• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Oda sicil numarası

Murat H. Ünsal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xxx
merhaba bu sicil numarasını ne zaman veriyorlar. pazartesi kayit oldum 20 sine kadar odadan bir belge alip vermem gerekiyor is yerine. Ankaraya gidiyormus bu kaydi orasi ayarliyormus email attim ve aradim fakat cevap alamadim. En kisa sure ne kadardir bunun icin ?

Vallahi eğer arayıp bastırmazsan sallıyorlar açıkçası. Ben acil olduğunu defalarca belirtmeme rağmen evrakları gönderdiklerini söylediler.3 hafta sonra en son Ankaratyı aradım daha yeni geldigini söylediler. Ankarayı ara direk, evrak kayıttan evrakların gitmiş mi kontrol et ve oradakilerden rica et.Çok acil falan filan diye yoksa çok beklersin.

@Dilan

tesekkurler bilgi icin. yarin ankarayi tekrar arayayim. aciliyeti beliritrim. Umarim evraklar gitmistir. istanbul subesinde ki calisan bayan aksam yollariz demisti pazartesi gunu.

aradim dun gitmis belgeler. Onumde 6 kisi var dedi. pazartesi ararsaniz sicil nonuzu verebiliriz dedi. bakalim pazartesi tekrar aricam.

@Dilan

her yer boyle genelde ya isini yapmiyorlar ya da yavastan aliyolar.

hala kayitta gorunuyormus. 2.30 da tekrar arayin diyor. Yapicaklari is bu kadar olur yni

@Dilan ya yok adam bir de ogle arasindaymis. 2.30 da gelirmis iste. Cuma yaparim diyosun pazartesi olmus yapmamisin niye oturuyosun orda bir de ogle arasina gidiyo.

@Dilan kolum bacagim koptu dedim simdi aramamda soyledi noyu :) fakat 10 dk sonra belli olcak dedi tamamen(ne alaka cozemedim. Kayit yapmadi heralde tam). aidat borcunuda hesaplarken YL den dolayi yanlis hesaplamislar 5 tl daha goturun diyo giderken.

@wingsaber ya düdük onlar yaa bana da aynısı olmuştu. Bence bir çeşit fantazi onların ki ahahah bak buna da eksik para söyledik şimdi uğraşsın .bne tadında D::DD:

@Dilan hesaplarken birde istanbul subesinde 2 kisi geldi bu boyle mi olucak felan yaptilar yanlis hesapladilar. Biz hata yapmisiz 5 tl de bizden olsun demiyolar hic ise yeni giricek adama. İnsan bi kiyak yapar. :D

@wingsaber onlar da biliyor bir daha üyelik aidatı alamayacaklarını bunlar hep ondan :koptum: onları bu hale biz getirdik. Hangimiz ödedik yıllık aidatımızı ? Şahsen ben ödemiyorum :koptum::koptum::koptum:

@Dilan simdi tekrar aradilar belgeyi istanbul subesi kabul etmisken ogrencgi belgesini ankara kabul etmiyo bir tane gonderin diyor bize emaille. turkiyeden olur mu dedim alidgimiz muhasabeye yolla sonra ara diyo ben bunu kabul edemem diyor. aynen su isi bi halletsem odemicem.

@Dilan turkiye.gov.tr kurtardi bu seferlik beni kabul etti muhsabe oradan aldigim belgeyi. 5 tl borca devam :D

ne güzel yazmışsınız arkadaşlar. 1 seneden fazla bir süre şube çalışanıydım, bir sürü üyelik yaptım. hemen hemen hepsinde sorunla karşılaştık. öncelikle bilgilerin sisteme girilmesi gerçekten 5 dakika. bu işin şubedeki kısmı kısa sürüyor denebilir. ama belgeler merkeze aktarıldığında, yani sicil numaraları onaylandığında farklı bir iş yükü söz konusu. tüm şube ve temsilciliklerden gelen evraklar merkez personeli tarafından teker teker kontrol ediliyor. burada bir kaç basamak bürokrasi de var. doldurduğunuz sicil formları merkez yöneticileri tarafından kontrol edilip imzalanıyor. bazen ben de aciliyet için arayıp sorduğumda daha önümde 4-5 şubenin evrakları olduğu söyleniyordu. ve hemen hemen herkesin işi acil. insanlar işleri düştüğünde odaya üye oluyor genelde. bu yüzden üye başvurularının %80-90'ı hemen halledilmesi gereken işler oluyor. bu durumda bir aciliyet sıralaması yapmak çok zor. ayrıca gurur duyarak aidat ödemeyeceğini beyan edenler olmuş, ödenmeyen aidatlar yüzünden odanın nasıl bir sıkıntı çektiğini tahmin bile edemezsiniz. maddi zorluğun yanı sıra "aidat toplanması görevi yerine getirilemediği için" orman mühendisleri odası yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu. yöneticiler zaten odada gönüllü olarak çalışıyorlar. çoğu zaten piyasada ücretli olarak çalışan mühendisler. mesai saati bitiminde şehir merkezine gelip oda işlerini yürütmeye çalışıyorlar. takdir edersiniz ki büyük bir iş yükü oluşuyor ve bu iş yükünü birkaç kişi bölüşmek zorunda kalıyorlar kısıtlı zamanlarında. insanın hizmet beklediği yerden şikayetlerinin olması normaldir. sonuçta odanın kuruluş amacı meslektaşların çalışma şartlarını iyileştirmek, işlerini kolaylaştırmak. ama oda meslektaşından bağımsız bir yapı da değil. eleştirilerinizi bağlı olduğunuz birimleri arayarak dile getirirseniz dikkate alınacaktır. ya da oda sitesinde yöneticilerin mail adresleri var; doğrudan onlara da mail atabilirsiniz.
odanın yetersiz kaldığı yerler elbette var. bir yandan yoğun bir devlet bürokrasisi içinde çalışılıyor, bir yandan da mesleki mücadele için metotlar geliştirilmeye çalışılıyor. ama insanların genel tepkisi oldukları yerden fikir vermek olduğu için -bunu kimseyi hedef alarak söylemiyorum- şube yöneticileri ve oda gönüllülerinin çabaları yetersiz kalıyor. bugün 14 bine yakın üyesi olan bir odadan bahsediyoruz ve böyle bir yapının çalışmalarını sadece mesai saatlerinden sonra gönüllü olarak çalışan insanlara bırakıyoruz. oda süreçlerinde söz söylemek için yönetici olmaya gerek yok. hatta bana kalırsa üye olmaya da gerek yok. söyleyecek sözünüz, verecek bir fikriniz veya yükün bir yerinden tutacak enerjiniz varsa bunu en yakın şube veya temsilciliğe bildirin lütfen.

çevre görevlisi yönetmeliği 2012-2013 yıllarında taslak olarak gündemde iken şubelerin defalarca çağrısı oldu üyelerine. size net bir sayı vereyim o zamanlar 1200 üyesi olan bölge temsilciliğinin toplantısına 14 kişi katıldı. 7 kişi zaten yönetim kurulu üyesiydi. daha önce de belirttiğim gibi insanların hizmet beklediği yeri eleştirmesi gayet normal ama bahsedilen yer bir meslek örgütü ise kendisinin de bir şeyler yapması gerekiyor. hasılı, oda üyesinden bağımsız bir yapı değil; üyesine muhtaç bir yapı.

iyi çalışmalar.