• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nükleer santral destekçisiyim; çünkü...

R

ritimsiz

3 dakikada Akkuyu Uranyum Santrali hakkında bilinmeyen 25 gerçek.
eğer bu santrallerin destekçisiyseniz;
Cevapları biliyorsanız...
Cidden tüm sammyetimle öğrenmek isterim...

Bu şartlarda razı olur muydunuz? dün temeli atıldı bu projenin.

* Mersin Akkuyu, bir fay hattı üzerinde bulunuyor.

* Santrali yapan şirket Çernobil’in sorumlu şirketi: Rosatom.

* ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) Raporu sahte imzayla sunuldu, kısa sürede okunmadan kabul edildi.

* Santralin Rus payı %51’nin altına düşmeyecek. Türkiye'nin santrali değil yani.

* Dünyada en ucuz teklifi veren alır + Yap İşlet Sahiplen modeliyle kurulan tek santral. İşletim sırasında maliyetten kısılacak.

* Dünyada daha önce denenmemiş bir reaktör modeli kullanılıyor.

* Türkiye’nin Rusları denetleyebilecek ya da kalite kriteri koşabilecek kapasitede elemanı yok. Ancak "en güvenlisi olacak" gibi açıklamalar duyuluyor.

* Ruslara 12.5 cent’ten 15 yıl (yani 70-80 milyar dolar) alım garantisi verildi. Dolar her geçen gün artıyor.

* Yakıtta Rusya’ya bağımlı olacak, bizim az olan uranyumumuz kullanılamayacak. Doğalgaz bağımlılığı yerine uranyum bağımlılığı artacak.

* Atıkları bertaraf etmeyi dünyada hiçbir ülke başaramadı.

* Atıklar 100.000'lerce yıl boyunca deprem bölgesi olan Akkuyu su depolarında hasar görmeden korunmak zorunda. Rusya atıkları ülkesine almıyor.

* Olası bir kaza durumunda 500.000.000.000 (500 milyar)$’lık hasarın sadece binde birinden Rusya sorumlu. Tüm masraflar Türkiye’den çıkacak.

* Uranyum yakıt çubuklarının sürekli olarak su ile soğutulması gerekiyor. Soğutma elektrik kesintisi gibi bir sebeple duracak olursa kısa sürede Fukuşima ve Çernobil gibi kazalar meydana geliyor.

* Türkiye tüm ülkeyi kapsayan elektrik kesintisinin sebebini bir hafta boyunca bulamamış bir ülke.

* Türkiye, santrali olmadığı halde 3. seviyeden nükleer kaza yaşayan tek ülke.

* Türkiye, topraklarında (Aliağa) sessiz sedasız radyoaktif gemi sökülüp hurdaları atılan bir ülke.

* Türkiye, topraklarında uranyum işlenip normalin 400 katı radyasyon saçacak halde açık bırakılıp gidilen bir ülke.

* Santralin hidrolik sistem ihalesini “Milletin a… koyacağız” diyen adamın şirketi kazandı.

* Soma facia madenlerine sahip olan şirket bu projenin altyapısında yer alıyor.

* Santral kazasız çalışırken dahi çevreye radyoaktif toz saçacağı için Mersin’de yetişen Çilek, muz gibi gıdalara “radyoaktif atık içerir” etiketi getirilecek.

* Anlaşma teknoloji transferi öngörmüyor, yani Ruslar bize bu teknolojiyi de öğretmeyecek. Silah yaparız diye ümitlenmeyin.

* Türkiye'nin elektrik fazlası olduğu gibi %15 kayıp-kaçak oranı var. Akkuyu ise %2'lik bir katkı sağlayacak.

* Akkuyu bir ihtiyaç değil, siyasi bir tercih. Sadece altyapı şirketlerine gelir kapısı + Rusya'nın desteğini alma amacıyla yapılıyor.

* Zira Avrupa ülkeleri tüm nükleer santrallerini aşamalı olarak kapatma ve yenilenebilir enerjiye geçme kararı aldı.

İdarecimiz kim olursa olsun (siyasetten bağımsız düşünün),

bu koşullarda yapılmasına razı mısınız?

bir şeyi değerlendirirken artı ve eksilerini değerlendirmek gerekir. siz sadece kendinize göre (yada belli bir düşünceye) eksileri değerlendirmişsiniz, böyle olduğu için bu konuda objektif olduğunuzu düşünmüyorum.

Nükleer santral sürekli denetim altında olduğunda çevreye ve insana zarar verebilecek şekilde kaza yapma riski, günümüzde kullandığımız diğer teknolojik ürünlere göre, yok denecek kadar az.
Fakat biz denetimini nekadar yapabileceğiz bence bu tartışılmalı.
Yada biz bu santralin hangi tarafında duruyoruz? yani işleten ve denetleyen mi yoksa sadece bizim topraklarımızı kullanabilirsiniz diyen taraftamı?
Nükleer santrale destek veren arkadaşlara soruyorum siyaseti bırakın bir tarafa bir mühendis olarak cevap verin biz nekadar iyi yapabileceğiz bu işi?

@Serkan Çiçekay Serkan Bey; bakın ben siyaset yapmıyorum. hatta nefret ediyorum hepsinden. Nükleer işine 'belli bir görüş' ile bakmak gerekiyorsa o görüş çevreciliktir bence. ha sizce 'türkiye de insanlar aç ne çevreciliği?' diyeblirsiniz. ancak o zaman da milli değerler kısmına bakmak lazım.
bakın önümüzde iran örneği var. adamlar sadece nükleer araştırmaları yaptığı için başlarına gelmedik şey kalmadı. dünya ambargo uyguladı.
ama iran nükleer olayını milliyetçi bir bakış açısı ile ele aldı. ki ırk milliyetçiğine karşı bir insan olrak ülke milliyetçiliğini gayet desteklerim.
nükleer araştırmalar yapıp AR-GE ler kurup silah, reaktör vb yapmaya kalktı. bakın yakın zamanda Birleşmiş milletlerle yapılan pazarlık masasında gayet alnının akıyla çıktı. ambargoyu kaldırdılar. nükleer araştırmaları devam edecek. sadece yıllık limit koydular.
buradan ne anlayabiliriz peki?
emperyalist ülkeler siz araştırma yaparsanız size izin vermez. teknolojiyi gidip onlardan satın almak zorundasınızdır.
yani çok klasik recap ivedik mantığı 'bana balık tutmayı öğret, balık verme''

bizim ülkemize yapılacak olan nükleer tesisi için mühendisleri rusyaya gönderiyorlar. adamların bize öğrettiği kadarını bileceğiz.
bu ülke onurumuz açısından bile berbat bir durum değil mi sizce?
üniversitelerde nükleer ile ilgili bölümümüz yok. bilgi birikimimiz yok.
bakın vikipedi den Prof. Engin Arık ismini okuyunuz lütfen. bu sitede de yazılmış güzel bir yazı var . o ıspartadaki kazada yitirdiğimiz bir Prof tur. o prof u öldürüp dışa bağımlı bir proje yapmak ne kadar akılcı bir harekettir sizce? sakın profu akp öldürdü diyorum gibi algılamayın. dünya da sadece türkyeden oluşmuyor. eneji ile ilgili yeni bir şey bulursan dünya dengelerinin değişme ihtimali olduğundan kimsenin gözünün yaşına bakmazlar. indirirler uçağını.

bakın muhafazakar görüşü benimsemiş biri olarak kafamda canlandırıyorum sizi. tabikide yanlış olabilir. ekran başından bu kadarını yapabiliyorum. umarım bir gün yüzyüze tanışabliriz.
milli görüş ya da cumhuriyet ya da bir diğeri hiç farketmez.
ama ne tarafta olursanız oluni sizde bende Türkiye için kötüsünü istemeyiz.
Sizde kendi görüşleriniz doğrultusunda ülkemiz için en iyisini istiyorsunuz. bende.
bu olayda particilik ya da görüş yok. cidden olmamalı. olamaz.

geçen hafta radyoaktif bir gemi sökümünde firma radyoaktivite ölçtürmek pahalıydı o yüzden ölçtürmedik diyebiliyor. yıl 2015. bakın bu şaka değil. geçen hafta oldu.
dün türkiyede çok büyük bir metal üreticisinin çevre mühendisi ile görüştüm. atık sahasını gezdik.
'bakın bu metallerde radyasvar ha haa! dedi. 'radyasyona maruz kalıyorz şu an dedi.' evet dedi! bende öylece kalakaldım.
bakın bunu yapan bir çevre mühendisi. büyük bir firmada hemde.
ilk radyoaktif atıklarla ilgili yönetmeliğimiz 2013 te çıktı. üniversitelerde nükleer enerji ile ilgili bilgi birikimi çok düşük seviyelerde.

ben daha önce 2,5 yıl HES te çalıştım.
en çok üzüldüğüm şey tüm ülkenin, heslerler türkiyenin enerjide dışa bağımlığı azalacaktır yalanına inanmasıydı.
çünkü hes yapan firmaların %75 i yabancı. türkiyeden bir mehmet efendi bulup şirket kurdurtup yollarına devam ediyorlar.
enerji yi ha dışardan KARL Enerji A.Ş den almışsın ha içerden MARKS Enerji A.Ş den almışsın. ne farkeder?
çok şey farkeder işte. Adamlar türkiyedeki heslerle senin suyundan enerji üretip sana satarlar. sende ülke olarak 25 yıl alım garantisi veririsin. evet heslerle enerjideki dışa bağımlılığımız çok azaldı cidden.

bakın ülkede yapılanların fakına varmanız için sadece mesleki araştırma yapmanız yeterli.
kahvedeki muhittin amca olayı çözemeyebilir tabikide. ama biz sadece sektörümüzde olanlarla bile mevcut durumu çözümleyebliriz.

güneş enerjisi ya da rüzgar ya da hibrid sistemlerde türkiye neden iler gidemiyor? bu politikacılar neden ısrarla bu konuda çok yawaş hareket ediyor?
güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları bireysel enerji yönetimini gündeme getiyor çünkü.sonraki yıllarda enerji için vergi ödemiyorsun, kayıpkaçak bedeli ödemiyrsun. tabiki bu da kişisel bağımsızlığı bizim ülkemize vermek istemzler.
düşünsenize özelleştirilen TEDAŞ var bizim ülkede.
eğer bireysel elektirik üretmek içn tüm bankalar kredi verse. broksarisiyi de devlet olarak azaltsan. tedaşın abone sayısı 5 yılda %30 azalsa...
e tedaşı sattığın koca şirket 'hooooppp bilader sen bana bu akdar alım garantisi vermiştirn' demez mi?
der. malesef ki der canım abicim.
o yüzden bize hala güneş rüzgar enerji yapmak zordur. zor olmaya devame decektir.

sadece türkiye değl tüm dünya şirketler tarafından yönetilmektedir.
.........
yazının devamını getireceğim. şimdi gitmem gerekiyor.
malum patron geldi....

@Serkan Çiçekay

valla bence 70 milyonun hayatına göre değerlendirilmiş bir yazı, iş kazalarında başları çeken bir ülke olarak bu tarz riskli projeler hiç güven vermiyor. keşke profesyonel işletileceğinden emin olabilsek. kendimize bir şey alırken bile daha önce denenmiş memnun kalındığı tecrübe edilmiş şeyleri alıyoruz ki, herhangi bir aksilikte oluşabilecek tahribat kıyaslanamaz hiç bir şeyle.

*Mersin Akkuyu, bir fay hattı üzerinde bulunuyor.
adana ve mersin fay hattı üzerindedir. hatta bugün 17.04.2015 tarhinde akdeniz merkez üslü bir deprem olmuştur.

*Santrali yapan şirket Çernobil’in sorumlu şirketi: Rosatom.
bu da kesin bilgi. yayalım :D

**ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) Raporu sahte imzayla sunuldu, kısa sürede okunmadan kabul edildi.
Mersin üni. den çed raporu için istenilen görüş olumsuzdur. MÜ çevre Mühendisliği bölümü akademisyenleri tarafından yapılan çed incelemesi ardından tüm sorunlu kısımlar firmaya iletilmiştir. toplam da 25 sayfalık eksiklik iletilmesine rağmen hiçbir iyileştirme ya da geri dönüş yapılmamıştır.üni raporunda açıklanması istenilen konuların başında reaktörden çıkan atıkların 'UYGUN KAPLARDA DEPOLANMASI' maddesinin yeterli olmadığı, atıkların depolanma standartlarının çed raporunda ayrıntılı bir şekilde açıklanması gerektiği dile getirilmiştir.
Ayrıca çed raporunda radyoaktif atıkların Rusya tarafından alınacağı beyan edilmiştir. ancak bu durum Rusya tarafından yalanlanmıştır.
Reaktörde kullanılacak URANYUMUN RUSYADAN getirileceği bölümü ise gayet ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Ülkemizde çıkan az bi uranyum var ya o nun kullanılması söz konusu değil.
ayrıca uranyum rusyanın karadenizde ki bilmem ne limanından akdenize gemi ile gönderilecektir. buna da çed raporunda ayrıntılarıyla yer verilmiştir.
ancak radyoaktif atıkların ne olacağı konusunda yapılan açıklamamların teknik hiçbir altyapısı bulunmamaktadır.

* Santralin Rus payı %51’nin altına düşmeyecek. Türkiye'nin santrali değil yani.
bunu da siz araştırın lütfen. birçok hes i olan enejisa nın eon adlı firmayla olan ortaklığına bakın, yada cengiz inşaatın yaptığı projlerdeki dieğer ortaklarına.. bunlara ulaşmak zor değil. bilgiye siz ulaşırsanız daha kesin sonuçları olacaktır.

* * Dünyada en ucuz teklifi veren alır + Yap İşlet Sahiplen modeliyle kurulan tek santral. İşletim sırasında maliyetten kısılacak.
bu en kesin bilgidir arkadaşlar. türkiye nin son 12 yılda ihale kanunu 167 kez değiştirilmişti. ben bunu sayalı 8 ay oldu. şimdi son değiştirilme sayısını bilmiyorum. ihalede yolduzluklar yapmıyorlar. tükkan onların ya memleketin kanunu nu şirketlere uyduruyorlar. bunu yeni kurulan şirketlerin iş bitirme yetkileri yetmediğinden ya da projenin teknik şartnamelerinde ki sıkıntılardan dolayı ihaleye katılamayacak yandaş şirketler için sürekli yapıyorlar. hepiniz mevzuat okuyorsunuz. lütfen inceleyiniz.

* Türkiye’nin Rusları denetleyebilecek ya da kalite kriteri koşabilecek kapasitede elemanı yok. Ancak "en güvenlisi olacak" gibi açıklamalar duyuluyor.
evet bu kısımda 'uygun şartlarda depolanacak radyoaktif atıklar' kadar çapsız bir durum. bu işin de bir stardizasyonu yapılmamış.
bizim memlekete taş ocakları gezen vardır aramızda. onları hiç il müdürlüğünde gördünüz mü? herşe süper yapılacak. hiç merak etmeyin. ben şahsen ilgilenecem naralarına çok denk geldim.

CMNet Okuru sn arkadaşım. bakınız bu açıklamaları yaparken kimseye kızmadan herhangi bir tarafa mensup olduğunu düşünmeden yazıyorum.
çünkü muhtemelen hayatınız boyunca bu topraklarda yaşıyacaksınız. hepimiz bu topraklarda üreyeceğiz. sizi ya da bir başkasının ikna olması çok önemli. çünkü bu olay
'akp yinebaşa gelecek' 'başkanlık sistemi' 'müslümanlık' 'ekonomi' 'atatürk' 'cumhuriyet' 'türklük- kürtlük' den çok çok başka bir konu.
herkes burada aynı safta olmalı.

ülkenin kalkınması büyümesi ile alakalı bir durum değil kesinlikle...

vaktim olmadığından bu kadarını cevapladım. özellikle merak ettikleriniz varsa söyleyin lütfen açıklamaya devam edeyim.

Cevabınız tatmin edici değil. Elinizde doğru düzgün belge ve ıspat olmadan, nasıl böyle iddialı bir şekilde konuşabiliyorsunuz aklım almıyor. Şimdi yazınıza gelelim.

Öncelikle, meselenin siyasetle alakası yok deyip baştan sona siyasi içerikle konuşmak yaman bir çelişkiyi de içinde barındırır.

Mersin Akkuyu'da Nükleer santralin fay hattı üzerinde olmasında ne gibi bir sakınca var anlamadım. Bizim evin altında fay hattı geçiyor diye oturduğumuz evi yıkalım mı şimdi? Burada mantık hatası var bir kere.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Peki böyle konuşanlar iktisad ekonomi mezunu falan da bizim mi haberimiz yok? Rusya ve maddi cümleler adına da söylüyorum bunu ayrıca. Sen ekonomist misin borsacı mısın çevreci misin mühendis misin siyasetçi misin?

Kaynak alabilir miyim lütfen? Neden kaynak yok bu tür yazılarda? İnternetten baktım birileri çıkmış kendi kafasına göre bu iddialarda bulunmuş. Kaynak arkadaş kaynak? Bana kaynak ver yabancı da olur. Bu işi Çernobil'in sorumlu firması olan Rosatom'un yaptığına dair belgeni koy ortaya, peki diyelim.

Niye sen zaten ülke olarak senelerden beri bağlısın? 80 senedir öyle değil mi? 2000'lere kadar atmadık imza bırakılmazken, daha neye bağlı olunacaktı ki. Ayrıca "bağımlı" değil, "bağlı" demek daha doğru. Biz kimsenin bağımlısı falan değiliz. Magazin tadında cümle olmuş resmen. İnsanlara böyle mi bilgi veriyorsunuz?

Kaynak alabilir miyim bunun ıspatı için?

Bilmesek tamam derdik herhalde. Kim uyduruyor bu palavraları? Türkiye'de bu mevzu sadece bir kere oldu. TPAO tankerini unutmadık. O dönemler Asbest sorunsalı vardı. O gemi söküme hergün yığınla asbestli gemi gelmiyor. Asbest konusunu "radyoaktif" yazıp insanların kafasını karıştırmak kolay tabii ki.

Bu şekilde ağızlarla konuşan, bunları yazan kim acaba? Doğru düzgün bir ağızla yazsa olmuyor mu?

Kaynak rica edebilir miyim lütfen? Kim diyor %2 diye?

Koskoca santral siyasi bir tercih yüzünden neden yapılsın aklım bunu da almıyor. Adamların işi gücü bitti onunla mı uğraşacaklar? Alt yapı firmalarına ne gibi bir gelir sağlayacak ne kadar geliri olacak? Rusya'dan ne gibi bir destek alınacak?

Böyle bir şey şu an için yok. Varsa da eğer kaynak gösterin görelim.

Bu neye dayanarak söylenmiş, bunu söyleyenler gidip Putin ile röportaj falan mı yapmış?

Kaynak rica edebilir miyim lütfen? Elinizde belge var mı? Neye dayanarak bunları söylüyorsunuz?

Alıntı yapacak o kadar çok şey var ki, hangi birine cevap vereyim bilmiyorum artık. Ne olduğu belirsiz, doğru düzgün kaynağı bile olmayan, ulusal gazetelerin ortaya attıkları bu iddialarla insanların kafasını karıştırma çalışmak nedir? Yaptığınız şey hiç hoş değil. Hoş olmadığı gibi tamamen kafa karıştırmak, durduk yerde muhalefet olmak gibi bir şey.

Son dönemlerde mevcut yöneticileri a-z'ye eleştirmek için bir sürü sebebim var mesela. Lâkin bu tür şeylerle bu iş olmaz. Olamaz. İşinç ilginç yanı bir kişi de çıkıp arkadaşım bunları yazmışsın ama dayanağın nedir? diye sormamış. Bir de çıkıp "halkımız koyun işte ne gelse evet" diyor deniliyor ya şaka gibi.

Facebook ve benzeri sitelerde böyle şeyler görüp, ansızın kopyala yapıştır yapmakla bu iş olmuyor. Bazı insanlar neyi savunduğunu bile bilmiyorlar. Kimi kesimleri "sorgulamasız yaşıyorlar" diye itham ediyorlar. Tek yaptıkları şey budur.

2.5 sene boyunca Hes'te çalıştığınıza dair ıspat istiyorum. Bunu ıspatlayın da görelim. Hani HES'e bu kadar karşı olup 2.5 sene çalışmak da tuhafmış. Yazdığınız mesajlarda kullanılan Türkçe dili bile sorunlu. Aklım almıyor artık. Hes değil de PES yani.

Bir de dikkat ettim yazıda şöyle bir takdik var. Öyle bir sinsice yazılmış ki, "bak arkadaşım mevzu idareciler yöneticiler değil onlar önemli değil, önemli olan senin geleceğin." şeklinde bir ayar çekilmiş. Ama bu yapılırken paso siyasetten gidilmiş, gerekli yerlere giydirilmiş, lafın sonuna da yumuşatmak için bak arkadaşım işte bak böyle böyle diye nağmeler eklenmiş. Tavsiyem olacak ki, daha farklı şeyler bulun bence. Herkes bu numaraları yemeyebilir.

Nükleer enerjinin Türkiye için şart olduğunu düşünüyorum. Fakat yer seçimi konusunda benim de şüphelerim var. Hatta geçenlerde tüm Türkiyede yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili nükleer enerjinin gerekliliğini göstermek için elektrik kesintisini devletin yaptırdığına dair senaryolar bile yapıldı. Evet yenilenebilir enerji kaynakları da şart ancak bana bu nüfusa ihtiyaç olan enerjiye yetmeyeceği düşüncesindeyim. Şu an dünyadaki nükleer santral sayısını aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

Haklı olduğunuz noktalar var evet nükleer e hayır derken kulaktan dolma bilgilerle bunun yapıldığına hem fikiriz. Ama bence bu bile bir eksiklik değil mi biz nükleer i bilmiyoruz ama bunu yapmaya çalışıyoruz nekadar doğru sizcce?
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bu konuda bilginiz var, sizden ricam birde siz anlatın nükleer santral projesini artıları neler yada eksilerini.tabi hepsini belgeleriyle anlatınki kulaktan dolma olmasın bizde aydınlanalım.
Yanlış anlaşılmasın nükleer karşıtı değilim bu isin düzgün yapılacağından emindegilim okadar...
Bilgilerinizi bekliyorum...

bir tanıdığım 'son sözü sona sakla herzaman' der aslında. ama ben öyle yapmıcam. bu sefer sonran başa başlayacağım.
öncelikle yazdıklarım ın sinsice olarak anlamanıza şarşırdım. ama açık açık yazıdğınız içinde çok teşekkür ediyorum.
@mkibaroglu
şimdi gelelim bana;
ben üniversiteyi çok zor koşullarda okumuş birisi olarak ilk bulduğum 2000 tl ile üniversitenin 2. sınfında borsaya girip 4. sınıfa kadar kendi cep harçlığımı kazanmış birisiyim. lisans hayatımda ki bilerek ve anlayarak aldığım te AA dersi ÇEVRE EKONOMİSİDİR. bir proje yapılırken çevre tahibatı ile toplum kazancını göz önünde bulundurabilecek teknik alt yapım var. bunu ispat edemem ama cv de ki insanlar gayet buna katılırlar.
yatırım 30 yaş altı birisi olarak tüm ailemin yatırımlarını ben yaparım. siyaseti izleme amacım sadece EKONOMİDİR. yoksa ben sandığa dahi gitmeyen bir insarım. mevcut siyasesi düzeni komple red ediyorum. tabi bu sizi ilgilendirebilecek bir durum değil. red ediyorsam kendime ediyorum yani. neyse... sonrasında üniversite hayatım boyunca evet bütün antifest lere katıldım. elimden geldiğince tabi. ama o zamanlar birileri anlatırken ben dinliyordum. üniversite bitince de hes şantiyesi teklifi gelince önce istanbul trafiğinden sonra ücretinden sonrada merakımdan gidip görmek istedim.

Sabancı'nın enerjide yeni ortağı Alman E.ON

Avusturyalı Verbund, Enerjisa'daki yüzde 50 hissesini Alman enerji devi E.ON'a varlık takası yoluyla devri için anlaştı.

cengiz holding in de milletin ... koyacağıızı ben söylemedim. kendi söyledi. tüm türkiye oalrka dinledik.
nasıl bir güzel dille bunu anlatmaya çalışayım bilemnedim. bu arada forumda herkes +18 diye biliyorum. malum daha küçük yaşta Çevre Müh olmak zor. video için youtube +18 şartı koymamış. video silinmemiş. ben neden sansür uygulayım? ki açık açık yazmadım.

link:

yazınızda ki 'sinsice' den sonra en beğendiğim kısıma gelince

''Mersin Akkuyu'da Nükleer santralin fay hattı üzerinde olmasında ne gibi bir sakınca var anlamadım. Bizim evin altında fay hattı geçiyor diye oturduğumuz evi yıkalım mı şimdi? Burada mantık hatası var bir kere.''
demşsin. evet bunu derken umarım uykusuz ya da birisine sinirliyken düşünmeden söylemişsindir.
kardeşim canım arkadaşım. ülkemin güzel insanı; sizin evde radyoaktif atık mı çıkıyor?
sizin evrden evsel atık çıkıyor canım kardeşimn.
deprem olsa binan yıkılsa çok çok ölürsün. radyoaktif patlayınca neler oluyor aşağıda ki linke bir bakınız.

-------------- bunuda devamını yazacam---teker teker de - yine gitmem gerekiyor.
yaptığın araştırmalarda sadece sabah gurubu gibi kaynakları araştırmazsan hakiki gerçeği senden elde edeceksin.

doğru bir tanedir. siyaha gri demeyin.
bak bak yine sinsice bitirdim. napim sinsiysem demekk ki... :)

herkese iyi cumartesiler diliyorum.

ama sizi ikna edeceğim. sadece bana karşı tarafmış gibi bakmayın.
mesele sadece türkiye.

@ritimsiz

Bu sözünüzü okuduktan sonra , ülke çıkarları için adım attığınız konusunda gerçekçi olduğunuzu düşünmek için sebep aramak geldi içimden. Bir şeylerin değişimini istiyorsanız, yönetimi beğenmiyorsanız değişim için hamleleri sadece buradan yazarak değil de , oy kullanma işlemini de gerçekleştirerek göstermeniz daha gerçekçi algılanacaktır emin olun, saygılarımla.

@ritimsiz benim bahsettiğim konunun sizin yazdıklarınızla alakalı değildi. Eğer yanlış anlattıysam kusura bakmayın. Ben senaryoyu elektirk kesintisi olduğu gün yapılan sokaktaki insanların yaptığı konuşmalarda elektrik kesintisinin nükleer enerjinin gerekliliğini göstermek için devlet tarafından yaptırıldığını söyleyenler olduğu için yazmıştım.

@fatih Çobanya
ancak benim görüşümü benimseyen bir parti maalesef yok. bu sebeple de; 'aman şu gelmesinde gerekirse kabağa oy veririm' mantığını taşımıyorum.
belki ileride TÜRKİYE YEŞİLLER PARTİSİ ni kurarım.
artık bu ülkenin sağcı soldu kürt türk alevi sunni tayyip anti tayyip ayrışmalarına ihtiyacı yok.
aslında bakarsan sokakta herkes aynı ülkenin vatandaşı olarak yaşıyor.
herkesin tek derdi ay sonunu getirmek. ama öyle lüzumsuz muhabebetler yapılıyorki.
bu siyaseti red ediyorum.
belki ileride siyasete sırf bu politikacı profili değiştirmek için girerim. şaka değil. aklımın bi köşesinde duruyor.
Bugün nükleer santrallerin kapatılması için Alman Yeşiller Partisinin yaptığı çalımaları ve MERKEL in de 'benim dediğim dedik çaldığım düdük' değil de ılımlı bir bakış açısı getirip. ortak bir şekilde akılcı çözümler getirerek 2020 ye kadar nükleer enerjinin kademeli olarak tamamen bitirileceğinin kararının verebiliyorlar.
bodozlama nükleeri kapattık değil. uzlaşmacı oalrak. ülkenin çıkarları gözetilerek ve çevre boyutları düşünülerek bir karar varılıyor.
ama bizde öyle bişey yok. başımızdaler herşeyin en iyisini biliyorlar. en iyi şehir planlamacısı, en iyi enerji uzamanı vb vb... tüm politikacılar; tayyipten davut oğluna, bahçeliye kılıçdar oğluna kadar... hepsi boş muhabbet tayfası..
ülke çıkarları için magazinsel söylemler harici hiçbir politik planları yok.
ülkenin yeni hedefi gösterilen 2023 te ne olacağını bile kimse bilmiyor.
napılacak?
2023 te türkiye tüm enerjisi yenilebilir enerjiden mi sağlayacak?
ya da otomobil üretme geyiğini gerçeğe mi dönüştürecek..
ya da enerji politikalarını değiştirip ülkenin en hızlı şekilde kalkınması için planlı programlı ve sürdürülebilir hedefleri olan bir ülke konumuna mı gelecek...
herneyse.. bu politik düzende ben ülke ve yeşili koruyan optimum bir siyasi görüş göremediğim için siyaset ve siyasilerden uzağım.
herkes hala din dil ırk ayrımı peşinde...
futbol takımı bile tutmam ben.
ama ülkemde oy verdiği siyasi partiye holiganlık yapan o kadar insan varki...
siyasi partilerle futbolu karıştırıyorlar. futbol takımı tutar gibi bir partiyi tutuyorlar.
oysaki yensekte yenilsekte olayı sadece sporda olur.
politika da, iyi şeyler yaptığında siyasetçiyi desteklemek gerekir. kötü şeyler yaptığında da karşı çıkmak gerekir.
ama benim ülkemde öyle bişey olmuyor.
işin kötüsü bu futbol takımı değil. zaten 3. dünya ülkesi liginde olan bir ülke olarak küme düşmeyi hiçbirimiz istemeyiz..
off yine çok uzattım.
kısaca bu kendi tercihim... :))

(lütfen bu yazıdan alıntı yapmayınz. buradaki olay siyasi tercihler değil. Nükleer santraldir. ve yaşadığımız bu topraklardır. enerji ihtiyacımızdır. oy kullanmamakla ülkemi sevmek arasında bir bağ kurulabileceğine inanmıyorum.)

@mkibaroglu evet bu benimde aklıma gelmişti. enerjinin ne kadar önemli olduğunu anladığımız bir gündü cidden.

@ritimsiz suâllerime cevap alamadım. Maalesef o cevabınızda da suâllerime cevap vermemişsiniz ve yine birtakım söylemlerde bulunmuşsunuz.

@ritimsiz

Baştan ya da sondan başlamanız çok umrumda olan bir şey değil. Bana cevap lâzım. Belge lâzım. Hatta vesika bile lâzım. Sağlam kaynaklarla ortaya attığınız iddiaları ıspat etmeniz lâzım. Belgen varsa konuşacaksın. Yoksa bu işlere girişmeyeceksin benim de büyüklerimden öğrendiğim şey budur.

@ritimsiz

Tamam da siz çevre mühendisi misiniz yoksa ekonomist misiniz? Ha siyaseti o kaygıyla izliyorsanız, nereden biliyorsunuz Rusya'nın verdiğiniz miktarlarda pay alıp almayacağını? O hesaplamaları nasıl yapıyorsunuz? Neye göre, kime göre veya hangi kurumlara göre bu hesaplamaları yapıyorsunuz?

@ritimsiz

Pekala anlıyorum ve şu video kayıtlarıyla ilgili kısa bir şey söyleyeceğim. Şu ses kayıtları doğru veya yanlış buna değinmeyeceğim ama madem teknoloji kullanılarak bu kayıtlar elde ediliyor, o zaman aynı şekilde ve jargonlarla da cevap vereyim. Günümüzde teknoloji öyle bir gelişti ki, bunu anlamak için aksiyon tarzda bir film izlemek bile yeterli. Hatta Tom Cruise filminden bir kare paylaşayım.

Evet buraya kadar her şey normaldi. Çünkü altı üstü bir film sahnesi izledik fakat o sahneler nasıl yapılıyor biliyor musunuz? Kaç tane bilgisayar programından, kaç tane grafikerden, kaç tane kameradan, kaç tane ses uzmanının elinden geçiyor biliyor musunuz? Teknolojileri öyle aşmış ki, Tom Cruise yerine ellerinde fotoğrafınız olsa sizi bile canlandıracak kapasiteleri var. Bu sebeple ki, şu ses kayıtlarını böyle yapıp halka ifşa etmek çok da zor değil. Haaa, böyle bir şeyin mümkün olmadığını iddia ederseniz, "millet uzaya çıktı biz hâlâ başörtüsüyle uğraşıyoruz" demeyeceksiniz. Milletin uzaya çıkması, bahsettiğim şeyleri de yapabileceği anlamını taşır.

Yani bu videodaki adamları savunduğumdan falan demiyorum. Lâkin eğer bunlar gerçekten düzmeceyse, bu iftiralar ne olacak peki? Bir insanı karalamak çok kolaydır. Bunu da geçiyorum. Şimdi gelelim, millete küfür ettiği iddia edilen adamlara karşı savunma tezlerine bakalım.

Hatta bir saniye hiç uğraşmayalım. Kısaca şöyle yapalım. Diyelim ki, bu kayıtlar doğru. Peki ya diğer suâllerime cevap? Bir şeyi doğru paylaştınız diye diğerlerinin üstünü örtemezsiniz. Hepsine tek tek cevap vermeniz gerekir.

@ritimsiz

Yok hayır bunu söylerken aklı selim bir şekilde söyledim. Bugün radyasyonun olmadığı yer yok ki. Şu an kullandığımız bilgisayar, cep telefonu, televizyon vb. ne varsa hepsinde istemediğiniz kadar var. Hele akıllı telefonlarda yığınla var. Mesele radyoaktif kavramına karşı olup söküp atmaksa, önce cep telefonlardan başlayın atmaya. Pripyat şehrinde bunlar yaşandı diye nükleer santraller yok edilmez veya uzak durulmaz.

Şöyle ki, İkinci Dünya Savaşı'nda ABD, Japonya'ya atom bombası attığında binlerce insan ölmüş, aynı şeyler orada da olmuştur. Sen bugün nükleer santral yapmasan ne olacak? Etrafında veya uzağındaki her ülkede nükleer silahlar bombalar var. Seni buhar yapıp dumana çevirecek silahlar var. Yani demek istediğim, tehlike hep var ve hep de olacak. Bu sebeple ki, risk var diye hiçbir işe girmezseniz geri kalmaya mahkûm olursunuz.

@ritimsiz

Araştırmayı ben neden yapayım? Sadece baktım nedir ne değildir diye ve karşıma çıkan kaynaklar genelde ulusal ve sosyalist gazeteler, haber siteleri falan. Ki o da bu bilgiler yine tam yok. Birileri birleştirmiş, harmanlayıp piyasaya yaymış işte bunun başka açıklaması yok. Hakiki gerçeği ben zaten biliyorum. Bu sebeple elda etmek gibi bir derdim yok.

Gerçekten komik ama bu söyledikleriniz. Doğru bir tane ama yazılarınızdaki iddiaların belgesi yok elinizde. Neye göre kime göre doğru bunlar? Oradan buradan derlenip, biraz sosyalist kafayla kızıştırıp, biraz da ulusalcı kafayla harmanlayıp milletin önüne koymak nedir?

Ben Marko değilim. Başka paşaya anlatın.

@ritimsiz

Üzgünüm.

Sanırım istediğiniz olmayacak. :harika:

---------------------

Dipnot: işin ilginç yanı bazı insanlar, şu iddiaları araştırma gereğine bile girmiyorlar. Sorgulama bile yok. Ama sebebini biliyorum sanırım.

Düzeltme: İmla, bir-iki de kelime.

şöyle yapalım sn. CMNet Okuru
tek tek gidelim olur mu?
şikaye edip konuyu kapat üyeliğimi sildir. sorun değil. yanlışlarımın üstüne gitmeyi severim. ve asla sabit fikirli değilim. yukarıda yazılanları keşke siz bir karşıt görüş olarak araştırıp beni yerle bir etseniz keşke... ama ben sizin merak etiğiniz şeylerin tüm linklerini atacağım size.
yanlışlarda birbirimizi düzeltmemizi rica edeceğim ama. uygun mudur?
''''
-ritimsiz "Santralin Rus payı %51’nin altına düşmeyecek. Türkiye'nin santrali değil yani."-- demiştim.

--CMNet Okuru 'Peki böyle konuşanlar iktisad ekonomi mezunu falan da bizim mi haberimiz yok? Rusya ve maddi cümleler adına da söylüyorum bunu ayrıca. Sen ekonomist misin borsacı mısın çevreci misin mühendis misin siyasetçi misin?

-ritimsiz "Santrali yapan şirket Çernobil’in sorumlu şirketi: Rosatom."
-- CMNet Okuru Kaynak alabilir miyim lütfen? Neden kaynak yok bu tür yazılarda? İnternetten baktım birileri çıkmış kendi kafasına göre bu iddialarda bulunmuş. Kaynak arkadaş kaynak? Bana kaynak ver yabancı da olur. Bu işi Çernobil'in sorumlu firması olan Rosatom'un yaptığına dair belgeni koy ortaya, peki diyelim.

Kaynak;
Akkuyu Nükleer Santrali projesi kapsamında Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temeli atıldı.
’ın yüklendiği bölümün temel törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı
ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko katıldı.

Rus Rosatom inşa edeceği santralin yüzde 51’inin sahibi olacak ve santralin sökümü ile atık yönetiminden sorumlu tutulacak. Santralde kullanılacak yakıt Rusya’dan getirilecek, atıklar da Rusya’ya geri gidecek. Radyoaktif atıkların işlenmesi ve sahada geçici süre ile depolanması proje şirketi tarafından gerçekleştirilecek.

Ayrıca sadece vikipedia ya yazıp araştırsanız bile bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali,
ilinin
ilçesinde bulunan
Kasabasının Akkuyu mevkiinde
inşaa edilecek olan nükleer enerji santrali. İnşasının tamamlanması halinde Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacaktır. Akkuyu sahası imzalanan ikili devletlerarası anlaşma sonucunda
kamu şirketi
(
'a bağlı
'un alt şirketi) bedelsiz olarak teslim edilmiştir. Rus kamu şirketi buraya kendi bulacağı finansal kaynaklarla nükleer santral inşa edecek ve ürettiği elektriği 15 senelik alım garantisi ile Türk tarafına satacaktır. Santralın ne zaman devreye alınacağına ilişkin kesin tarihler bulunmamaktadır. 1200
'lık dört üniteden oluşacak ve 4800
'lık kurulu gücü ile tek başına Türkiye'nin elektrik üretiminin yaklaşık %6'sını karşılayabilecektir.

ayrıca firmanın offical sitesinde de yer almaktadır akkuyu projesi...

evet. şimdi dğer soruya geçelim. lütfen siz sorun. ama teker teker. konu dağılmasın.

Yazımın sonuna düzeltme ekledim. Şikayet falan yanlışlıkla yazdım.

Her neyse, ben nasıl olsa yine cevap yazarım son mesajınız da dahil. :harika:

Ekleme: istediğim cevaplar hâlâ tam olarak yok aslında. Neyse.