Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Odtü çevre mühendisliğinden mezun olmam bir fark yaratır mı?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Engfitt tarafından paylaşıldı.

 1. Engfitt

  Engfitt CMNet Üyesi

  Bu sene odtü çevre mühendisliğine başladım. Daha ne is yaparlar ne kadar kazanırlar bilmiyorum. Sizce odtü çevreden mi mezun olayim. Yoksa tekrar sinava girip inşaat vb bir alan mi secmeliyim. Yüksek lisansla daha iyi işler yapabilirmiyim. Yoksa gazi inşaat gibi yerlere yatay gecis mi daha mantıklı.
   
 2. Mehmet Çakmak

  Mehmet Çakmak CMNet Üyesi

  Sanırım sen yanlış meslek dalları üzerinde zaman harcıyorsun. zira daha doğru dürüst okumaya başlamadan ne kadar kazanıyorlar diye bili istemen ilginç ?
   
 3. yerinde olsam kesinlikle geçiş yapardım

  ben kardeşime çevre müh yazdırmadım,
   
 4. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Kesinlikle geçiş yapmalısın , bence Çevre mühendisliğinde okulun pek bir önemi yok , kazanacağın para ya da edineceğin iş çok farklı olmayacaktır. ÇAP var ise inşaat la birlikte okuyabilirsin.

  bana soran herkese asla yazmayın diyorum :)
   
  Can Elmas bunu beğendi.
 5. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Zaman içerisinde ne olur bilemem ama geçiş yapmanı öneririm.
   
 6. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Yukarıdaki arkadaşlara bakmamanı, çalışmanı, mesleğine önem vermeni, kendini geliştirmeni öneririm. Zira ODTÜ çıkışlı olan veya olmayan ama çok iyi kazanan çevre mühendisleri tanıyorum.
   
 7. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  sonuç olarak Odtü Çevre de okumam bir fark yaratır mı ya siz de hayır cevabını verdiniz Melih Bey :) as us
   
 8. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Doğrudur Gülin Hanım. Üniversiteler sadece etiket sağlar, farkı ise bizler yaratırız.
   
 9. Melih bey ağzınıza sağlık,nedense bizim ülkemizde paraya bakılıyor ve hangi meslek çok para kazanılıyorsa ona gidilmek isteniliyor. Çok doktor tanıdım ama ticarete dökmüşler işi. Kendimizi geliştirmek ve ufkumuzu genişletmek zorundayız.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 10. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Ben bizim meslek için üniversitenin önemli olmadığını düşünüyorum yalnızca , yoksa diğer mühendislik dallarında ilk 3 üniversite tercih sebebidir her zaman , diğer konuya gelecek olursak haklısınız işini seven ve önem veren herkes elbet bir gün istediği noktaya gelecektir :harika:
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 11. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Mesleğimiz kötü değil. Ama Başka bir bölümü okumanı öneririm. Şuan mühendislik fakültesi mezunu olanlar kendi dalları dışında başka işlerlede uğraşıyorlar Pazarlama vb gibi, dediğim gibi şansın varsa çift anadal yap. Çevre Mühendisliği çok iyi bir meslek ama türkiye
  de değil, sadece bir ünv diploması değil bunun yanına koyacağım artılarla mali olarak daha iyi bir duruma gelinebiliyor ( İSG Uzmanlığı, Tehlikeli Madde Danışmanı, Enerji Yöneticisi vb. )
   
 12. Engfitt

  Engfitt CMNet Üyesi

  Ne biliyim ben 10 binlerle geldim bolume, simdi kuzenimde sakarya cevrede mesela adam 120 binle gelmis matemetik fizik bilmeyen bir tip. En azından bu bile analitik düşünce farkini oluşturan bir unsur değil mi? Is verenler buna önem vermiyor mu aranizda bu isi severek yapan yok mu bu kadar degersizse niye bole bir branş açmışlar.Bu kadar vahimse ben bırakayım okulu bari kendimi zorlamama gerek yok gazide inşaat okumak daha kolay bitirmek en azından.
   
 13. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  odtü de çevre okumak gazi de inşaat okumak ya da sakaryada çevre okumak okulun hiçbir önemi yok bence sana artılarını sayayım en fazla süper ingilizce öğrenirsin tabi bunun için matematik zekandan çok yeteneğin varsa öğrenirsin yoksa onu da geç altyapın varsa onu bilemem tabi çok güzel kampüsleri vardır eğlenmesini gezip tozmasını bilirsen arkadaşları arasında sevilen bir tip olursan keyiflidir ot gelip ot gidersen o da yaş iş sosyal imkanları daha fazladır spor vb aktiviteler ama zekana güvenip derslerini kolay zannedip nasıl olsa geçerim deyip çalışmazsan alttan derslerin olursa aktivitelere zamanın bile kalmaz hadi mezun oldun diyelim o sakarya ünv de okuyan kuzenin de hani analitik zeka yoksunu dediğin kuzenin var ya işte o güç bela o da bitirdi diyelim ikiniz de iş arıyorsunuz sen odtülüsün ya havan beş basıyor verilen maaşları da beğenmezsin sen şimdi daha ilk günlerden maaşı sorduğuna göre her neyse kuzenin o beğenmediğin maaşlara işe başlar kendini geliştirir sen iş aramaya devam edip kurslarla kendine ek belgeler sağlarsın kuzenin 2.3. iş değişikliği yapa yapa bir yerlere gelir sen de yerinde sayarsın sonra bi duyarsın kuzen senden çok kazanıyo haydee bu ne şimdi olmaz deme oluyo ben yaptım oldu zekamdan yana şüphem yoktu da başkaları zekamdan şüphe etmişlerdir belki bilemem ama ben onlardan iyi kazanıyorum okul mu iyidir eğitim şart tabi bana gelince ben işimi işte öğrendim yaptığım fedakarlıklarımı saysam sayfalar yetmez para öyle kolay kazanılmıyor hiçbir zaman pişmanlık duymadım iyi ki çevre mühendisiyim mesleğime değersiz diyene de haddini bildiririm değersiz bir şey varsa mesleğine değer vermeyenlerdir ben senin yerinde olsam kuzenimi eleştirmek yerine kafa kafaya veririm hem derslerimizi birlikte yürütürüm sadece sen öğretmezsin emin ol senin de ondan öğreneceğin şeyler vardır güçlerinizi birleştirince kimse karşınızda duramaz şimdi ders alır mısın bilemem yolun açık olsun
   
 14. Yasemin Agca

  Yasemin Agca CMNet Üyesi

  İyi kazanç elde etmek kişiden kişiye değişir. Herkesi memnun edecek ücret farklıdır. Yaptığın işi seviyorsan ve geçinebilecek kadar para kazanıyorsan senden daha mutlusu yok. Bence burda çok para hangisinde kazanırım yada hangi üniversiteden mezun olmak lazımdan ziyade ben ne okumalıyım yeteneklerim ve ilgi alanlarım ne gibi sorulara cevap aranmalı. Belki seni Anadolunun herhangi bir şehrinde sosyal hizmet okuyup mezun olmak daha mutlu edecek yada beden eğitimi yada ne bileyim seramik ..... Bunları düşünmen lazım. Bakış açını kesinlikle değiştirmelisin.
   
 15. Tolgay Doğan

  Tolgay Doğan CMNet Üyesi

  şahsen şahit olduğum birşeyi anlatayim. herhangi bir üni den yeni mezun çev müh 1000-1500 e ilk isine baslarken odtü lüler 2000 ve üzeri basliyor. tabi ki bu girdigin isle de alakali ozellikle ingilizceni kullanabilecegin bir is ise zaten tercumeden aliosun yüksek maas. ben ödtü mezunuyum zam istiyorum deyip alana da sahit oldum. çevre mühendisliği iyidir, istersen çok para kazanırsın istemezsen aç kalmazsın...
   
  Fatma Gül Es ve Melih Coşar bunu beğendi.
 16. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  o zaman ben de bi örnek vereyim, şu an çalıştığım yerde benden önce çalışan 2 arkadaş odtü çevreden mezunlardı. iş başvurusu yaptığımda bana nereden mezun olduğumu sordular. bunun çok önemli olup olmadığını kendi içimde sorgulayarak anadolu üniversitesi dedim. ohh bee dediler. anlayamadım. bıktık bu odtülülerden çok kibirli oluyorlar dediler. ve işe alındım.

  burada genelleme yapmak istemiyorum, sadece odtülüler şöyle, sakaryalılar böyle vs. gibi bi ayrımın hata olduğunu söylemeye çalışıyorum. okuduğun bölüm ilgini çekiyor mu? yoksa off pis pis şeyler gibi mi düşünüyorsun? ya da yaptığın işi seviyor musun? yoksa her gün tiksinerek mi bakıyosun numunelerine? bunları sorgulamalı önce insan. eğer bu mesleği yapmak istemiyorsan, yapma. belki de sevebileceğin daha güzel meslekler vardır. ama soracağın ilk şey para olmamalı. ne kadar maaşla işe başladığın ya da devamında ne kadar zam aldığın biraz da senin özverine bağlı. zaten bu ülkede herkes işini düzgün yapsa, bugün bunları konuşmuyor olacaktık.

  hepinizin mutlu olduğu bir işte çalışması dileğiyle.
   
 17. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Şuanda Türkiye' nin dört bir yanından mezun olup iyi veya kötü bir yerlere gelmiş , belirli tecrübeye sahip Çevre Mühendislerine soruyorsun ama İkinci mesajında asıl düşüncelerini ortaya koymuşsun yani @Melih Coşar ın dediği gibi etiketin peşindesin , senin için üzüldüm. Hım bu arada ben Sakarya Çevre Mezunuyum kuzenine selam ederim okulunu ve bölümünü severek okuyacak.
   
 18. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Ben de Sakarya Çevre mezunuyum, dediğin gibi 100binlerle girdim bölüme, okuduğum bölümden de üniversiteden de hiç pişman olmadım, Allah'a şükür kendimi ve ailemi geçindirecek kadar para kazanıyorum. Sana tavsiyem ne olur bu bölümü bırak, bu kafa yapısında bir meslektaşım olsun istemem.
   
 19. Engfitt

  Engfitt CMNet Üyesi

  Bu sitede yalnizca yeni mezunlar mi var bana yüksek lisans yapmis yurtdışında calismis Türkiye ve yurt dışıni kiyaslayacak yuksek lisans doktora konusunda yönlendirme yapabilecek en az 10 yillik muhendis abilerimin ve ablalarimin ellerinden öperim.. Ben nasihat degil tavsiye ve yonlendirme istiyorum.

  Iyi ki sakarya cevre dedik yaptigim benzetme ben ve kuzenim arasindaki benzetme ne bu boyle resmen burasi Sakarya mezunlarinin ağlama duvari haline gelmis.
   
  Enes Aslan bunu beğendi.
 20. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Ben ağlayan bir mezun göremedim de senin bu kafayla ağlanacak haline gülen bir Odtü ' lü olacağın kesin , başarılar :)
   
  asdfghjkl ve Büşra Akyıldız bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...