 2009
Konu
19
Mesaj
402
Tepki
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
Cihan, kötü ilişkilerden çok zaten iş yerinde kişilerin (ki bu bahsi geçen kişiler kendilerini üst olarak görenlerde olabilir)yaşattığı zorluklardır.
 

Serhat Güler

Daimi üye
Kayıt
26 Nisan 2010
Konu
31
Mesaj
177
Tepki
76
İşten atılırken bebeğini düşürdü, mobbing davası açtı

mobbing-davasi.jpg

İlaç mümessili Fecriye Ermemiş Ayhan, 10 yıldır çalıştığı iş yerinden 2 yıl önce, yeni atanan bölge müdürü F.B. tarafından 'randevularına gitmediği, işe geç geldiği ve mesai saatinde yıkattığı otomobilin 10 liralık fişini iş yerinden tahsil ettiği' iddiasıyla tazminat ödenmeden çıkarıldı. Açtığı işe iade davasını kazanan Ayhan, işten çıkarılırken psikolojik olarak etkilendiği için 14 haftalık bebeğini düşürdüğü ve ayırımcılık yapıldığı iddiasıyla ayrıca mobbing davası açtı. 8 aylık tazminatı verilerek işe iade kararı uygulanmayan Ayhan, 20 bin lira manevi tazminat istedi.

İstanbul merkezli özel bir ilaç firmasının Eskişehir Bölge Müdürlüğü'nde mümessil olarak görev yapan 32 yaşındaki Fecriye Ermemiş Ayhan'ın çalıştığı birime, mesai arkadaşı F.B. 2 yıl önce bölge müdürü olarak atandı. İddiaya göre F.B., bölge müdürü seçimi yapılırken birlikte genel müdürlüğe çağırıldığı 10 yıldır aynı yerde çalışan Fecriye Ermemiş Ayhan'ı kendisine rakip olarak görerek, göreve başladıktan sonra işten çıkartmak için girişimlerde bulunmaya başladı.

SAVUNMASI İSTENDİ
İlk olarak Ayhan'dan iş yeri ile iletişim kurmasını sağlayan 'PDA' adlı cihazla bağlantı yapmadığı gerekçe gösterilerek savunması istendi. Bu olaydan bir ay sonra da iddiaya göre serbest zamanlı çalışma sistemiyle görev yapan Ayhan'dan 15 dakika işe geç geldiği için yine savunması istendi.

BEBEĞİNİ DÜŞÜRDÜBu olaylar yaşanırken ikinci çocuğuna hamile olan Ayhan, iddiaya göre yeni bölge müdürünün göreve başlamasının üçüncü ayında kendisine karşı yapılanlardan etkilenip 14 haftalık bebeğini düşürdü.

10 LİRALIK OTO YIKAMA FİŞİYLE İŞTEN ATILDI
Bebeğini düşüren Ayhan'ın, bu kez firma tarafından tahsis edilen otomobilini mesai saatleri içinde yıkatarak 10 liralık yıkama fişini firmadan tahsil ettiği, randevusuna gitmediği iddiasıyla savunması istendi. Alınan savunmalara rağmen Ayhan'ın istifa etmemesi üzerine, oto yıkama fişi gerekçe gösterilip parayı zimmetine geçirdiği ve yüz kızartıcı şuç işlediği iddiasıyla tazminat ödenmeden işten çıkarıldı. Yaşadıklarını kaldıramayan Ayhan'a, başvurduğu doktor tarafından işten atıldığı için davranış bozukluğu teşhisi konularak 10 gün iş göremez raporu verildi.

İŞE İADE DAVASINI KAZANDI, TAZMİNATINI ALDIHaksız yere işten atılmasının ardından hukuk mücadelesi başlatan Ayhan, Avukatı Önder Özer aracılığıyla İstanbul Bakırköy 15'inci İş Mahkemesi'ne işe iade davası açtı. Yaklaşık 1,5 yıl süren davada Ayhan, PDA cihazı bozuk olduğu için firmaya gönderdiğini ispatladı. Ayrıca atılmasına neden olan oto yıkama fişinin verildiği yazar kasanın, işletmeci tarafından saati ileriye alınmadığı için otomobilin yıkanmasının öğle yemeği molası saatleri arasında olduğu, belirlenen randevu ile görüşmeyi gerçekleştirdiğini tanıklarla kanıtladı. Mahkemeheyeti de, Fecriye Ermemiş Ayhan'ın işe iadesine karar verdi.

Kararın Yargıtay tarafından da onanması üzerine çalıştığı firma tarafından Ayhan'a, kıdem ve ihbar tazminatıyla birlikte, işe iade edilme kararı uygulanmadığı için de 8 aylık maaşı karşılığında tazminat ödendi.

MOBİNG DAVASI AÇTI
İşe iade davasını kazandıktan sonra hukuk mücadelesine devam eden Ayhan, bu kez yeni bölge müdürünün göreve başladıktan sonra 5 ay süre içerisinde uygulanan baskılar ve bu baskılar sonucu psikolojik olarak etkilenip 14 haftalık bebeğini düşürdüğü iddiasıyla eski işyeri hakkında avukatı aracılığıyla mobbing davası açtı. Açtığı davada 20 bin liralık manevi tazminat isteyen Fecriye Ermemiş Ayhan, uygulanan mobing kapsamında İş Kanunu'nun 5'inci maddesi gereğince, iş yerinde çalışırken aldığı 4 aylık maaşa takabül eden, 'eşit davranma ilkesine aykırılık ve ayırımcılık' tazminatı istedi. Ayrıca işe iade için açtığı davada eksik hesaplanan kıdem ve ihbar tazminatından kalan 46 bin 178 lirayı talep etti.

'BANA HAKSIZLIK YAPTILAR'Balıkesir'de yeni bir ilaç firmasına girerek mümessil olarak çalışmaya devam eden Ayhan, yaşadığı günleri unutmak istediğini ama unutamadığını söyledi. O dönemde psikolojik olarak etkilendiği için 14 haftalık bebeğini kaybettiğini öne süren Ayhan şunları söyledi:

"Bir annenin çocuğunu düşürmesi çok acı bir durum. Bunun acısını sürekli hissediyorum. Ben 5 aylık süre zarfında büyük bir kabus yaşadım. Yapılanlar karşısında psikolojik olarak etkilendim ve 10 gün rapor almak zorunda kaldım. Şimdi eşim ve çocuğumla birlikte yaşamıma devam ediyorum. Ama hukuk mücadelemi sürdüreceğim."

'BU DAVA MOBBİNG'İN BOYUTLARINI GÖSTERİYOR
Bakırköy Nöbetçi İş Mahkemesi'ne açtıkları mobbing davasının çok önemli olduğunu kaydeden avukat Önder Özer de şunlarıc anlattı:

"Bu dava ve yaşanan olaylar, mobbingin nerelere kadar ulaşabileceğini ve insana nasıl zarar verebileceğini gösteriyor. Kötü sonuçlarını ortaya çıkarıyor. Burada müvekkilim, uğradığı mobbingden dolayı hem psikolojisi bozulmuş hem de bebeğini kaybetmiştir. Bu dava ile çalışanların bir köle olarak değil de, daha insanca muamele görmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca yöneticilerin de yaptıkları ile ilgili yargıya hesap verebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Biz bu haksız uygulamaların bir müeyyidesinin olması gerektiğini düşünerek davayı açtık."
 

Servet Yortumluk

Daimi üye
Kayıt
21 Kasım 2012
Konu
19
Mesaj
209
Tepki
131
Arkadaşı medeni cesaretinden dolayı ve kararlı oluşu nedeni ile kutluyorum.
Bu aşamaların varlığından habersiz yaşayan ve yaşatılan o kadar çalışan var ki saymakla bitmez .
Mobbing ile ilgili daha geniş zamanda yazacağım çok şeyler var .
Para bende her şey yaparım diyenler, paranın kiri içinde kaybolup giderler,
Tebessüm dolu hayatların yaşanması dileği ile,
 

Melih Coşar

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Konu
73
Mesaj
1.346
Tepki
2.562
Şehir
Çankaya/Ankara
Konu ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yayınladığı bir rapor. Zor bir süreç ve ne yazık ki işten atılma korkusu ile kimse elini taşın altına koymuyor.
 

Dosyalar

Çağla Filiz

Aktif üye
Kayıt
12 Mart 2014
Konu
1
Mesaj
19
Tepki
37
Şehir
Bursa
Merhaba ,
İş güvenliği uzmanı olan arkadaşlarında burda olduğunu düşünerek Mobing ile ilgili birşey sormak istiyorum bilgisi olanlardan cevap vermelerini rica ediyorum. İş yerine girerken belirsiz süreli iş sözleşmesi imzaladım. Şuan net ücretten brüt ücrete geçiş yaptığımız için yeni sözleşme imzalatmaya çalışıyorlar. Ancak yeni sözleşmede bununla ilgili bir madde yer almıyor ve verilen hakları (maaş,tatil,servis,vardiyalı düzene geçiş vb) istediği zaman geri alabileceğine dair sözleşme maddeleri yer alıyor. Bu sözleşmeyi imzalamazsak ne olur ? Zaten ilk işe girişte birkaç sayfalık birşey imzalandı.
 

SenayKS

Daimi üye
Kayıt
18 Kasım 2010
Konu
15
Mesaj
200
Tepki
180
Şehir
Türkiye
@Çağla Filiz yeni sözleşmeden bir fotokopi alıp bir avukata okutma şansınız var mı? oradan da ayrı bir görüş almakta fayda var...
 
Yukarı Alt