• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Oda seçimlerinin ardından

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Herkesin bildiği üzere yakın zamanda çevre mühendisleri oda seçimleri yapılmıştır. Kıyasıya bir rekabet ortamında güzel seçimler oldu kanaatindeyiz.

Sizlere seçim sonuçları ile derlediğimiz bilgileri aşağıda aktarmak istiyorum.

Ankara şube seçimlerine toplam 2 grup aday olarak katılmıştır ve şubeye kayıtlı seçmen sayısı yaklaşık 3014 kişidir ve seçimde 408 geçerli oy kullanılmıştır. Alınan oyların dağılımı aşağıdaki gibidir.
genç Çevre Mühendisleri 314 oy
Halkın çevre mühendisleri 94 oy

İstanbul şube seçimlerine toplam 4 grup aday olarak katılmıştır ve şubeye kayıtlı seçmen sayısı yaklaşık 3100 kişidir ve seçimde 805 geçerli oy kullanılmıştır. Alınan oyların dağılımı aşağıdaki gibidir.
Demokrat çevre mühendisleri 365 oy
TMMOB değişim platformu 179 oy
genç Çevre Mühendisleri 168 oy
Türkiye çevre mühendisleri 93 oy

İzmir şube seçimlerine toplam 1 grup aday olarak katılmıştır ve şubeye kayıtlı seçmen sayısı yaklaşık 1090 kişidir ve seçimde 60 geçerli oy kullanılmıştır. Alınan oyların dağılımı aşağıdaki gibidir.

Çağdaş çevre mühendisleri 60 oy

kazanmıştır.

Seçimler artık bitmiş ve sıra çalışmaya gelmiştir. Seçimlere katılan grupların çeşitliliği mesleğimizin hala yalnız olmadığını göstermektedir. Bildiğiniz üzere her grup "biz odayı yönetmeye adayız" isteğiyle seçimlere katılmıştır. İstanbul, Ankara ve İzmir şubelerimize aday grupları inceleyecek ve kabaca bir hesap yapacak olursak aşağıdaki sonuca varmamız çokta yanlış olmayacaktır.

Seçimlere toplam 7 grup katılmıştır. Sadece yüksek kurul listelerini baz alırsak İstanbul 'da 56, Ankara 'da 28, İzmir 'de 14 kişi yapmaktadır. Odanın genel işleyiş sürecini izlersek hiç bir zaman bu üye sayılarının yönetime aktif destek vermediğini ve sadece seçilen grubun kaderine terk edildiğini söylemek çokta yanlış olmaz sanırım. Bu üye sayısına her grubun listelerine yazdığı delege sayılarınıda katarsak durumun vehameti daha da gözler önüne serilmektedir. Bu durumda tüm gruplara sorulması gereken en doğru soru şu olacaktır. Amaç gerçekten hizmet mi? İktidar mı? Sitemizde her grubun temsilcisi bulunmaktadır, bu sorunun cevabını onlardan bekliyoruz..

Bir diğer vahim durumda seçimlere olan düşük katılım oranıdır. Seçime katılmayan, odaya gitmeyen kişiler nedense şikayet etmek konusunda en ön safta yer almaktalar.

Her grubun, her meslektaşın şapkasını önüne koyup düşünme zamanıdır bugün. Değişim önce bizlerden başlamalıdır.. Gün meslekte birlik günüdür..

Sayın arkadaşlar,

Sizlerde seçime dair dilek ve oda yönetimlerinden beklentilerinizi bu mesaj altından yazabilirsiniz..

Herkesin beklediği mesleğimizin savunulması, siyasete girmeden düştüğümüz durumdan kurtulmanın yolunu bulmalıyız.

Fatih Bey, biz Türkiye Çevre Mühendisleri grubu olarak kaldığımız yerden devam edeceğiz. Türkiye geneli oluşumumuz noktasında çok yol almış durumdayız. Grubumuzu temsil edecek Meslektaşlarımız oda ziyaretlerine devam edecektir. Bu ziyaretlerde hedef projelerimizi mevcut yönetimlere önereceğiz. İnternet sitemizden de duyurusunu yapacağız. Hepimiz aynı gemideyiz. Proje bizim olabilir, ancak hem seçilen meslektaşlarımıza saygı duymamız gerekir hemde önemli olan faydalı bir çalışmayı kimin yaptığı değil yapılıp yapılmadığıdır, diye düşünüyoruz.

Mesleğimiz ve Meslektaşlarımız adına duruşumuzu bozmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

Türkiye Çevre Mühendisleri
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Güzel bir seçim ardından herkese Merhaba,

Oda tarihinde ilk defa bu derecede heyacanlı bir genel kurul ve seçim yaşadık demek mümkündür. Bu cümleleri kurmak ile birlikte 3104 oyu bulunan bir meslek odasında sandığa gelen Çevre Mühendisi meslektaşlarımızın sayısının 805' de kalmasının üzücü olduğunu söylemekte fayda görmekteyim... Şahsi görüşüm mesleğimizi ileri götürmenin bir yolununda sandıktan geçtiğini düşünmekteyim.

Seçim ile ilgili sorularım var... Teşekkürlerim var... Kırgınlıklarım var... Başarı dileklerim var... Müsadenizle sizleri çok sıkmadan yavaş yavaş iletmek istiyorum.

Takip eden meslektaşlarımızın bildiği üzere biz turuncu liste ile seçimlere girdik. Nihayetinde Demokrat Çevre Mühendisleri daha fazla oy alarak seçimi kazandı. Kendilerine başarılar diliyorum. Aynı şekilde bir yönetim sistemi ile değil mesleki sıkıntılarımızı çözme odaklı bir yönetim sistemi içine girmelerini temenni ediyorum. Tekrar yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

Bizi destekleyen hafta sonu tatillerinden feragat edip soğuk havaya rağmen seçime gelip oylarını kullanan tüm arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Seçim süresi dışında tüm grupların nezaketini bozmadan birbirlerine saygı çerçevesinde seçimi geçirdiği için tüm gruplara teşekkür ediyorum. Oy kullanamasalar bile biz seçime giriyoruz diye akşama kadar soğuk havada odanın kapısında bekleyen tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Kırgınlıklarım var demiştim onları dile getirmeye çok gerek yok. Heralde kafası çalışan herkes durum ne olursa olsun kimi kırıp kırmadıklarını bilirler. Ama önemli olan tecahül-i arif yapmamaktır. :)

Sorularım var demiştim. Sadece merak ettiğim için soruyorum. Nezaketlerine saygı duyduğum Genç Çevre Mühendisleri ve Demokrat Çevre Mühendisleri arkadaşlarım acaba vicdanlar rahat mı? Seçimin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Odaya kayıtlı 3104 üyenin hepsine demokrat çevre mühendislerinden ve genç çevre mühendislerinden tanıtım mesaji giderken seçimin adil olduğunu düşünüyormusunuz? Hepimiz odamıza ve üyelerimize daha iyi hizmet vermek amacında bu yarışa girerken, eğer hakkı, adaleti ve dengeyi biliyor isek odamıza dilekçe vermemize rağmen neden bizlerinde bir listemizin olduğu üyelere neden duyurulmadı ? Nihayetinde eşit şartlarda seçimi temin etmek oda yönetiminin asli görevi değil midir? Bunu yapamazken, bu dengeyi kuramazken, kendi içimizdeki sıkıntıları çözemezken, acabe mesleki sıkıntılarımızı nasıl çözeceğiz ciddi anlamda merak konularımdandır. Soruya cevap verip vermek ilgililerin taktirindedir.

Kafanızı şişirdiğim için çok özür diliyorum. Herkese hayırlı işler, huzurlu ve mutlu günler diliyorum.

Umarım bu seçim neticesinde kazanan mesleğimiz olmuştur.

Saygılarımla...

Raşit AVCI

Merhaba,

Öncelikle, görüş beyan eden, seçimler için çalışan, seçimlere giren grup ve seçmenlere teşekkür ederim.
Türkiye Aktif Çevre Mühendisleri / Yeşil Liste olarak girdiğimiz İstanbul Şube seçimlerinden 4. olmamıza rağmen kazanarak çıktığımızı düşünüyorum.
Çünkü biz, herhangi bir grup veya oluşumun güdümünde seçimlere girmedik.Karma bir yapıyla çıktığımız bu yolda beslendiğimiz tek kaynak Mesleğimiz ve Meslektaşlarımızdı.
Bu vesileyle de çeşitli dinamikleri aktifleştirdiğimiz, algı oluşturduğumuz bir ortamda, farklı grupların katıldığı seçimin kazananının Mesleğimiz olacağını her ortam ve şartta dile getirdik.
Seçimler öncesi meslektaşlarımızın katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılara, cevap hakkını kullanabilmesi açısından mevcut yönetimden ve diğer gruplardan da arkadaşları davet ettik. Zira bu bizim şeffaf yönetim, bağımsız denetim söylemimizin göstergesiydi.

@Raşit Avcı Bey'in bahsettiği soruların bizimde sorularımız olduğunu belirtmek isterim. Seçimin sonlarına doğru bile "kaybetmek üzereyiz, yetişin, oyunuzu kullanın!" mesajlarının gönderildiği bir seçim süreci yaşadık.
Elbette herkesin siyasi duruşu, kimliği vardır. Seçimler sürecinde bana oy verecek 300- 500 üyeye hitap edebilir, onların odası olabilirim.
Ama kullanılan argümanların eşit dağılımıyla herkes kendince söylemlerde bulunabildiğinde demokratik bir seçim gerçekleşebilir. Demokratlık işte o zaman görülebilir.

Bu bağlamda yönetime gelen gelenekçi arkadaşların daha yenilikçi hakiki demokrat bir yönetim sergileyeceğine inanmak ve yeni dönemde belirli kesimin değil 3104 üyenin temsilcisi, Meslek Odası olmasını temenni ediyorum. Meslektaşlara yük değil, sorunlarına çözüm bulan bir oda yönetimi olmalarını tüm Meslektaşlarım adına bekliyorum.

Yönetime seçilenlerin değil Çevre Mühendislerinin muktedir olduğu/olacağı bir yönetim anlayışı zihniyetimizin yeni oda yönetimde de hayat bulmasını arzuluyoruz. Seçim kazanmak değil mesleğimize katkı sağlamak için geç başladığımız çalışmalarımıza seçimin hemen ertesi günü kaldığımız yerden devam ettiğimizi, daha da büyüyerek güçleneceğimizi, Mesleki haklarımızın takipçisi olacağımızı, oda toplantılarında yerimizi alacağımızı Türkiye Aktif Çevre Mühendisleri adına beyan ederim.

Bir liste tahmini 300 kişilik aday sunmuş olsa 4 liste toplamda 1200 kişi yapar. Seçimde kullanılan oy sayısı ise sadece 816 oldu.
Yani bu demek oluyor ki delege olarak yazılanlar bile gelip ooy kullanma zahmetine katlanmamışlardır. Yine bazıları sadece şikayet etmekte kaldı. Gelip oy kullananların dışında kalanların ne düşündüğünü, fikirlerini yine öğrenememiş olduk. Oy kullanma zahmetine dahi girmediler.

Bu yüzden başta da belirttiğim üzere bizimle birlikte seçime giren;
Demokrat Çevre, TMMOB Değişim Platformu, Genç Çevre Mühendisleri gruplarına Odamıza sahip çıktıkları ve verdikleri emek için, tatil günlerini, sıcak ortamlarını umursamayıp oy kullanmaya gelen tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan soraki süreçlerin Mesleğimiz ve Odamız adına daha hayırlı geçeceğini düşünüyorum.

Saygılarımla,

Seçimlerde demokratik bir şekilde yarışan tüm gruplara teşekkür ederim ama benim dikkatimi çeken Ftih Beyin de dikkatini çektiği gibi seçimlere katılım oranları. Odanın, mesleğimizin sorunları ile ilgili bakanlık ve çeşitli resmi kurumlar karşısında sesini daha çok ve güçlü duyurabilmesi için seçimlere katılım oranlarının daha yüksek olması gereklidir. Seçimler ne kadar da demokratik de olsa muhatap olunan kurumlar temsil ettiğimiz mesleğimizi temsil eden kişilerin bu kadar az katılımla seçilen kişileri dikkate almayabilir. Bu dediklerim seçimlerde kazanan grupların kurduğu yönetim kurullarındaki arkadaşları tebrik etmemem manasına gelmez ama diğer kurumlarda bu algının olup olmayacağını bilemezsiniz.