• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Nükleer tesiste patlama / FRANSA

Çiğdem Aksoy

Genel Yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Mesajlar
489
Beğeniler
1.195
Şehir
Tekirdağ
#1
Fransa'da nükleer tesiste patlama

Fransa'nın güney doğusunda bulunan Marcoule nükleer atık işleme tesisinde patlama meydana geldi. Olayda en az bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Le Figaro gazetesi, patlamada bir kişinin hayatını kaybettiğini, birisi ağır dört kişinin de yaralandığını duyurdu.
Patlamanın ardından AFP'ye bir açıklama yapan, adının açıklanmasını istemeyen Atom Enerjisi Komiserliği (CEA) sözcüsü, "Şu an için tesis dışına çıkan bir şey yok" dedi. Daha önce nükleer sızıntı yaşanabileceğine dair uyarı yapılmıştı.

Marcoule Nükleer Araştırma Merkezi'nin karşında bulunan tesisin etrafında güvenlik çemberi kuruldu.
Patlamanın gerçekleştiği bölge, yılın bu zamanlarında turistlerle dolup taşan tarihi Avignon şehrinin yaklaşık 20 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

TESİSTE REAKTÖR YOK
Söz konusu atık işleme tesisinde reaktör bulunmuyor. Fransa nükleer güvenlik kurumu ASN, patlamanın Centraco isimli tesisteki devasa fırının yakınlarında meydana geldiğini ifade etti.

Fransa'nın ulusal elektrik üreticisi EDF'nin iştiraki olan Socodei tarafından işletilen tesisin bir bölümünde vadesi dolan nükleer silahlardan elde edilen "düşük derecede radyoaktif plutonyum içeren metal artıklar" geri dönüştürülerek, MOX yakıtı üretiliyor.
Fırınlar bu iş için kullanılıyor. Patlamanın da bu fırınlarda olduğu bildiriliyor.

Yetkililer, patlamanının nedeninin büyük ihtimalle "ufak çaplı bir kimyasal reaksiyon" olduğunu belirtti.

14397008.jpg