• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

KPSS MSB Çevre Mühendisi Mülakat

Zehra Yenideniz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dekasan
Daha önce mülakata giren arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilir mi bizimle.. ve bu mülakata katılacak arkadaşlar da görüşlerini paylaşabilir mi

ben hava kuvvetleri komutanlığında 2012 yılında mülakata katılmıştım. şimdi sistem değişti mi bilmem ama ben o dönem ki mülakatı anlatayım.
öncelikle şunu belirteyim mülakata gelen heyet askerlerden oluştuğu için duruş kılık kıyafet nizam konuşma şekli v.b. şeyleri çok önemsiyorlar. mesleki soru olmadı. zaten olmasıda beklenemez çünkü adamlar asker yani ne sorupda değerlendireceklerki :) ilk girdiğimde salona karşılarına masaya buyur ettiler hoşgeldin v.s dediler. sonra kendini tanıtırmısın dediler. işte okuduğum yerleri söyleyince onunla ilgili sorular geldi. (okuduğun lise izmirin tam olarak neresinde? gibi sorular) daha sonra gazete okuyormusun genelde hangi gazeteleri okudun en son okuduğun kitap hangisi? şeklinde sorular oldu. seni hakkariye görev icabı göndermemiz gerektiğinde ne düşünürsün? sen ilerde 50 yaşında bir mühendis olacaksın amirin 20 yaşında bir teğmen olacak senden yeri geldiği zaman askeri personeliymişsin gibi davranılabilir bu senin zoruna gider mi? ne düşünüyorsun bu konuda? bu şekilde sorular geldi toplam tahminen 15 dk civarı sürmüştü. genel olarak sohbet şeklinde bir mülakat yapıp karakteristik bir izlenim elde etmeye çalıştılar. özellikle dediğim gibi disipilin dış görünüm kendini ifade etme biçimine oldukça önem veriyorlar.

sivil savunmada çalışan çevre mühendisi yok mu aramızda yada arkadaşı olan bu konuda bizlere bilgi verebilirler mesleki alanla ilgili soru sorulacağı belirtilmiş ama ne olacağı hakkında bir şey yok

Merhaba arkadaşlar,

2018'deki MSB mülakatına katıldım. Genel olarak özetlemek istersem, Adem beyin yukarıda belirttiği gibi disiplinin yüksek olduğu bir ortam vardı. Mülakata alındığımız komisyona mühendisler karma olarak geliyordu. Bu yüzden sorular tekniklikten uzaktı. Genelde sohbet havasında geçen mülakatta şunlar soruldu:

- Üç çemberin merkezin ortasından bir doğruyu nasıl geçirirsin?
- Demokrasi nedir?
- (Sohbet sırasında) Hangi dersaneye gittin? Bu dersane kapatıldı mı?
- Göreve başlaman durumunda, idaredeki en üst düzey amirin askeri rütbesi nedir? (Daire başkanı, şube müdürü vb.)

bugün mülakata giren arkadaslar öncelikle geçmis 0lsun hepinize, ins istediginiz gibi gecmistir. 2 güne bir arkadasımda farklı branstan girecek mülakata acaba ne tür s0rular s0ruldu bilgi verebilirseniz seviniriz. iyi geceler

girdim ama soruları söylemem dogru olmaz diye düşünüyorum.. şöyle söylemek gerekirse daha önce sorulan sorulara bakabilirsiniz internetten. subaylık yada sivil memurluk sınavlarında cıkanlara.. bana cok basit genel sorular soruldu ama bazılarına cok mesleki sorulmuş yorum dahi yapamamıslar. nerden gelecegi hiç belli olmaz. tamamen doğaçlama soruluyor. sizin ailenize size ve bu zamana kadar almış oldugunuz eğitimlere göre sorular soruluyor. mesela ben suan mesleğimle ilgili biryerde çalışmıyorum ama çalıştıgım yer soruldu ve orda ne iş yapıyosun dendi. tamamen doğaçlama ve size göre sekilleniyor mulakat.. 1453 ten 23 Nisan'a ordan terör orgütüne vs.vs.