• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mücavir alan

Duygu Erit

Kayıtlı Kullanıcı
tat firmalarının mücavir alan içersinden kağıt plastik alıp almama konusunu açıklabilirmisiniz. fabrikaların mücavir alan içersinde olup olmaması nı neye göre anlıcağız?

Belediyelerin mücavir alanı diye adlandırılan alanları imarlaşmanın olduğu yerlerdir. Yani mahalleleri olarak sınırlayabiliriz. Bu alanı anlamak için çöp toplama yerlerine bakman yeterlidir. Anlaşmalı olduğunuz belediyenin bu bölgelerinde ambalaj atıklarını toplamaya yetkilisinizdir ama yönetim planı doğrultusunda belirlenen etaplara uyma zorunluluğuna da dikkat edin.
Belediye mahalli sınırları içerisinde olmayan kısmında ise AAKY bakman yeterlidir.
"MADDE 26 - (3) Belediye mücavir alan sınırları dışında kalan turistik tesis işletmeleri ve organize sanayi bölgeleri de tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı olarak biriktirmek ve bu Yönetmelikte tanımlanan toplama sistemine vermekle yükümlüdürler."
Maddesin gereğince sanayilerdende hazırladığınız yönetim planı doğrultusunda atıkları alma konusunda yetkilisinizdir.

bununla ilgili bir çok yazı aldım belediyelerden..ilgili yerin belediye sınırları ve mücavir alan içinde veya dışında mı olduğuna dair belediyeye dilekçe verip bunu öğrenebilirsiniz.