Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Musluk suyu arıtma sistemleri

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında kwon//41 tarafından paylaşıldı.

 1. kwon//41

  kwon//41 CMNet Üyesi

  Merhabalar ;
  İhlas ,amway vb yerlerde satılan ve 1000 tl üzerindeki musluk suyu arıtma cihazları hakkında bilgi verebilecek varmı ?? Bu cihazları almak nekadar sağlıklı? nekadar doğru? Yardımcı olursanız sevinirim.
   
  Büşra Seçkin bunu beğendi.
 2. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bunu ben de merak ediyorum. Sonuçta hepimiz çevre mühendisiyiz ama bu arıtma cihazlarının tam olarak neyi arıtmaya yönelik olduğunu iyi bilmek gerekiyor. Uzun süre temizlenmeden kullanıldığında içerisinde biriken bakteriler faydadan çok zarar görmemize sebep olur. Varsa böyle bir cihaz almak isterim. Musluk suyunun damacadan daha sağlıklı olduğunu düşünenlerdenim.
   
  Tuğba Yeşil Ağca ve Emre Özer bunu beğendi.
 3. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  arıtmacı arkadaşlardan bilgi vermelerini rica edelim. ben de merak ediyorum ve almak istiyorum.
   
  Funda Saltık bunu beğendi.
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bende merak ediyorum hatta bir iki sorum olabilir :)
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  @Murat Erdem müsait değil bu aralar ama olduda görürse sanırım bilebilir.
   
 6. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Aynen bende katılıyorum,iyi kontrol edildikten sonra her zaman damacanadan daha iyi bence de.Çünkü akredite laboratuvarımızda kendi yaptığım analizlerden bildiğim; hem damacana sularını hem de evdeki arıtma cihazlarını denedim.Her zaman arıtma cihazlarının analiz sonuçları daha iyi çıktı.
   
 7. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Filtre değiştirme periyotları nelerdir? ayrıca bu arıtma cihazları sudaki faydalı mineralleri vb. de yok ediyor mu? yani içtiğimiz su yüzünden ileride" .....eksikliği" yaşar mıyız?
   
 9. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  İnsan vücudunun bazı minerallere ve vitaminlere olan ihtiyacı doğrudur. Ancak, bu minerallerin istenen seviyede alınması için en doğru yol, iyi ayarlanmış bir diyettir. Söz konusu faydalı mineraller suda o kadar az miktarlarda mevcuttur ki, bir insanın günlük mineral ihtiyacını ne kadar çok su içerse içsin karşılayabilmesi mümkün değildir. .

  mineral ihtiyacımızın ana kaynağı yediğimiz gıdalardır. İhtiyacımız olan mineralleri sudan karşılamaya çalışsaydık her gün bir küvet dolusu su içmemiz gerekirdi. Zaten mineral eksiği olan kişilere de çok su içmelisiniz diyen bir doktor duyulmamıştır. Çoğu suda faydalı minerallerden çok klor ve klor bileşikleri , fluorid, arsenik, ağır metaller, radyoaktif maddeler, bakteriler, virüsler, kimyasallar gibi hastalık ve kanser yapıcı maddeler vardır. Zamanla dokularda biriken kalsiyum tuzları gibi inorganik maddeler, safra kesesi taşı , böbrek taşı, eklem mafsal iltihabı, kireçlenme, damarlarda sertleşme ve tıkanma gibi hastalıkların sebepleridir.
   
 10. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  ben geri yıkama (ters osmoz tekniği) istemiyorum. atıksu oluştursun istemiyorum. böyle cihazlar da gördüm ancak güvenilirliği beni tedirgin etti, sizin yorumunuz?
   
 11. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  filtre değişim zamanları ön arıtma yapan filtreler ( tortuyu tutan 5 mic. ve 1 mic. sediment filtre,blok yada gac karbon filtre için 5000 lt dir. Ev kullanımı düşündüğümüzde 1 yıl demektir.Ters Osmos arıtma cihazlarında membran filtre sistemi ise tds metre ölçümü sonucunda 60-70 ppm değerine gelirse değişirler,kabaca anlamak için suyun tadında bir değişiklik yada çaydanlıkta kireçlenme başlamasından anlayabiliriz.

  paketlenmiş sular içinde ters osmos tekniği ile kuyu sularının arıtılıp satıldığını biliyorum. ters osmoz istemiyorsanız üçlü filtrasyon ile ön arıtma yapabilirsiniz. tortu,karbon filtre ile
   
 12. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  peki normal şebeke suyu için yeterli midir?
   
 13. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Hepinize Merhabalar,

  Bir takım sıkıntılardan dolayı bir süre sorumdan uzak kaldım. Şimdi mesajlarınızı görüyorum. Soruya gelirsek.

  Öncelikle bu tür cihazların alım, satım montaj vs. gibi işlerle uğraşmadım hiç. Üzerinde çalıştığımız konular evselden öte daha çok büyük kapasiteli endüstriyel tesisler ama bu cihazları da çok iyi biliyorum. Buna benzer bir konuda forumda daha önce paylaşılmıştı bunlarada göz atabilirseniz yararlı olacağını düşünüyorum.

  https://www.cevremuhendisleri.net/t...istemler-ve-satış-taktikleri.7537/#post-44844

  https://www.cevremuhendisleri.net/threads/hangi-firmanın-cihazlarını-önerirsiniz.4365/#post-17888

  Şu kadarını söyleyeyim ki, bu tür tezgahaltı RO cihazlarının neredeyse tümü Çin yada Taiwan menşeili cihazlar. üzerlerindeki İhlas, anway vs. gibi markalara takılmayın. Hepsi buralardan özel olarak üretim yaptırıp ( çoğu da klasik olanları ) ithal ediyorlar. Üzerlerine de kendi markalarını yapıştırıyorlar. Karaköy bu cihazların Türkiye'deki borsasıdır. Piyasada 1000 - 1500 tl ye size satılmaya çalışan cihazları burada çok cüzi fiyatlara alma şansınız var. Tabiki birazda sizin pazarlık yeteneğinize ve işin acemisi olduğunuzu karşı tarafa hissettirmemenize bağlı :) Buradaki bazı firmalar bu cihazların kalıplarını çıkartıp kendileri döktürüyorlar ancak tabiki membran gibi parçalar yine ithal olmak zorunda çünkü üretim teknolojisi olarak malesef ülkemizde bu tarz bir üretim mevcut değil.

  Öyle yada böyle cihazların hepsi birbirine yakın yada birbirinin aynısıdır. Genel olarak alt kısımda ön filtrasyon sistemi bulunur. Bunlar 5 ve 1 mikron spun filtreden oluşur. Arkasına blok yada granül aktif karbon filtre gelir. (Koku ve organik kirliliği tutmak için ) sonra ön arıtımdan geçirilen su plastik housing içerisindeki düşük basın membranına gönderilir ve burda su saflaştırılır. Arkasından saflaşan suyun tadını düzenlemek için bir aktif karbon ve mineral filtre bulunur. Bunların sayı ve ebatları değişebilir ama genel çalışma mekanizması budur.

  Sağlıklı mıdır sorusuna gelince, neye göre değerlendirdiğinize bağlı derim. Bir kere bu cihazdan çıkan su mikrobiyolojik açıdan temiz fakat mineral açısından son derece fakir bir sudur. Her ne kadar arkasında mineral filtre denilen zımbırtı olsa da içini açarsanız taş parçalarından ibaret olduğunu göreceksiniz :) Yani saf suyun, taş içindeki bir kaç minerali çözmesine dayalı bir zenginleştirme yöntemi. Ne kadar fayda eder tartışılır. Bunu geçersek genelde yaşlılar için ve bebeklerin kemik gelişimi için bu tarz sular önerilmez, ancak sağlığa da bir zararı yoktur. Su sadece doğal değildir, ama işin ilginci doğal diye satın aldığımız bir çok suyun da bu yöntemle şişelendiği bilinmektedir.

  Ben kendim kullanmıyorum, damacana yerine marketten 10 lt lik sulardan alıp kullanıyorum ama kullanılmasında da bir sakınca görmüyorum ancak bu kadar para harcamaya değmeyecek cihazlar sadece. Bu aralar koçtaş, bauhaus ve carrefour gibi mağzalarda bile satılıyor artık. Çin ve Taiwan cihazlarında kullanılan plastiğin atık olan kompozit malzemeden üretildiği ve kanserojen olduğuna dair bir ara haberler çıktı ama doğruluk derecesini bilmiyorum.

  Fazla ayrıntıya girmeden ve şimdilik bu kadar yazıyorum. Umarım sorunuza yanıt olabilmiştir.

  İyi Çalışmalar..
   
 14. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  nano polen su filtresi hakkında bilgisi olan var mıdır? gerçi böyle sitelerden pek alış veriş yapmamak lazım da :D

  http://firsatkovala.com/Detay.aspx?IDProje=3060&ref=005&can=Nano+Porselen+Su+Filtresi

  hakkında yazılanlar;

  Nano Porselen Su Filtresi

  Mutfak musluğunuzda yıkadığınız meyve, sebze, yemeğe kullandığınız su ile birlikte şehir şebeke boruları ve bina borularının zamanla oluşturduğu pas ve tortuları yememek için filtre kullanmalısınız.

  Yüksek teknoloji ürünü nano porselen ve Nano KDF filtreli su filtresi, porselenin gözle görülmeyecek kadar küçük nano gözeneklerinden suyu geçirir böylece su içindeki mikro tanecikler süzülür.

  İkinci filtre olan Nano KDF ise su içindeki ağır metalleri ve bakterileri ayrıştırır.

  Filtrenizi ayda bir defa açıp temizlediğinizde filtrede biriken tortu ve pas taneciklerine inanamayacaksınız.

  Ne İşe Yarıyor?

  Nano Porselen Su Arıtıcı ile suyunuzdan

  1. Tortu, kum, çamur,

  2. Askıda katı madde,

  3. Bulanıklık, renk, koku ve kötü tad,

  4. parazit ve parazit yumurtaları,

  Ayrıştırır ve suyu kaliteli hale getirir.

  Ürün Özellikleri:

  Montajı kolaydır

  Her tip musluğa uygun adaptörü vardır

  Yeni teknoloji filtreler sayesinde devasa filtrelerle aynı işi görür

  Kullanım ömrü yüksektir, ayda 1 defa temizlenerek yaklaşık 4 yıl dayanır (normal ev kullanımına göre).

  Üstündeki mini vanayı sağa veya sola çevirerek filtreyi kolayca aktif veya pasif hale getirmek mümkündür.
   
 15. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  aktif karbon filtre barındırmıyor.sadece seramik filtre var.çok basit zaten .kanserojen klor ve klor bileşiklerini arıtmıyor .
   
  Tarık Can bunu beğendi.
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  "Yeni teknoloji filtreler sayesinde devasa filtrelerle aynı işi görür" buna bayıldım diğer maddelere gerek yok bence. :))
   
 17. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  @Tarik Can

  Tarık Bey ilan şaka gibi :) Bildiğimiz klasik dead-end filtrasyon mantığıyla çalışan basit bir filtre. Biraz dışını büyük ve şekilli yapmışlar ki bi işe yaradığını sanalım. Musluğun ucuna gelen katı partikülleri tutmaktan başka hiç bi işe yaramaz. Günümüzde zaten ne yapılırsa herkes bir nano teknolojik ürünü kılıfına koyuyor. :)

  Herşeyi baştan aşağı aldatmaca ama en komik olanı şu kısmı :)

  Hadi diye diyelim bu ürünün nano teknolojik hatta kendisi nanofiltrasyon yapıyor olsun. Nanofiltrasyonla bile gideremediğimiz , ağır metalleri bile alıyormuş. Vay bee, biz boşuna koagulasyon-flokulasyon, Reverse Osmoz gibi işleriyle uğraşıyoruz, meğerse böyle basit yollardan da ağır metal, bakteri vs.. giderimi yapılabiliyormuş :)

  Gülmek için okuyun ama almayı düşünmeyin bile. Kim bilir binlercesini bu yöntemle kimlere sattılar..
   
  Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.
 18. Merhabalar...suaritma cihazinda merak ettiginiz bilgilere ulastiniz mi? Ben Amway E-SPRING suaritma cihazı uzmanıyim. İşim geregi piyasa arastirmasi yapiyoruz ve cogu kisinin fikrini aliyoruz.Buarada yazdiklarim edindigim net belgesi olan bilgilerdir.herhangi bir markayida eleştirmek değildir amacim.e-spring suaritma cihazi uv isinli oldugu icin mikroorganizmalari öldürür bunun yanında minerallerini bizim almamizi saglar.minerallerin vucudumuzda olmasi hatta hucrelerimiz bile suyla nefes aldigi icin hastalanmamizi % 80 azaltiriz..ters osmoz degildir onlarin saglikli olmadığı arastirmalarda cikmistir.Tek filtre ve suyu actigin an aritir kapadigin an durur ve icinde bekleyecek deposu olmadigindan mikrop barindirmaz.Ve DUNYADA TEK ÇİPLE calisan suaritma cihazıdır. PATENTLERI 200kadardir halada almaya dewam ediyor.TUM PARCALARI NSFden onayli yani icilebilir saglikli sudur herparcasi buna uygundur demektir.Suan tekrar Analiz Raporunu Sarkuysanda cikartmisizdir icilebilir tek suaritma cihazi onayini almisizdir..Saglik konusuna gelince malesef SU HERSEYDIR.VE ph 7ALTINDki SU BİZİ BÖBREK RAHATSIZLIGIYLA BASLATIP ÖLÜME KADAR GÖTÜRÜR. EN KALITELI Minumum SU PH 7.30 + ÜSTÜ olandır.Su nekadar PH 8 DE OLSA DAMACANA ICINE GIRDIGINDE 4SAATTE mikroplanir.Ilgilenenlere. 05073833074
   
 19. Emel gulsel

  Emel gulsel CMNet Üyesi

  Merhaba 2 ay once amway su aritma cihazi aldik ancak su kaynadiginda cok fazla kireclenme oluyor suyun bu kadar kirecli olmasi normal mi?
   
 20. TalipGÜNER

  TalipGÜNER CMNet Üyesi

  Demek ki düzeneğin kireç giderme üzerinde bir etkisi yok. Kaynamış suyu başka bir kaba alıp çayınızı öyle demleyin daha kaliteli bir çay için :)
  Ben mi, musluk suyuna devam bağışıklık sistemim uyumasın diye hayat onlarsız (mikroorganizmasız) olmuyor zaten
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.