• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Oecd raporundaki çarpıcı gerçekler.

Kayıt
13 Mart 2011
Mesajlar
108
Beğeniler
190
Şehir
İSTANBUL
#1
Çok fazla birşey söylemeye gerek yok sanırım. bu verilerde vahşi depolama eklenmemiştir.

Ne yapmak gerek bu tablo karşısında.. Çevre yöneticileri bir düşünmesi lazım. Yerel olarak verilen rakamlar ile bu rakamlar arasında uçurum var ve kimse çıkıp açıklama da yapmıyor..

Forbes de haber oluyor illaki önlerine geliyordur bu rakamlar.. ama bir açıklama yok ..

Forbes teki haber:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.


Raporun tamamı bu linkten ulaşabilirsiniz :
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 

Dosyalar

Alpino

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2016
Mesajlar
87
Beğeniler
48
Şehir
Ankara
#2
Merhaba ,
Bizde olan şey atıkları köstebek gibi kazmak.
Halbuki bu atıklar alternatif hammadde olarak da değerlendirilebilir, kaynakta ayrı toplama ile ilgili davranış modelleri incelenerek çözümler sunulabilir.
Bizdeki usül olmuşla ölmüşe çare aramak, ki bu durumda insanların aklına landfillingden başka bir şey getirmiyor maalesef :(
 

Tarık Can

Genel Yönetici
Kayıt
11 Aralık 2008
Mesajlar
1.159
Beğeniler
695
Şehir
İzmir
#3
açıkçası düzenli depolama bir nebze kötünün iyisi oluyor. vahşi depolamadansa buna da şükür diyoruz. Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik kapsamında zorunlu tutulan Ön İşlem üniteleri (Mekanik ayırma, kompost, fermentasyon, biyometanizasyon vb.) bu grafiği olumlu yönde değiştireceğini düşünüyorum. Tabi layıkıyla yaparsak...
 

WalkMan

CMNet Üyesi
Kayıt
7 Ocak 2010
Mesajlar
808
Beğeniler
302
Şehir
Secret
#4
Yerel veriler de takip edilmeli. Türkiye'de geri dönüşüm oranlarını yayınlanan ambalaj bültenlerinden inceleyebilirsiniz. Yanılmıyorsam OECD raporunda geçen %1'lik oran TÜİK verileriyle ilgili bir sebepten kaynaklanıyor.
Öte yandan Yeni Zelanda'nın da meselâ %0 geri dönüşüm yaptığını düşünmek ne kadar doğru ?
 
Kayıt
13 Mart 2011
Mesajlar
108
Beğeniler
190
Şehir
İSTANBUL
#5
@WalkMan

bende rakamlarda bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. yazımda da belirttiğim gibi kimse çıkıp bu böyle değil arkadaş demiyor. Bu raporu tüm dünya görüyor. Ayrıca ambalaj bültenlerindeki rakamlar bu rakamlardan da fena.. örneğin kompozit süt kutusu geri dönüşüm rakamlarına bakın %130 gibi rakamlar vermişlerki bu atığın mali bir değeri yokken bu kadar toplanması imkansız. ambalaj bültenindeki veriler piyasaya süren beyanı ve toplama ayırma tesisi beyanına göre hazırlanmış olmasından kaynaklı olarak referans alınabilecek bir rapor olarak görmüyorum.. Sektörü bilenler ne demek isteğimi anlamıştır.