Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mutfak atıklarından rögar taşması

Konu, 'ARŞİV' kısmında E.İ.İNCİ tarafından paylaşıldı.

 1. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, mutfak atıklarının ve bitkisel atık yağların lavaboya dökülmesi sonucu rögar taşması yaşanmaktadır. Bu sık sık meydana geliyormuş. Bitkisel atık yağlar ayrı toplanıyor ama 3000-3500 kişilik yemek yapılan bir yer olmasından dolayı malesef bu sorun sık sık yaşanıyormuş. Benzer bir sorun yaşayan var mı ? Yağ tutucu ve öğütücü takviyesi dışında neler yapılabilir?
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Izgara olabilir ama işçilik gerektirir.
   
 3. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Öğütücü büyük bir problem.
  öncelik tabi ki eğitim.
  gelelim sorunun cevabına:
  ana roğarlara makaralı ince ızgara yapacaksınız. ( en önemlisi roğarlara poşet atılmayacak)arıtma yükünüzü hafifletir.
  sonra yağ arıtma tesisinizin girişine mutlaka yağ tutucu yapacaksınız.
   
 4. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Mevcut durumda mutfak içi yer ızgaraları ve kanalizasyona vermeden, mutfak hattı çıkışında yağ tutucu mevcut. İşcilik gerektirecek bir yaklaşımdan ziyade, takviye olabilecek mekanik bir sistem düşüncesindeyim.
   
 5. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Elif arkadaşım,

  Mutfak atık suyunun rogarı ile arıtma tesisi (yada kanalizasyon şebeke bağlantısı) arasındaki kot farkı ve bağlantı borularının eğimi yeterli mi acaba. Bir ikincisi rogardan sonraki boru çapı mevcut atıksuyun anlık max debileri için yeterli olmayabilir. Bunları da değerlendirmeni öneririm.

  Selamlar
   
 6. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Bu açıdan sıkıntı daha büyük, yapımı esnasında gözönünde bulundurulmamış kısımları saydınız. Boru çapları yetersizliği başlı başına sorun, birde yağ tutucu bağlantısının olduğu yerde çıkış borusu yükseltilmiş cazibeyle akış engellenmiş. O noktada bir birikme şu durumuyla kaçınılmaz zaten. Durum böyle :( Teşekkür ederim çok.
   
 7. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Hastane mutfağında kullanılan atık yağlar için kurmuş olduğumuz yağ tutucu için temizlik talimatını google de aradım ama elle tutulur bir şey bulamadım .Elinde olan varsa yardımcı olursa sevinirim.İyi çalışmalar.
   
 8. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Bizde 3000-3500 kişilik yemek pişiyor, yağ tutucuya ana mutfağın dışında, kat mutfakları, yemekhane vs. geliyor. Kapasite kullanıma bağlı olarakta çok fazla. Bizdeki durum şöyle sık sık kontrol ediliyor ve yağ tutucuya giden posalar kepçeyle alınıyor. Yağ tutucu üç bölmeden oluşuyor, posadan dolayı bizde sıkıntı devam ediyor. her üç bölmede de posa karışımı sözkonusu.. maliyet boyutuna takılmazsanız, yağ parçalayıcı biyo enzimler ile bakteriyolojik temizlik yapabilirsiniz.
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
 9. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Teşekkürler elif hanım peki yağ parçalayıcı biyo enzimleri nereden temin edebiliriz ve bununla temizliğini ne kadar sürede yapabiliriz.biz normalde günde bir bulaşık sonrası temizliğini yaptırıyoruz bide genel temizlik olarak haftada bir iç dış komple klorak ve bol su ile temizletiyoruz.Bu yanlış bir yol mu ?
   
 10. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Sizde yağ tutucu nerede tam olarak ?
   
 11. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  hastanenin mutfağında lavabonun altında
   
 12. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  bizde sistem yapı olarakta farklı ama sizde böle olması uygulamada daha kolay ve pratik olacaktır. İç ve dış temizliğinde kullandığınız klorak yağ tutucuya şuan olmasa da uzun vadede korozif etki gösterebilir. Yağ tutucuyu aldığınız firmayla da iletişime geçmenizi tavsiye ederim. örnek olması için; http://www.gm-turkey.com/yag_cozucu.html
   
 13. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Çok teşekkürler elif hanım.
   
 14. yongaci

  yongaci CMNet Üyesi

  Yag tutucunuzun kapasitesi yanlis hesaplanmis olabilir. Dogru hesaplansa, alt yapiniz eksiksiz olsa bu sorunu yasamamaniz gerekir. Bence kapasite hesaplarinizi tekrar kontrol ettirin ve imkaniniz varsa otomatik sistem yag tutucu kullanin.
   
 15. ulas zeki apaydın

  ulas zeki apaydın CMNet Üyesi

  Öncelikle iyi günler,
  Yağ tutucuların çalışma prensibine bağlı olarak üste çıkan yağlar zamanla birikerek katılaşarak sistemin verimli çalışmasını engeller. Çözüm Biokim olarak yağ tutuculara uyguladığımız Yağ Yok Edici Bakteriler ile yağları karbondioksit ve suya dönüştürerek birikmesi engellenir. Yağ tutucunun mevcut çalışma verimine bağlı olarak 30-45 gün arasında yapılan uygulamalar ile bu sorun ortadan kaldırılır.

  Daha detaylı bilgi alabilmek için www.cozumbiokim.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?