• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nüfus hesaplamasi

Çisem

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Okuyor
Merhaba , bir sorum olacak atıksu uzaklaştırma projesi yapıyorum nüfus degerlerimde belirli bir yıldan sonra azalma mevcut bu durumda iller bankası ile hesap yaparken p değeri - çıkıyor bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

Öncelikli olarak yaptığın hesaplamaları tekrar gözden geçirmeni ve nüfus artış hızının (p değerinin) - değerlikli çıktığından emin olmanı tavsiye ederim. Negatiflik kesin ise; geometrik artış yöntemi,aritmatik artış yöntemi,oran yöntemi vb. gibi yöntemlerle yaptığın diğer hesaplamaları ele alarak. Bölgenin sosyo kültürel yapısı,iklim şartları,geçim kaynakları ve eğitim düzeyi gibi karakteristik özelliklerine göre gelecekteki nüfusun, senin proje ömrünü baz aldığında kaç olabilir öngörüsü yaparak diğer yöntemlerden çıkan mantıklı bir artan nüfus değerini kabul edebilirsin. Özetle; illaki artan bir nüfus değerini kabul etmen istenecekse o bölge göçmü alır yoksa göçmü eder insanlar bunun kararını vererek projene devam etmelisin.

Teşekkür ederim Gökhan bey göç verme mevcut değil ilçe olarak ayrılmış mahallesi o yüzden nüfusta bir azalma mevcut gözüküyor hesaba bunu nasıl yansıtabiliyorum peki tahmini bir nüfus istemeyecektir hocam

Nüfusu tahmin etmeyip hangi yöntemle nüfus hesabı yapacağını tahmin etmelisin. Bunu da dediğim gibi bölgenin sosyo ekenomik durumu ulaşımı iklimi yer altı zenginlikleri gibi etkenleri düşünerek ve benzer şehirlerle karşılaştırarak yapabilirsin ancak. Ya da zamanın var ise Doygunluk nüfus değeri ile ilgili bölgenin yerel idarelerinden yardım isteyebilirsin yerleşime müsayit alanların ne kadar olduğu gibi bilgilere ulaşabilirsin. Bu bilgiler ışığında benim proje alanımda nüfus artışı geometrik yönteme göre hesaplanırsa daha doğru olacak veya iller bankası yöntemi daha mantıklı olacak kararını verip hesaplama nı o yönteme göre almalısın. Projeci sensin mühendiste sensin 50 yıl sonrasının kararını verebilmek için bu eğitimi alıyorsun hocan niye bu yöntemi seçtin diye sorarsa benim öngörülerim bu yönde ve bu sebeplerden dolayı diye cevaplarsın. Yöntemini seçerken;
1-Hakkari çukurcanın nüfus artışı ile Ankara Yenimahalle'nin aynı olmaması doğaldır.
2-Çeşme,Bodrum gibi turistik yerlerde mevsimsel nüfus artışı göz önünde bulundurulabilir.
3-Ulaşımı Kolay,Yaşam alanı geniş,Büyük şehirlere yakınlığı bulunan iş imkanlarının yeterli ve yaşam standartlarının ucuz oldğu bölgelerde nüfus artışı beklemek doğaldır.
4-Topoğrafyası yetersiz olan örneğin doğu Karadeniz bölgesi kıyı kesimlerinde yer alan ilçelerin aşırı artan hızda nüfus artışı gözlemlemek normal değildir.
gibi, öngörülerle de bulunarak en doğru hesap yöntemine karar vermelisin.