• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Moğol istilalarının dünyaya getirdikleri

• Konuyu başlatan Silinmiş üye 2234
  • Başlangıç tarihi
S

Silinmiş üye 2234

Doğu-batı-kuzey-güney ve orta Asya, Avrupa'nın neredeyse yarısı, Akdeniz ülkeleri ve Orta Doğu da dahil hatta Japonya'ya kadar bile yapılan seferler oldu. Bu seferler neticesinde milyonlarca insan öldü. Çoğu Moğol saldırılarında, geriye kalanları da ortaya çıkan vebadan öldü. Misal Sübedey Avrupa'yı istila ettiğinde Macaristan'ı komple yakıp yıkıyor, 500.000 kişiyi yok ediyor, oradan cesetleri toplayıp Avrupa'nın nehirlerine bırakıp vebayı yayıyor ve bu yüzden de milyonlarca insan ölüyor.

Yani Moğol istilalarında dünya popülasyonunun yarısı yok edilmiş. 50.000.000 milyondan fazla insanın öldürüldüğü söyleniyor ki, günümüz bilimcilerine göre eğer bu istilalar olmasaymış, şu an dünya nüfusu iki kat fazla olurmuş. Yani şu an neredeyse 8 milyar olan dünya nüfusu, 16 milyar olurmuş. Bu kadar nüfusu gezegenimiz kaldırır mıydı bilmiyorum ama hali hazırda alarm veren yeraltı kaynakları sıkıntıya girerdi herhalde. Sizce bu açıdan bakılırsa, Moğol istilaları katkı mı sağlamış yoksa kesinlikle olmaması mı gerekiyormuş?

Bir de Moğolların Macaristan, Sırbistan, Polonya, Bulgaristan ve Anadolu-Akdeniz bölgelerinde yaptıkları öyle korkunç şeyler var ki, ama bunları şimdi anlatmasam daha iyi. Başka başlıklarda artık.

Ekolojik dengeyi atlamamak gerekir, bu savaşlar olmasaydı ve insan nüfusu ekolojik denge eşiğine ulaşsaydı. Ekosistem kendi savunma mekanizmasını oluşturur ve yine nüfus azalırdı. Benim düşüncem bu yönde.

Veba salgını başlangıcında kilisedeki din adamlarının salgında ölenleri dar ağaçlarında sallandırıp inançsızların sonu budur diye gösterdiği durumdu. Fransa nüfusunun yarısından fazlası bu salgında hayatını kaybetti. Şimdi her hangi bir Avrupa ülkesine gitseniz her yerde Veba anıtı ve ayaklar altında Osmanlı Hilalini görebilirsiniz. Müslüman ülkelere sıçramadan atlatıldı.
Benim düşüncem avrupada nüfus artış oranı zaten az nüfus planlamasını düzgün yapamayan müslüman ülkeler. Avrupada zaten o kadar çok artış olabileceğini düşünmüyorum. O yüzden ekolojik olarak bir fark olacağını düşünmüyorum.

İyi ama şu anda bu dediğin olmuyor ki? Klasik cephe savaşlarıyla ve çeşitli coğrafyaya yayılan virüslerle nüfus dengelenmeye çalışılıyor. Ha tabii doğada ortaya gelen kasırgalar, fırtınalar vb. gibi şeyler elbette can alıyor ama nüfus öyle bir artıyor ki, olağanüstü seviyeye gelmiş durumda. Eskiden bu durum tam tersiyken, şimdi tam tersi. Yani şunu diyorum eskiden doğan sayısı çok azdı, şimdi ölen az, doğan sayısı onu 1-2 gömlek geçmiş durumda.

Virüs, kıtlık, doğal afetler, biyolojik hastalıklar bunlar çeşitli tepkileri doğanın. Yine oluyor aslında. Bir fırtına oldu Akdeniz'de tarım alanları yok oldu örneğin. Dengeyle daha çok oynarsak karşılığını daha şiddetli alırız kanaatindeyim.

Katolik kilisesinin cadı avını da unutmayalım yalnız. Cadılar büyü yapardı, artardı ve Katolik kilisesi bunu tehlike görünce, bütün cadıları toplayıp yakmış, köprülere asmış ve büyü yapanların sonu bu olur demiş tıpkı inançsızlar için yaptıkları gibi. Fransa'da bu salgın dışında çok dehşet bir katliam var. 30 ve 100 yıl savaşlarını bilirsiniz zaten. Bugün Fransa'da okullarda bile geçen (geçtiği konusunda bizzat bilgi edindim), Fransızların unutmadığı ve asla unutamayacağı, Bartholomeus Gecesi var. Fransa sokakları kana bulanmış, Katolik kilisesine göre 30.000, Protestan kilisesine göre 60.000'den fazla insan sokaklarda bir gece yarısı kılıçtan geçirilmiş ve güya Papa'ya göre tehlike bertaraf edilmiş.

Tehlike şu; eğer bir ülkede veya coğrafyada ki Avrupa'da çok olurdu bunlar şayet bir tehlike varsa, Katolik kilisesi derhal harekete geçer ve bu tehlikeyi kanlı bir şekilde bastırır. Osmanlı konusunda, Türkler veba salgını olduğu zaman uyanık hareket ettiler. Misal Osmanlı orduları Avrupa'da veba salgını başladığında seferleri durduruyordu. Veba bittiğinde direkt harekete geçiyordu. Macaristan sınırlarında bilhassa Belgrad'ta bu çok yaşandı. John Hunyadi vebadan öldü mesela. Bu arada sıtma da buna dahil. Sıtma da çok insanın çok kralın canını almıştır. Geçenlerde okumuştum ama sıtmadan hala ölen varmış, bu ne kadar doğru bilmiyorum.

Avrupa nüfus konusunda planlı ve kontrollü hareket eden tek coğrafya diyebiliriz. Haklısınız. Bu planlamaya uymayanlar; Çin, Rusya, ABD, Türkiye gibi ülkeler. Hele Hindistan var buna hiç girmeyeyim. Adeta saniyede bir çocuk dünyaya geliyor. Tamam gelsin sorun yok, hoş da gelir ama bu kadar milyon tane çocuk; eğitim yok, disiplin yok, nasıl geçinilir yok, öyle kafadan yaptım oldu şeklinde olmaz ki. Öyle düşünüyorum yani.

Yukarıda yazdığınız bilgiler çok değerli. Okuyan arkadaşlar için gerçekten bir kazanım.

Doğru düşünüyorsunuz bence. Şimdi ki sosyal şartlar ve çocuğu neler verebileceğin çok önemli. En önemlisi de o kadar sapkın insan var ki aramızda gezen onlardan nasıl koruyacaksın. Doğması, bakması, büyütmesi yanında artık bu sıkıntı var günümüzde. Ekolojik dengeden daha zararlı bu mahluklar.

@Fatih Özcan Pekala o zaman bu konuyu sık sık gündeme getirmekte fayda var. Ama şunu tekrar diyorum, gezegenimiz bu kadar olağanüstü nüfusu kaldırmıyor sanki. Yeraltı kaynakları hızla tükeniyor. Bu da doğayı zorluyor. Yani dengeyle zaten oynanıyor. Akdenizde tarım alanları yok oldu, peki ya Amerika kıtasında olanlar? Geçtiğimiz kış uzakdoğuda da az buz şeyler olmadı. Gezegen alarm veriyor sanki. Moğol istilaları belki de bunda ciddi bir rol oynadı, bilemedim. Bu arada istila derken de sadece nüfus bazında da demiyorum. Moğollar öyle bir istila ettiler ki, yer yurdu yakıp yok ettiler. Ortada bir şey kalmadı. Çok faktörü var yani.

@Esra G.Ö. Teşekkür ederim ve umarım dediğiniz gibi olur. En azından sürekli araştırıp okuduğum öğrendiğim şeyler. Ama gerçekten 21. yüzyıldan baktığımızda garip. Yani 21. yüzyıl mantalitesiyle yorumlamak yanlış. Ama o yüzyıllara göre gerçekten trajik şeyler. Bir de diğer dediğiniz şeyler de sanıyorum o yüzyıllarda da oluyordu...

@Fatih Özcan bir de unutmadan; şanslı Avrupa, şanslı Anadolu, şanslı Çin, şanslı dünya diyorum. Eğer o Han'lar ölmeseydi, büyük seferler durdurulmayacaktı. Öyle ki, Atlantik okyanusuna ulaşsalardı, ardından Amerika kıtasını bile yerle bir edeceklerdi. Nüfus da böylelikle %1'e falan düşerdi herhalde.

@Silinmiş üye 2234 evet o yüzyıllarda da tecavüz vardı ama bebeklere tecavüz ediliyor muydu? Babası, kuzeni, amcası gibi yakınlarından zarar görüyor muydu? Hiç sanmıyorum.

@Esra G.Ö. Gerçekten o kadarını bilmiyorum, araştırmadım ama bu dediğiniz bebek konusu olmasa da dünyada hiçbir zaman sıkıntılar, acı, gözyaşı ve kan durmadı. Mesela 90'lar Türkiyesi çok iyi deniliyor bugün fakat ben buna pek katılmıyorum. Çünkü bugün yaşananlar 90'larda da oluyordu. Ama bugün gibi internet olmadığı için bizim bunlardan pek haberimiz olmuyordu. Reha Muhtar amca Gülgün Feyman abla TV'de ne söylerse ona inanıyor, onlar olmuş biliyorduk. :)

@Silinmiş üye 2234 sosyal medya olmadığı için bu kadar haberimiz olmadığı kısmına katılıyorum. Şimdi her şeyi hemen öğreniyoruz ve ceza verilmedikçe arsızlık artıyor kendilerine güvenleri artıyor nasılsa bir şey olmaz diye.

Tam tahmin ettiğim gibi ama rakam daha fazla olması gerekiyor. Çünkü bulaştırılan vebadan ölenlerin sayısı çok çok fazla. Cengiz Han dünyanın doğanın dengesini değiştirdi veya bu olabilir/tam olmayabilir yani tartışmaya açık. Ama az önce de belirttiğim gibi, insanlar şanslılar. Hele Avrupa öyle bir şanslı ki, son anda direkten döndüler. Çünkü Büyük Han'ların (Cengiz, Ögeday, Möngke) ölümleri, büyük seferlerin hepsini durdurdu ve kurtuldular.

Bence Hindistan'ı en başa almak lazım. Bir de Çin neden o kadar altta? Bu istatistikleri anti-kapitalist biri mi oluşturmuş ne yapmış böyle ya hehe. Ama normal bir perspektiften baktığımızda tablo (listede alt-üst fark etmez) gerçeği güzel yansıtıyor. Yani ilgili grafik kısa ve öz olay budur demiş gerçekten.