• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ne aktif araç kullanamış be

SAMET

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
2013 yılında ondokuz mayıs üniversitesi çevre mühendisliğini kazandım. Üniversitemin ilk iki yılı anlamadığım bir şekilde ağır geçti. Not tutamıyordum. İnsanların yüzlerini seçemiyordum. Projeleri çizemiyordum. Sağolsun arkadaşlarım sadece bana hesaplamaları yaptırıyordu derken 2. yılımın sonu yaz ayında hastaneye gittim. Ve göz muaynesi oldum. Koyulan teşhis ''STARGART HASTALIĞI'' idi. Yani genetik bir retina hastalığı. Bu hastalığın tedavisinin olmadığını söylediler.Durmadım araştırdım. Hastane hastane gezdim. Şehir dışında hastanelerede gittim. Ama mağlesef yok. Bir gözüm %30 bir gözüm %20 görüyor.Bu hastalığımı öğrendiğimde %40 a %30 görüyordum. Periyodik olarak ilerleyen bi hastalık. Bir yerde duruyor dedi doktorlar ama kaç görmeye kadar indiğinde duracak bilmiyorum. Zar zor yaz okulları derken 4 yılda bitirebildim okulu. Çevre Görevlisi ve İş güvenliği uzmanlığı belgelerimi aldım. O ara iş başvurusu yapıyor bi yandan da 2018 kpss ye hazırlanıyordum. Ve hala daha iş başvurusu yapıyorum. Görüşüyorum.Çevre danışmanlık ofisleri,osgbler,işletmeler. Ve her seferinde ''SÜRÜCÜ BELGENİZ YOK'' duvarıyla karşı karşıya kalıyorum. Aralara tanışlar sokmaya çalışıyorum,onu bunu arıyorum yalvarıyorum. ''RAHAT OL İŞİNİ AYARLİCAZ'' CILAR da var tabi. Hep umutlarımla oynadılar. Bu kadar bunaltılarım arasında bu böyle olmicak dedim ve engel raporunda başvurmaya karar verdim. Gittiğim arştırma hastanesi ve fakülteler görme derecelerin engele girmiyor diyolar. Yalvarıyorum onlara hocam ben mhendisim ehliyet alamıyorum askerliğim elverişli değildir verildi şirketler beni kabul etmiyor çalışmaya diye mağduriyetimi anlatıoyorum ve bana verilen tepkiler ''Eee ben napim mevzuat nediyorsa o'' .( bu ÜLKEDE NE İNSANLARA ENGEL RAPORU VERDİLER ORASI AYRI TABİ ). Cimere yazdım iki sefer. ikincide bana yaptıkları iyilik ne biliyo musunuz valilik beni işkura gönderiyor. valilik dedim çünkü cimere yazdığınız bulunduğunuz ilin mülki amirine gidiyor. Sanki ben işkura gitmemi,şimde oraya kayıtlı değilmişim gibi beni işkur meslek danışmanıma yönlendiriyor. Ve meslekdanışmanım beni çağırıyor ''sana göre iş yok demeye'' çağırıyor. Şirketlerin maillerini sitelerinden alıp onlara cv mi yükleyip ve yalvarır şekilde mailler atıyorum . Bu mesleği gerçekten yapmak istiyorum ama beni tüm insanlar çıkmaza terk ettiler. Şirketlere araç kullanamıyorum ama fedakarlık yapıp ücretsiz fazladan mesai yapabilir fazladan sorumluluk alabilirm diyorum ama mağlesef ki sevgili çok değerli işveren meslektaşlarımız bu mümkün değil deyip beni daha da itiyolar bu meslekten. BU MU MESLEKTAŞ DAYANIŞMASI HE BU MU ? Ehliyetim yok evet yokkk. Hastalığım var ve elimden gelmiyor. Mesleki gelişim sağlamak için eğitmlere gieyim diyorum bütçem mağlum buna artık el vermiyor. Sadece çevre görevlisi ve isg alacak kadar direnebildim. Bu meslekten iyice soğmaya başladım ve bunu yapanlar işverenler ve çevre mühendisleri. Ben oturduğum yerden kimseden iş istemiyorum. Asgari ücretin altında çalışmaya bile razı oldum. Sırf tecrübe olsun diye. Ama o da yok. Devlet,meslek odası,makam mevki sahipleri,çalışanlar,arkadaşlar firmalar gitmediğim yer kalmadı. Elim kolum bağlandı. 'Sözde ''iş ayarlayıcılar'' ve ''iş hallediciler'' (iş ve sağlık için) hepsi insanlara olan güvenimi bana kaybettirdi. Kendi işimin dışında işlere başvurmaya başladım onlar bile dönmüyor artık. Tükendim artık inanın tükendim. Bir araç kullanamamak nelere kadirmiş. GÖZÜN KÖR OLSUN '' B SINIFI EHLİYET'' !!!!!!!!!!!!!!!!

Yüksek lisans, doktora, yeterlilik, projeler yazmak, teşvik alıp gece gündüz laboratuvarlarda çalışmak sonra onları yayın haline getirmek vs. Kısacası akademik kariyer mecbur kalınıp istemeye istemeye yapılabilecek birşey değil. Bilimle uğraşmak o uğraştan zevk almayı gerektirir yoksa çileden başka bir şey değil.

Hafta sonu bayram tatili yaz tatili demeden sabah 8-9dan saat sabaha karşı 4e kadar mikroskop başında neredeyse kör olduğum günleri, saatlerce uğraşıp hazırladığım kimyasalın sadece 1damla fazla distile su yüzünden çöp olduğu tekrar en başa dönmek zorunda olduğum zamanları düşünüyorum da kpss olmadı diye çekilecek dert değil aslında. Bunların sonunda gel otur burası senin odan diyip de yer de göstermiyor kimse ?‍♀️?‍♀️
O yüzden bu ülkede ne kadar zor olduğunu bilsem de gerçekten yapmak istediğiniz şeylerin peşinden koşmanız gerektiğini önerebilirim nacizane... Olmadı diye pes etmemek gerek. Kim bilir daha iyisi için hazırlanıyorsundur belki...

Halden anlayan insanlara denk gelesiniz :)

@EDTA

Size tamamen katiliyorum yanlis anlasildigi icin sildim yazimi orda demek istedigim farkliydi aslinda bnde cok seviyorum o lab ortamini ama eger ortaminz ve hocanizla sonunuz varsa baya bi sorunlu olabiliyor ki tez donemimde oleydi ona yonelikti aslinda yazim yanlis anlasilma iicn kusura bakmayin ole demek istemedim ?

@burcu00

Sizi suçlamak yada yargılamak için yazmadım o mesajı o yüzden kusura bakacak birşey yok :) sadece böyle bir tercih yapıldığında nelerle karşılaşılacağını belirtmek istedim.

iş gereği aktif araç kullanımı gerekebilir, yoksa bir de şöför alması gerekecek

ama sizi oyalamaları hiç hoş değil, durumu açıklamaları gerekir.