Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ödev hazırlamam gerekli bana yardımcı olurmusunuz?

Konu, 'ARŞİV' kısmında ecem turaçlar tarafından paylaşıldı.

 1. ecem turaçlar

  ecem turaçlar CMNet Üyesi

  ÖDEVİM Ben YAPAMIYORUM VE HENÜZ ÖGRENCİYİM YERİNDE BİYOREMEDİASYONLA İLGİLİ ÇÖZMEM LAZIM

  Bir endustri tesisinden cinkolu sular çıkmakta, arıtma tesisi yakınlaırnda açılan kuyulardanda yeraltısuyunda yüksek cinko miktarları tespit edilmiştir.

  Artıma tesisinin hemen yakınındaki birinci kuyuda ve 30 m aşağıdaki ikinci kuyuda standartların üzerinde cinko miktarları tespit edilmekle birlikte kirliliğin henüz 60 m aşağıdaki üçüncü kuyuya ulaşmadığı görülmüştür. Yüzeye yakın olan yeraltısuyunda bulunan cinkonun mevcut bulunduğu alanın derinliği (saturated thickness) 3 m. Yeraltı suyunun akım yönü güney batı doğrultusundadır. Cinkolu suyun bulunduğu alan ise haritadaki kirletici profil çizgileri ile belirlenmiş.

  Birinci kuyunun su kalitesi:

  Zn(toplam)= 1970 ug/L

  Çözünmüş Oksijen= 2.1 mg/L

  Oksidasyon-Reduksiyon Potansiyeli= 181 mV

  Nitrat= 5 mg/L

  Toplam organik karbon= 2.1 mg/L

  Alkalinite= 43 mg/L

  Demiroksit = 2600 mg/L

  İkinci kuyunun su kalitesi:

  Zn(toplam)= 1320 ug/L

  Çözünmüş Oksijen= 4.3 mg/L

  Oksidasyon-Reduksiyon Potansiyeli= 235 mV

  Nitrat= 5.2 mg/L

  Toplam organik karbon= 2.5 mg/L

  Alkalinite= 96 mg/L

  Demiroksit = 2270 mg/L

  Verilen bu bilgiler ışığında cinko ile kirenmiş toprak miktarını, yeraltı suyu miktarını hesaplayınız. Buna göre cinkoyu standartların altında bir değere indirebilmek için nasıl bir proses dizayn edilmelidir? Dizayn edilen proses için gerekli reaksiyonları kurup dengeleyiniz. Cinkoyu kukurt ile cozunmeyen bir cokelek haline getirebilmek icin gerekli karbon miktarını CHO2 cinsinden hesaplayınız. Böyle bir proses için gerekli olacak kimyasal miktarlarını ve maliyetini hesaplayınız.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...