• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nace kodu

Merve Yeşildağ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
geri dönüşüm
merhaba arkadaşlar,
TAT lisanslı firmanın nace kodu 38,38.1,38.11 ,38.11.01 olarak tespit ettim .Ambalaj atıklarının toplanması ile ile ilgili araştırdığım kod. gözümden kaçan vardır belki diye soruyorum. başka eklemem gereken kod var mı?

@Merve Yeşildağ

firmanın nace kodu için fazla yazma imkanınız olmayabilir, hatta tek bir tane bile isteyebilir. bu durumda en çok üretilen ürünün faaliyeti ile ilgili nace kodunu kullanınız.

Tarık Bey bende bir tat firmasında çalışmaktayım...Fitmanın faaliyet belgesinde nace kodu 4677:Atık ve hurda toptan ticareti olarak geçiyor...bu kodda 2 ye ayrılıyor 01 ve o2 olarak biri tehlikeli biri ise az tehlikeli..Fakat sgk da ise 461301 li bir rakam var bu da inşaat sektoruyle alakalı bir konu...muhasebe ile görüştüğümde ise kendisi 383201 lli bir kod için daha önce dilekçe verdiğini beyan etti..bu kod ise daha sçma sapan bir konuya denk geliyor...Şİmdi benim merak ettiğim konu ise biz tat firması olarak arkadaşın beyan ettiği 38.11.01 nace koduna mı denk geliyoruz...Eğer boyleyse benim izlemem gereken yol sizce ne olmalı...Önce sgk ya gidip nace kodunu değiştirip ondan sonrada sanırım bu kod tehlikeli sınıfına giriyor bu koda göre haziran ayının sonuna kadar uzman çalıştırmalı veya danışman bir firmaylamı anlaşmalıyım...Umarım derdimi açıklayabilmişimdir...

@Isagur53
bununla ilgili bilgim yoktur. bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa ögrenebiliriz. kusura bakmayın

Evet TAT firmasıyız..Toplama ayırma tesisi ve faaliyet belgesindeki nace kodu da 467799-diğer atık ve hurda toptan ticareti olarak geçmektedir. Arkadaşların Tat firmasında çalışan hiç mi mühendis arkadaşımız yok...işyeri siforta numarasının ilk rakamı hariç 2. rakamından başlayan sayılar nace kodunu ifade etmektedir.2. rakamdan 7. rakama kadar.Eğer tat girmasında çalışan arkadaşlar varsa bu numarayı yazabılırler mı...

@Isagur53

İşyeri SSK No bizim de yanlış bildirilmiş 38 32 02 383202
TASNİF EDİLMİŞ METAL DIŞI ATIKLAR, HURDALAR VE DİĞER PARÇALARIN GENELLİKLE MEKANİK VEYA KİMYASAL DEĞİŞİM İŞLEMLERİ İLE GERİ KAZANILMASI

TAT NACE Kodu:38.11.01 olmalıdır.Muhasebeciniz SGK ya yanlış bildirmiş yani.Sizin takıldığınız yer neresi?

işte bizim muhasebecide sağolsun 383201 yapmış... normal şartlarda eğer dediğiniz gibi kod 38.11.01 ise tehlikeli sınıfına giriyoruz..fakat şu anki durumda çok tehlikeli sınıfına girmekteyiz..Sınıf farklılığından dolayı şu an ödediğimiz sigora primeri normale oranla daha yüsksek sanırım..ayrıca temmuz ayı itibaren isg uzmanı çalıştırma zorunluluğu geldiğinden sınıfın çok tehlikeli olması şartları daha zor duruma getirecek...Peki siz nace kodunuzu değiştirmeti düşünmüyor musunuz...

@Tijen Canişcioğlu

38 Atığın toplanması, ıslahı ve bertarafı faaliyetleri; maddelerin geri kazanımı
38.1 Atıkların toplanması
38.11 Tehlikesiz atıkların toplanması
38.11.01 Tehlikesiz atıkların toplanması (çöpler, geri dönüştürülebilir maddeler, tekstil atıkları, vb.) (inşaat ve yıkım atıkları, çalı, çırpı, moloz gibi enkazlar hariç) Tehlikeli
38.11.02 İnşaat ve yıkım atıklarının, çalı, çırpı, moloz gibi enkazların toplanması ve kaldırılması Tehlikeli
38.11.03 Tehlikesiz atık transfer istasyonlarının işletilmesi Tehlikeli

@Isagur53
evet düşünüyoruz çünkü yeni yasayla birlikte B-C sınıfı isg uzmanı yerine A-B sınıfıyla anlaşmamız gerekecek.Muhasebecimize bildirdik durumu.Sizde bildirin yaptığı hatayı düzeltsin.

evet bende oyle yapacağımda gene bir sorunla karşılaşmayayım diye nace kodundan emin olmak istedim..vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim...

@Isagur53
Rica ederim.Ben de değişiklik sonrası tekrar burdan yazarım aynı durumda olan arkadaşların da belki işine yarar