• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nasıl olacak bu işler...

iamgroot

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ecbs
Çevre görevlisi olayı dibe vurdu. Zaten para kazanamıyoruz malum pastanın tamamını patronlar yerken biz kırıntıları topluyoruz. Sistem değişikliği, il müdürlüklerinin vurdumduymazlığı, bakanlığın bananeciliği, tesis dosyasını değerlendirirken bırakıp yıllık izne giderek izin süresi dolan tesisi cezalı duruma düşüren ve aldığı maaşı beğenmeyen memurlar...Üstüne sorumluluk bizde olunca en ufak sıkıntıda ye fırçayı ye azarı, hatta kapıyı göstersinler oh ne güzel. Nasıl olsa senin yerine gelmeyi bekleyen bir sürü insan var. Üstelik daha ucuza bile çalışırlar. Hem sen kovulunca ceza yemiş tesis sahibine de yalakalık yapılmış olur, ikili ilişkiler düzeltilir. Zaten işe girdiğin an günah keçisi olmuşsundur bir kere. Bu iş böyle olmaz.
Çevre görevlisi dediğin kişi devletin elemanı olmalı ve maaşını devletten almalıdır. Danışman firma diye bişey olmamalıdır. Onun yerine il temsilciliği şeklinde çalışmalıdır. Ofis çalışmalarını, tesislere ulaşımı v.b. konuları çözme amacıyla başında temsilci veya koordinatör olacak şekilde teşkil edilmelidir ki böylelikle patronlar devletten maaşlı olarak işlerine devam edebilecektir. Çevre görevlisi devlet memuru olarak tesislere gitmeli ve yapılacak işler takip etmelidir. Tesis yetkilisi karşısında resmi görevli kişi olduğunu bilerek hareket etmelidir. Firmalar ücretleri devlete yatırarak karşılığında çevre mevzuatı takibini çevre görevlisine yaptırmış olmalıdır. Aynı şekilde iş güvenliğinde de buna benzer bir uygulama olmalıdır. Böyle olmadıkça bizler ezilmeye mahkumuz.

İyi düşünülmüş ancak o memurlar danışmanlık firmalarının ya da firmalarda çalışan düzgün olmayan çevre mühendislerinin zihniyetinde olursa rüşvetin her türlüsü verilir...

@Zoransavic

Haklı olduğunuz konular var. Özellikle yukarıdaki alıntıladığım kısımla ilgili şöyle bir öneri sunmuştum; Çevre Müsteşarlığı adı altında bir kurum kurulur. Danışman sıfatı ile çalışan çevre mühendislerine, bu müsteşarlık tarafından yaşadıkları bölgenin yakınında 5 firma verilir. Her firmaya 1 gün gidecek şekilde ayarlanır ve firmanın ücret ödemesi direkt olarak müsteşarlık hesabına yapılması planlanır. Böylelikle insanlar maaşımı alamam, param kesilir korkusuyla yaşamadan işini düzgünce yapabilirler. Olmayacak bir şey değil.

Zaten sıradaki adımlardan birisi de, danışmanlık için asgari fiyat genelgesi yayınlanması olacak. Tıpkı laboratuvarlardaki gibi.

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz ellerinize sağlık. Bunun uygulanabilir olması için piyasada kendini danışman firma zanneden üç kağıtçı firmaların ciddi anlamda denetlenmesi, gerekirse idarim yaptırım uygulanması ve akabinde kapatılması gerekmektedir. 2 mühendis alan herkes danışman firmayım diye şuan piyasada geziniyor.

@Cem Yılmaz

Her sene Ç.M.O dan bununla ilgili çalışma isterler verilir ve birşey yapılmaz. Beklentiler yoruyor artık. Ya akışına bırakılacak ya da bizler birşey yapacaz.

Çalıştığımız kurumlarda özellikle geri dönüşüm firmalarında nasıl insanlarla muhatap olduğumuzu siz meslektaşlarım çok iyi biliyorsunuz, gözlerinde en ufak değerimiz yok zorunluluk olmasa bir dk bile tutmaz ve seni eğitim almış olabilirsin ama ben herşeyi bilirim, mevzuatı ezberledim laflarıyla küçük düşürmeye çalışır ve tesiste her türlü işi yaparsın çay götür getir, sekreterlik, muhasebecilik ve bulaşıkçılık gibi türlü meslek dallarını da tecrübe edersin demem o ki bize devlet, bakanlık değer vermiyor ki kendini bilmez özel sektör sahibi insanlar versin..

Çok değerli arkadaşlarım her birimiz aynı şeyleri söylüyoruz. Fakat harekete geçmiyoruz. Çevre danışmanlık işinin devlet eline alınması işin hantallaştırılmasına neden olabilir (bu konuda sesimizi ulaştırmak çok zor devletin derdi çok bu aralar). Gelin birlik olup koperatif mantığıyla hareket edelim. ÇMO da bulunmadığımızı için orayı patronlara kaptırdık diyebiliriz.
Bu bahsettiğimiz olayı bizler gerçekleştirebiliriz. bunun için bir araya gelip bir çevre koperatifi ya da bu tip çalışan sivil toplum kuruluşu kuralım.
aynı kuruluşa ait Türkiye çapında faaliyet gösterecek bir danışmanlık kuralım kurduğumuz firmayı tüm çevre mühendislerine açık hale getirelim. Örneğin sakaryada 5 firmaya bir mühendis atayalım ve bu mühendis arkadaş işini en doğru şekilde yapsın ücretinin 5te 1i koperatife 5te 4 ü o mühendis arkadaşa kurduğumuz firma üzerinden yatıralım. arkadaş para işlerine bakmaz işini yapar hem kendi işinin patronu olur hemde piyasa ile rekabet edebilir.
devlet işin diğer ucunda bunun yürüdüğünü gördüğünde zaten bizlere teşekkür edecektir.
arkadaşlar inanalım bunu yapabiliriz. oda faaliyetleri ile olmaz bu iş biz bir şeyler yapalım
Sadece şikayet ediyoruz gelin icraate geçelim birlik olalım rica ediyorum bu işi ancak biz yapacağız bir kurtarıcı beklemeyelim.

Söylediğiniz çok güzel peki bu işin sonuda çmo ya benzemesin sonra çalışan mühendisler ben odadan maaşımı alamıyorum, yine aynı şartlar altında çalışıyorum demesin. Bu söylediğiniz durumun başında çok dürüst güvenilir insanların bulunması lazım ciddi emekler verilmesi lazım bunların hepsini yapacak meslektaşlarımız lazım peki kim bu işe varım derki ben üniversiteye ilk başladığımda da bu tarz gruplarda hep çevre mühendislerinin değer görmediği konusunda şikayetler görüyordum hala görüyorum 5 yıl geçti sizce değişebilir mi birşeyler?

arkadaşlar bu kurmayı düşündüğümüz yapıyı hep birlikte kuracağız, söylediğiniz gibi dürüst bir kurtarıcı beklersek ya da kurulduğunda katılım sağlamazsak, bütçe toplantılarına katılıp hesap sormassak elbette sonu çmo gibi olacaktır. sonra yine başa dönüp sağda solda çevre mühendislerine değer verilmiyor diyeceğiz. burada asıl önemli husus hep birlikte yasal yollarla halihazırdaki bayat sisteme bir alternatif bulmak

@Mesut Güngör

Konuşmayayım konuşmayayım diyorum da, şu yorumları yapmaya sizin hakkınız olduğunu düşünmüyorum. Mesleğe saygı beklerken önce herkese saygı göstermeniz gerek. Daha önce bir kişi daha, sizden daha ağır bir dille danışmanları eleştirmişti. Anlamıyorum bir türlü, başkasının yaptığı işi yerdiğiniz zaman, kendinizi mi yücelttiğinizi sanıyorsunuz?

Danışmanlık Firmasına Gönüllü Stajyer

4zjrd0.jpg

Yazılanları okuduktan sonra yine bu tür durumların devam edeceğini öngörebiliriz.
Şimdi asgari danışmanlık fiyatı olsa ne olur olmasa ne olur? Piyasada bazı laboratuvarların çalışma şekillerini hepimiz biliyoruz.
Bu tür arkadaşlar,paragöz patronlar ve satın almalar firmanın cebine girecek para miktarı için ölüm pazarlığı yapıyor hatta sinekten yağ çıkarmak deyimini layığı ile yerine getiriyor. Kişi olarak dürüst olmadığımız sürece yukarıda da belirtildiği gibi yalakalık derecesinde davranışları bırakmadığımız takdirde bu düzeni sonlandıramayız. Arkadaşın biri çıkmış iki çevre mühendisi çalıştıran kendisini danışmanlık firması sanıyor diyor ? Siz o kişinin yaptığı işi küçümsüyorsunuz hepsini yaftalıyorsunuz. 3 mühendis Danışman firma olamaz mı ? 3 mühendis işini doğru düzgün yapamaz mı ? En iyi işi en çok çalışanı olan en köklü firmalar mı yapıyor ?
O zaman hiç yenilik olmasın seçme fırsatını da elinden alalım insanların? @Cem Yılmaz Beyin yazılarını sık sık görüyorum burada insanlara yeterince yardımcı oluyor.Bilgilerini saklamıyor. Eleştirisi vara haklılık payı da vardır diye düşünüyorum.

Ayırca Türkiye'de siyasetin varlığını unutarak yazılan bu yazıyı tebrik ediyorum. Bizim ilişkilerimiz ağabey-kardeş onun yakını bakanın yeğeni üzerinden yürüdüğü müddetçe düzelmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.
Devletin ataması belki küçük firmalar için caydırıcı bir durum olabilir ama büyük firmalar için hasır altı edilmekten öteye gidemez.

Cem bey, belli ki söylemek istediğim yanlış anlaşılmış genelleme yok orada yazılanda bu duruma göre her bakımdan kusursuz bir kurtarıcı beklemeye devam edeceğiz. Hiç bir meslektaşıma saygısızlık etmiyorum. Danışmanlık firmalarını küçümsemiyorum bende ufak çaplıda olsa çevre danışmanlığı yapıyorum :) Eğer verdiğim fikri, ya bir sürü mühendis çalışacak 100 ceza puanı yiyip kapanmamız çok uzun sürmez bu durumu göz ardı edemessiniz diyerek reddetseydiniz size farklı şekilde bakardım ama fikri reddediş biçiminiz oldukça (eleştirdiğimiz siyasiler gibi) manidar.
Meslektaşlarıma saygılarımı hürmetlerimi sunuyorum, kimseyi aşağılamıyorum ama bana "Çevre Görevlisi" işini bir Çevre Mühendisi olarak savunmanız Çevre Görevlisini bir meslekmiş gibi görmeniz çok doğru gelmiyor. Unutmayın ki 4 yıl Çorluda okuyarak almaya hak kazandığınız diplomanızı kullanabilmeniz için size bize herkese Çevre Görevlisi eğitimini para ile sattılar. Bu sadece bir iş meslek değil.

Öncelikle söylemlerinizdeki tutarsızlığı giderin de öyle konuşalım isterseniz? Yazdığınız mesaj baştan sona genelleme ve aşağılama dolu. Bence sizin danışmanlık yaptığınız falan yok şu an. Ayrıca benim mesajımda Çevre Görevlisi kavramına dair en ufak ibare de geçmiyor. Yaptığım iş Çevre Danışmanlığı, bunu yapabilmeniz için sağlamanız gereken şart maalesef Çevre Görevlisi olmak. Doğru ya da yanlıştır orası kanunun hatası, ama 2015 yılından beri de bu şartlar sadece Çevre Mühendislerine verilmiş. Hadi mesleği yapıyor olsanız anlarım, bir geri dönüşüm firmasının lisans işlerini yürütüyorsunuz diye tüm Çevre Danışmanlık konularını öğrendiğinizi ya da hakim olduğunuzu falan mı zannediyorsunuz? 2 Yılı aşkın süredir aynı işi yürütüyorum, her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum, yeniliklere ayak uydurmaya çalışıyorum. Siz ayda 1 patron ile, 20 işçi ile konuşurken ben ayda 20 patronla, 500 işçi ile konuşuyorum. İsyan etmek hakkım!

Kusura bakmayın da lafımı sakınacak halim yok, bıktım sizin gibi insanlardan. Biri çıkar "sizin iş kopyala/yapıştır" der, biri çıkar "firmaları bilgilendirmekten başka olayı yok" der. Nasıl danışmanlarla çalıştınız, nasıl danışmanlarla karşılaştınız ya da sizin deyiminizle nasıl bir çevre danışmanlığı yaptığınızı bilmiyorum ama ben sizin gibi bir danışman değilim ve sektörde sizin gibilerle çalışmaktan dolayı utanç duyuyorum.

"Çevre Görevlisi" olmak istemiyorum diyorsanız gidin hakkınızı arayın. Mesela önce Çevre Mühendisleri Odası'na gidip Baran Bozoğlu ile görüşün. Sorun bakalım, Çevre Görevlisi kavramı çıkarken ve bu unvanın tüm mühendisliklere açılırken oluşturulan 4 kişilik heyette, Sayın BARAN BOZOĞLU ne yapıyormuş? Neden reddetmemiş, aksine tüm kararları desteklemiş? Yeter yahu, cidden yeter.

Mühendislik fakültesini bitiren herkes kendini mühendis sanar olmuş, mühendislik kitapla değil sahada öğrenilir. Sorunu yaşayarak, gözlemleyerek ve tecrübe edinerek öğrenilir. Şu siteye 600'ün üzerinde mesaj attım ve her birisinde elimden geldiğince anlayışlı ve bilgi verici olmaya çalıştım. Ama burada pişkin pişkin cümlelerle, aptalca smile'ler ile yorum atacaksanız ben de tavrımı ona göre koyarım. Hadi gidin şimdi mühendislikçiliğinizi oynamaya devam edin.

@Cem Yılmaz

Aşağılamak tam olarak böyle olur ben aşağılamıyorum
Sevgili bigmühendis kardeşim
Burada bir çözüm arıyoruz olayları hakaret boyutuna getirerek kendinizi ifade etmeniz gerçekten ne derece mühendis olduğunuzu belli ediyor
2 yıllık tecrübe ile caka satmaya devam et hayırlı işler hayatında başarılar

Yahu şurda bi fikir beyan edelim dedik hemen kavga gürültü kopmuş arkadaşlar yapmayın lütfen, bizler sorun değil çözüm olmalıyız birbirimize.

Malumunuz sıkça yazamıyorum fakat mail gelince yazma ihtiyacı duydum. Belli ki herkes dolmuş ve eteğindekileri döküyor. Madem öyle bende karalayayım.

Öncelikle sendika, örgüt, dernek yada adını ne koyarsanız koyun bahsettiğiniz sistem ÇALIŞMAZ. Neden mi? Yaklaşık 10 senelik forum tecrübem bunu gösteriyor. Meslekte de aktif olmaya çalıştım fırsat buldukça odada. Bahsedilen katılım ÇMO 'ya olsaydı odadan da bu şekilde kimse şikayet ediyor olmazdı.

Eviniz dağıldığında toplamak yerine yeni bir evmi alıyorsunuz? Yoksa birilerinin gelip evi toplamasını mı bekliyorsunuz? Bunları yapıyorsanız daha çok beklersiniz.

Çevre görevlisi kavramı yönetmeliklerde taslak olarak çıktığı zaman gecemizi günüdüzümüze kattık. Çıkmasın diye uğraştık. Herkesi örgütlenmeye çağırdık. Ne mi oldu? Herkes birilerinin düzeltmesini bekledi. Düzeldi mi Hayır? Düzelecek mi Hayır? Ne zamana kadar herkes dağılan evi toplamaya başlayana kadar.

“Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun.” Mustafa Kemal Atatürk

Bu sözün üzerine söylenecek çok birşey yok bence. Herkes bekledi şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla beklemeye de devam ediyor. Sıra bizde biz kenara çekildik bekliyoruz. Tekrar zamanı geldi dönelim diyene kadarda böyle olacak.

İşinin hakkını yaptığını düşünen arkadaşlar haklı olarak bu yazılanlara sert yazılar yazabiliyorlar. Haksızlar diyemiyorum, haklılık payları mutlaka vardır.

Uzun lafın kısası. Dağınık evde yaşamaya devam edin yada temizlemeye herkes kendi çabasıyla başlasın. En güzeli herkes işbirliği yapsın evi toplasın.

Hangisi işinize geliyorsa.

5000 km 'den selamlar..

Bizler kendi mesleğimizi göğsümüz gere gere "Çevre Mühendisiyim" diyerek söyleyemedikçe ne hakkımızı arayabiliriz ne de gereken değeri görebiliriz. Benim gördüğüm bu mesleği yapan bir çok kişi mesleğini "gömüyor" bildiğin. Yaptığın iş ne olursa olsun o işi severek yapmıyorsan zaten kendinden bir şey bekleme, sevmeyeceksen de o işi yapma. Bence bu sorunlar diğer mühendislik dallarında da yaşanıyordur.

Fatih bey evet bende söylediğinizi söyledim ne odadan ne buradaki arkadaşlardan ses çıktı geçtiğimiz günlerde hazırladığımız metin yalan oldu gitti metni oda genel kurulda konuşuyordu en son geçtiğimiz günlerde aradım hala karar çıkmamış dendi. üstüne üstük burada bişeyler anlatıyoruz konuya odaklanmayıp duygusal duygusal yazılar yazıp milleti/beni kendi çapında aşağılamaya çalışıyor. ha bu geliyor elinden kendine saygısı olan adam zaten ne konuşacağını nasıl konuşacağını bilir ben adama diyorum ki gel kardeşim kendimiz için çalışalım adam bana diyor ki 20 firmam var ben daha çok biliyorum. Cevaben; belki bir ihtimal ama kesin olan şeyl senin patronun epeyce zengin. 20 firmanın 15inin parasını alalım bunu yapabiliriz yapalım kendimize çalışalım örgütlenelim diyorum adamın beni yerdiği kendisi övdüğü şeye bak. Ben ne desem havada. Zannediyor ki biz eleştiriyoruz ya biz hiç bir şey yapmıyoruz odadan haberimiz yok alınan kararlardan haberimiz yok bir tek kendisi kovalıyor bu işi bigmühendis ya o ondan sanırım. Ha bu iş site yöneticisine uyuyor ki (ona göre mühendiscik, 4 yıl okuyan mühendis sanıyor gibi gibi hakaret değilmiş hararetli tartışmaymış) bizim bu kadar zamanımız var bu kadar girebiliyoruz. Bu da çok aktif olan çok hakaret edebilir anlamına geliyor heralde ya da ben mi alınganlık yapıyorum artık bilmiyorum. Yani ben kendimi nasıl anlatmalıyım ki anlaşılabileyim örgütlenmeliyiz diyorum sizinle aynı şeyleri söylüyorum adam bana mühendiscik diyor gerekçe olarak kendisine hakaret edildiğini söylüyor kendisini bir iş yaptığına güvense zaten genellemenin içerisinde olmadığını bilir ama demek ki durum farklı bu nasıl bir kafa yapısıdır. Daha ne diyeyim yani hayret ediyorum. Bir başkasını zengin etme merakını hayretle karşılıyorum. Odayla ilgilenmeye çalışıyorum kendime göre ama yaşadığım yerin kendisine özgü problemleri var mesela burada oda yok. Neyse birbirimizi gömerek devam edecez sanırım böyle gelir böyle gider bu iş biz böyle yapmaya devam edersek.

Kimsenin kimseyi gömmesi gerekmiyor. Eminim bir araya gelseniz anlaşırsınız. Size gelen uyarıyıda ben yolladım. Ben hala hararetli tartışma olarak yorumluyorum. Koca koca mühendislerin herşeyine müdahil olursak yakışık almaz. Aynı tavrımızı Cem bey yakınen bilir.

Neyse konumuz bu değil. Konumuz BİRLİKTELİK. Hafta sonu organize olun gidin odaya çay için. Napıyorsunuz bilgi alabilir miyiz değin. Belki de içimizden birileri sonraki seçimlerde aday olur. Şurada 2 satır yazı yazarken anlaşamazsak kendimize iş yapalım dediğimizde de anlaşamayız.