• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ne yapmalı?

Ali_Cengiz

Yönetim Grubu
Çevre Teknolojileri Grubu
Firma
Artı İnşaat
Bilgisayarım, akıllı telefonum, tablet pc, evde ev telefonum ayrı, işte iş telefonum ayrı. Yani bu devirde sabit telefonum dahi var. Hatta ayrı telefon hattına bağlı faksım bile var. Gel gelelim ki karnım aç. Yemek yemek istiyorum ama ne yemek yiyeceğimi bilmiyorum. Karar vereceğim ama düşünmek istemiyorum. Tüm iletişim aletlerinin bana olan uzaklığı 2 kol mesafede. Bu soğukta kim kalkacak yerinden ya da sıcakta kim kalkacak yerinden. En yakın olan pc ve düşünmek, konuşmak yerine en iyi foruma yazayım. Ben ne yiyeyim diye nasıl olsa birisi benim yerime düşünür ve uygulamama yardımcı olur. Beyin bu nede olsa suyla çalışmıyor. Bir miktar hava yakıyor ama yanında da fosfor harcıyor. Fosforda ucuz değil. Balık pahalı neticede. Sabahları uyandığımda giyinmem gerektiğini biliyorum ama ne giyeceğimi bilemiyorum. Birisine sormak istiyorum ama soramıyorum. İnanır mısınız bunun için bile forum açasım geliyor ama sabah yataktayken pc'ye olan uzaklığım değil 2 kol boyu değil. Ben diyeyim 5 bacak uzaklığı siz diyin 7 bacak uzaklığı. Dedim ya fosfor pahalı düşünmek istemiyorum. O yüzden de sadece bir kurumun bilip cevap verebileceği durumlarda da aynısını yaşıyorum. Şimdi kim konuşacak telefonu kaldırıp kurumdaki kişiyle. Olsun önemli değil bunun içinde yine forum siteleri var. Oraya sorarım nasıl olsa cevap verirler. Bu hayat Serdar Ortaç'ı bile yoruyorsa beni neden yormasın ki. Bende yoruldum. Bir işlemi yaparken karşılaşabileceğim zorluk ya da düzeltmem gereken bir hata olduğunda nasıl olsa kurum kervanı yolda düzecek o yüzden forumda bunu sormasam da olur. Önemli olan gereksiz bir telefon görüşmesinden kurtulmak.

Sorulan soruları anlayabilmek için çevre görevlisi eğitimi mi almalıyım, yoksa sorulan sorularda mı kusur var? İkisinden biri kusurlu ama hangisi. Çevre teknolojileri ile ilgili soru sorarken, sorular niçin garsona sorulan döner var mı tarzında? Yardımı isteyen arkadaşın isteğini anlayabilmek için garson gibi soru sormak zorunda mıyız? Tereyağlı/tereyağsız iskender, Pilav üstü/sade döner. Ne vereyim abime?

GÜNÜMÜZDE SARI ÖKÜZ OLMAK?..
''Bir zamanlar bir otlakta sürüler halinde yaban öküzleri yaşarmış. Boğalar sürüyü gözetler tilkilerin, kurtların çakalların yavruları kapmasını, inekleri boğazlamasını engellerlermiş.İçlerinde bir sarı boğa varmış ki kurtlar saldırdığında bir boynuz darbesiyle işlerini bitirirmiş.Bir araya gelen kurtlar ne yapacaklarını düşünmüş taşınmış sonunda bulmuşlar. İçlerinden bir kurdu öküzlere göndermişler.

Kurt; bana bakın öküzler ben kan dökmek için gelmedim. Size dost olarak bazı tavsiyelerde bulunmaya geldim. Bizim sizinle bir derdimiz yok ama o, sarı öküz var ya o, sarı öküz etli butlu. Gezdikçe kurtların iştahını kabarttıkça size rahat yok. Aklına et gelen size saldırmak istiyor. Atın şu sarı öküzü sürüden bakın keyfinize demiş.

Uzun süre tartışan öküzler zor şer sarı öküzü sürüden kovmuşlar otlağa bile sokmamışlar. Birkaç gün aç susuz gezen sarı öküz biraz dinlenmek için gözünü yumduğunda saldıran kurtlara yem olmuş. Bunu gören tüm sürü sevinmiş. İki gün sonra kurt yine gelmiş.

Merhaba dostlar! biz yine müttefikiz ama şu kırmızı donlu öküz var ya sarı öküzün yerine geçmeye çalışıyor arkadaşların canı sıkılıyor
bir kötülüğe meydan vermeden şunu sessizce sürüden atın kimse duymadan rahatınıza kavuşun demiş.

Kara öküz, mor öküz derken en son alaboğanın gırtlağına kurtlar sarılırken boğa bir silkinmiş; bana bakın öküzler demiş biz hatayı sarı öküzde yaptık, ah sarı öküz ah demiş ve kurtların dişleri arasında can vermiş.

@Nihal Ş. Aksoy

Buradaki sarı öküz biz çevre mühendisleri. Kendi çıkarlarımız uğruna bütünlüğü bozup mesleki haklarımızı tek tek kaybediyoruz. işimize gelene ses çıkartıyoruz, işimize gelmeyene sessiz kalıyoruz.

Hepimiz öküz oluyoruz bu durumda bazılarımız sarı bazılarımız uzun kuyruklu bazılarımız boz!!! Boz olanlara dikkat etmek gerekiyor bu durumda... Durum analizi ve veri toplama ardından da iyi bir değerlendirme biraz gelecek görüşü ile karıştırıldığında çözüm bulunabilir... Tek sorun ekonomik ve zamansal... Biri bana bunları sağlasın sarı renkte çözüm üretme tehlikesine rağmen çalışmalarıma devam ederim herhalde

Çevre mühendisliği bölümünü bitirmiş diplomasını eline almış mühendis arkadaş daha çevre mühendisliği nedir bilmiyor. Sanayici ya da diğer insanlar nasıl algılasın çevre mühendisliğinin ne demek olduğunu. Halbuki biz diğer mühendislikler gibi değiliz. Temel dayanağımız kanun bile değil. Anayasanın kendisine dayanıyoruz. Böyle güçlü bir dayanağa sahip iken nasıl bu kadar aciz olabiliyoruz anlayabilmiş değilim. Çözümler basit. Çok zor çözümler değil. Sadece meslekteki farkındalığın artması lazım.

sitede garsona yemek siparişi verir gibi soru soran mühendislerle kaynıyor. soru soruyor ama cevaplayabilmek için sürekli sorusuna ve beraberinde gelen cevaplarına, sürekli soru sorarak çözüm bulmaya çalışıyorsunuz.
-yarım ekmek döner alabilir miyim?
- hay hay..içine yeşillik istermisiniz?
-evet
-soğan koyayım
-hayır
-ketçap mayonez
-sadece ketçap
-acı ister misiniz?
-bol olsun

daha sorması gereken soruyu, öğrenmesi gereken bilgiyi, araştırması gereken konunun ne olduğunu bilmeyen ve aldığı cevaplar ile bilinçsiz bir şekilde öğrendiklerini karşılaştırmaya çalışan mühendislerle uğraşıyoruz. ondan sonra benim diplomam var her şeye imza atmalıyım yasal hakkım diye tutturuyorlar.

o zaman oda ucretsiz mesleki uygulama egitim olanaklari saglasin ve universiteler de staj mitarini arttirsin ve icerigini de kapsamli hale getirsin ogrencisinin farkindalik egitimini de agirlikli hale getirsin en onemlisi ogrencisini arastirmaci ve girisken yetistirsin

İskurun bir calismasi var gecenlerde tv de rastladim cuzzi bir ucretle (iskur oduyor) mesleki egitim almak isteyenleri o meslegi icra edebilecekleri bir isyerine yerlestiriyor ustelik is garantisi ile bence yeni mezun arkdaslar iskura akin etmeli ve en az bir iki yil bu sekilde calisarak hem is hayatini hem de meslegi ogrenmeliler zira su an yeni yonetmelikle olan yine en cok onlara olacak maaslari daha da dusecek

Hicbirsey bir anda olmuyor dunya bile bir anda olmamis yaraticisi Allah olmasina ragmen... İcimden bir ses hersey cok guzel olacak diyor...

@yara_bandi
Ezberlemekten beyinleri tembellesmis de ondan... beyin bedava!!!

Üniversiteler neden yapmıyor da oda yapıyor ki. Mühendisliğin hangi dalı olursa olsun 2 yılının stajyer olarak geçirilmesi gerektiğine inanlardanım. Avukatlık gibi direkt imza yetkisi hemen alınmamalı. Köprüden önceki son çıkıştayız. Eğer zaman içersin de osgb'ler bizi yemezse güzel şeyler olacak.

@yara_bandi
her bir atık için benzerlerini öne sürerek diyorlar!!! ya da diyenler hep beni buluyor :S

@yara_bandi

çünkü aidatları üniversite değil oda topluyor, bir türlü bize ulaşamayan ajanda için mi aidat veriyoruz? oda niçin var?

Ben gelmez isem bir kişi eksiksiniz ama geldiğimde kime neden oy vereceğimi bilmeden, tanımadığım düşüncelere ve kişilere oy vermediğimde niçin bir bir kişi eksik olacaksınız ki? Esas sizler adaylarınızın ve geçmişlerini söylemeden bizler şimdiden sahipsiz kaldık.