• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Öğrenciler İçin Mevzuat Yardımı

Hamit Pehlivan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Büyükçekmece Belediyesi
Ben Çevre Mühendisliğinde okuyan bir öğrenci olarak mesleğin içinde olan büyüklerimizin bize öncelikle hangi mevzuatları inceleyip haklarında bilgi sahibi olmalıyız isimleri ile bu başlık altında paylaşıriseler bizim için çok faydalı olur. Tabi ki uzamanlaşmak istediğimiz alanlara göre öncelikli bilmemiz gereken mevzuatlar değişebilir ama Mesleğin içindekiler paylaşımlarını bu başlık altında ...... konusunda uzmanlaşmak isteyenler ...... mevzuatını iyi bilsin şekilinde paylaşırsa sitedeki öğrenci arkadaşlar için çok faydalı bir konu olur burası

çevre ve orman bakanlığının sayfasını ,mevzuat kısmını ilgili bölümleri facebook u ne sıklıkta açıyorsanız orayı da okadar sık takip etmeli çevre mühendisleri,sadec yönetmelik değil tebliğ genelge, sitenin duyurularkısmını
spesifik oalrak bir çevre mühendisinin bilmesi gereken alan atıklar ve ilgili yönetmelikleri dir. Zaten genellikle hava ,su ,katı atık şeklinde ayrılıyor biliyorsunuz ki.... çok fazla yönetmeliğimiz,tebliğimiz genelgemiz var hangi birini burda söylemek gerekir ki

Öncelikle şu anda hepimizin gündeminde geniş yer tutan çevre görevlisi mevzusu var. Bu kapsamda "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik" iyi bilinmeli. Fabrikaları bu yönetmeliğin eklerine göre sınıflandırdığımız (Ek.1 , Ek.2) ve Ek.1 ve Ek.2'ye girenlerin yükümlülüklerinin ne olduğu ilk etapta bilinmesi gereken bir konu. Daha sonra izin konularına baktığımızda örneğin emisyon, örneğin gürültü. Emisyon için Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği bilinmeli mesela. Uzun, ilk bakıldığında kafa karıştırıcı bir yönetmeliktir ama en azından çevre görevlisi olarak tesise İl uygunluk için (Emisyon izni alımında ilk aşama) başvuru yapılması gerektiğinde İl çevre'nin gelip bacaların fiziki şartlarına bakacağını ve yönetmeliğe göre bu fiziki şartların neler olması gerektiğini bilmemiz gerekiyor (baca yükseklikleri, bacanın konumu vb.)

Öncelikle iyi günler ben pamukkale üniversitesi çevre mühendisliği bölümünü bu yıl kazandım.Etrafımdaki insanlar hazırlık okumamın benim için daha yararlı olacağını söylediler ve bende şu anda okuyorum.benim merak ettiğim bir çok şey var bunlardan birincisi bölüme geçtiğim zaman proje çizimleri ve tasarımı hakkında uzmanlaşmak istesem neler yapmam gerekir ve ne gibi avantajlarım olur, gelecekte neler yaparım.yardımcı olursanınz sevinirim