Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Msw biyogaz tesisi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hilal Tuncer tarafından paylaşıldı.

 1. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  2015 yılından sonra düzenli depolama alanlarına organik atık kabulü yapılmasının önüne geçilmeye başlanacak diye biliyorum. Zaten çoğu şehir entegre sisteme geçiş yapmaya başladı. Böyle tesislerde organik atıkların değerlendirilebilmesi için yakma çok gereksiz ve pahalı gözüktü gözüme. Elde sadece biyogaz ve aerobik kompostlama kalıyor. Özellikle biyogaz sistemleri hayvansal ve tarım atıkları ile yapılıp başarıya ulaşıyor ve bildiğim kadarıyla evsel atıkların biyogaz sistemiye bertarafını sadece Pamukovada yapıyorlar. Orada da atıkların içinde bolca külle beraber geldiğini ve performansın düşük olduğunu duydum. Ayrıca evsel atık bu. Her gün farklı gelir. Kimin ne attığı belli değil, içinde her şey olabilir. Böyle bir durumda biyogaz tesisi kurmaktan başka çare de göremeyip maliyet hesabı yapmaya çalıştım. Fakat evsel atığın karakterizasyonu sürekli değiştiği için ve çıkabilecek biyogazın metan ve CO2 oranını belirleyemediğimden ne kadarı elektrik enerjisine çevrilir gibi bir sonuca ulaşamadım. Bu konuda araştırma yapmış bilgisi olan birileri bana yardım edebilir mi? Veya evsel atıkların bertarafı için biyogazdan başka bir seçenek geliyor mu aklınıza?
   
 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Önce nüfus, sıcaklık, organik atık miktarı gibi değerleri baz almanız geliyor. Atıkların içerisinde ne kadarı geri dönüşebilir gibi gibi hesaplamalar. Ama işin içerisine biyogaz girdiği zaman birbirinden farklı tasarımlar söz konusu. Evsel atığı ben biyogaz ile çözeceğim demek pek doğru değil. Elimdeki nüfus ve şartlar bu, hangi biyogaz yöntemiyle çözebilirim derseniz doğru olanı bulabilirsiniz.
   
 3. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  O hesaplamaların hepsi yapıldı tabi ki. Fakat pek kaynak bulamadım ve Biyogaz ile ilgili deneyimim olmadığından nasıl bir yöntem seçilmeli bilemedim malesef..
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...