• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Motat - kütle denge sistemi

A

Anonim (affa)

Saygıdeğer Meslektaşlarım ;

Çevre Lisanslı Ambalaj Atığı Toplama Ayrıştırma Tesisi olarak x firmasından hurda karışık ambalaj atığı almaktayım. Bu x firmasından tesisime kantar tartımı sonucu 1000 kg lık atık geldiğini ve bu atığa %10 Yabancı madde firesi vurduğumda net 900 kg kaldığını ve bu x firması tesisime 900 kg olarak fatura kestiğini varsayalım. Ben Ayrıştırma tesisi olarak Motat sisteminde ilgili ayın tesise giren tehlikesiz atık miktarını işlediğimde kantar fişindeki firesiz miktarı(1000 kg) mı işlemeliyim ? yoksa tarafıma fatura edilen fireli miktarı(900 kg) mı işlemeliyim?

Anonim (affa)Üstadım Merhaba,

Kütle denge sisteminde iki durum vardır;

Giren atık çıkan atığa eşit olmak ya da giren atık çıkan atıktan büyük olmak zorundadır. Kütle denge sistemine atık beyanı yaparken faturada yer alan miktarı baz alın. 900 kg fatura kesildiyse sisteme 900 kg bildirin. Şunu da söylemekte fayda var. Fatura 1000 kg kesildi ve 100 LG fire uygulandı. Hem gelen atık miktarı olan 1000 kg'mı hem de fire miktarını kütle denge sistemine bildirebilirsiniz. Yine örnek vererek açıklayalım; 1000 kg 15 01 02 plastik ambalaj atığı geldi. 100 kg fire. Siz bunun 700 kg'mını geri kazanım tesisine sattınız. Gelen ve giden atıklardan 1000 kg ve 700 kg miktarlarını beyan edersiniz. Ancak proses işlemleri yaparken dikkat edilmesi gereken nokta prosese giren atık miktarını doğru yazmanız. Çıkan atık miktarı 700 kg, fire miktarı 100 kg. Prosese giren atık miktarını 800 kg yazmalısınız. Eğer siz 1000 kg yazarsanız sistem 1000-700=300 kg hepsini fire olarak kabul eder. Ondan dolayı gelen atık 800 kg-çıkan atık 700 kg yazarsanız aradaki fark 100 kg fire olarak hesaplanır. Kütle denge sisteminde fire miktarı otomatik olarak hesaplanır.

DÜN ATIK YÖNETİM UYGULAMASINDA ÇALIŞA VARDI ŞUAN GİRİYORUM RAPORLARA HERŞEY SIFIR GÖRÜNÜYOR ONAYLANMIŞ AYLAR BİLE. BAŞKA KİMSEDE BÖYLE SIKINTI VAR MI?

tüm atık stokları silinmiş, sadece ürün stokları görünüyor... umarım geri getirebilirler...