Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Musluk Suyu Tehlike Saçıyor

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptandı...

  Sağlık Bakanlığı Laboratuvarı Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptadı. Kimya Mühendisleri Odası'nda yapılan basın açıklamasına göre sudaki Alüminyum miktarı izin verilenin dört kat üstünde.

  Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı İbrahim AKYÜREK ve II. Başkanı Erkin ETİKE bugün Oda merkezinde yaptıkları basın toplantısında yaptıkları açıklamada Ankara'nın şebeke suyundaki Alüminyum miktarının olması gerekenin üzerinde olduğunu kaydetti. Yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

  Sağlık Bakanlığı Laboratuvarı Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptadı. Sudaki Alüminyum miktarı izin verilenin dört kat üstünde. Merkez ilçelerin hemen hemen tümünde saptanan kirlilik bir aydır sürüyor. Sağlık Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi derhal önlem almalıdır.

  Kimya Mühendisleri Odası (KMO) şebeke sularının kalitesini ve insan sağlığına olası olumsuz etkilerini incelemek üzere sürekli çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar sırasında son günlerde Ankara'nın sularındaki alüminyum miktarının yükseldiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Ankara'nın şebeke sularını düzenli olarak takip eden Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı yaklaşık bir aydır süren bu kirliliği saptamış bulunmaktadır. En fazla 200 µg/L (mikrogram bölü litre) olmasına izin verilen alüminyum miktarı 22.06.2012 tarihli raporlara göre aşağıdaki gibidir:

  Çankaya'daki bir noktada : 838.31 µg/L
  Yenimahalle'deki bir noktada : 518.58 µg/L
  Mamak'taki bir noktada : 884.81 µg/L
  Etimesgut'taki bir noktada : 611.87 µg/L

  Bundan bir hafta sonra aynı noktalardan odamızca alınan numunelere yaptırdığımız analizlere ait 03.07.2012 tarihli resmi raporlardaki değerler de şöyledir:

  Çankaya'daki noktada : 276.62 µg/L
  Yenimahalle'deki noktada : 244.10 µg/L
  Mamak'taki noktada : 277.74 µg/L
  Etimesgut'taki noktada : 246.25 µg/L

  İçme-Kullanma sularının kalitesi, 17.02.2005 tarihli ve 25730 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre denetlenmektedir. Bu yönetmelikte alüminyum için belirlenen sınır değer 200 µg/L'dir. Yönetmeliğin 11. maddesine göre:

  “Parametre değerlerinin ya da şartlarının ihlali halinde, bu ihlalin insan sağlığı için herhangi bir risk oluşturup oluşturmayacağı değerlendirilir. İnsan sağlığını korumak amacıyla gerekli olması halinde su kalitesini iyileştirmek için gerekli düzeltici önlemler alınır. Düzeltici önlemlerin alınmasını gerektiren ihlalin ciddi boyutlarda olması durumunda tüketiciler bilgilendirilir.”

  Sınır değerin aşıldığı resmi raporlarla saptanmıştır. Bu aşımlar yaklaşık bir aydır sürmektedir. Sınır değerin dört katını aşan miktarlardaki alüminyumun insan sağlığı için tehlikeli sonuçları olabilir. Yüksek miktardaki alüminyumun özellikle sinir sistemi hastalıklarına yol açabildiği bilinmektedir. Ayrıca çocuklarda hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü gibi ciddi sonuçları olabilmektedir. Kronik böbrek rahatsızlığı olanların durumlarını kötüleştirdiği bildirilmektedir. Ayrıca vücutta alüminyum birikmesinin çeşitli kemik hastalıklarına, eklem ağrılarına, kanda eritrosit yapımında bozulmaya ve bağışıklık sisteminde hasara yol açtığı saptanmıştır.

  Bu nedenle Sağlık Bakanlığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesini sudaki alüminyum kirliliği hakkında açıklama yapmaya davet ediyoruz. Ankaralılara temiz ve içilebilir suyu sağlamak Ankara Büyükşehir Belediyesinin görevidir. Yetkililer tatmin edici bir açıklama yapana kadar ve sudaki alüminyum değerlerinin normale döndüğünü ilan edene kadar Ankaralılara musluk suyu içmemelerini öneriyoruz.

  Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

  TMMOB Kimya Mühendisleri Odası
  Ankara Şubesi Yönetim Kurulu"
   
 2. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  aliosmanyayla "damacanadan su içmeyin " konunuz olduğu için etiketlemek istedim umarım rahatsızlık vermemişimdir. şebeke sularına nasıl güvenebiliriz
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  kirliliği kesin olmadığı sürece demiştim.ben hala sözümdeyim.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...