• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ödev hazırlamam gerekli bana yardımcı olurmusunuz?

ecem turaçlar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çukurova üni
ÖDEVİM Ben YAPAMIYORUM VE HENÜZ ÖGRENCİYİM YERİNDE BİYOREMEDİASYONLA İLGİLİ ÇÖZMEM LAZIM

Bir endustri tesisinden cinkolu sular çıkmakta, arıtma tesisi yakınlaırnda açılan kuyulardanda yeraltısuyunda yüksek cinko miktarları tespit edilmiştir.

Artıma tesisinin hemen yakınındaki birinci kuyuda ve 30 m aşağıdaki ikinci kuyuda standartların üzerinde cinko miktarları tespit edilmekle birlikte kirliliğin henüz 60 m aşağıdaki üçüncü kuyuya ulaşmadığı görülmüştür. Yüzeye yakın olan yeraltısuyunda bulunan cinkonun mevcut bulunduğu alanın derinliği (saturated thickness) 3 m. Yeraltı suyunun akım yönü güney batı doğrultusundadır. Cinkolu suyun bulunduğu alan ise haritadaki kirletici profil çizgileri ile belirlenmiş.

Birinci kuyunun su kalitesi:

Zn(toplam)= 1970 ug/L

Çözünmüş Oksijen= 2.1 mg/L

Oksidasyon-Reduksiyon Potansiyeli= 181 mV

Nitrat= 5 mg/L

Toplam organik karbon= 2.1 mg/L

Alkalinite= 43 mg/L

Demiroksit = 2600 mg/L

İkinci kuyunun su kalitesi:

Zn(toplam)= 1320 ug/L

Çözünmüş Oksijen= 4.3 mg/L

Oksidasyon-Reduksiyon Potansiyeli= 235 mV

Nitrat= 5.2 mg/L

Toplam organik karbon= 2.5 mg/L

Alkalinite= 96 mg/L

Demiroksit = 2270 mg/L

Verilen bu bilgiler ışığında cinko ile kirenmiş toprak miktarını, yeraltı suyu miktarını hesaplayınız. Buna göre cinkoyu standartların altında bir değere indirebilmek için nasıl bir proses dizayn edilmelidir? Dizayn edilen proses için gerekli reaksiyonları kurup dengeleyiniz. Cinkoyu kukurt ile cozunmeyen bir cokelek haline getirebilmek icin gerekli karbon miktarını CHO2 cinsinden hesaplayınız. Böyle bir proses için gerekli olacak kimyasal miktarlarını ve maliyetini hesaplayınız.