Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ömrünü tamamlamış araçların kontrolü yönetmeliği

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında pre_conception tarafından paylaşıldı.

 1. pre_conception

  pre_conception CMNet Üyesi

  Ömrünü tamamlamış araçlar (ÖTA) (hurda araçlar)ı geçici depolayan, bu araçları parçalayıp parçalarını geri kazanan bir firma var. Bu firmanın ilk olarak hangi izin ve lisansı alması gerekir?

  ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ARAÇLARIN KONTROLÜ
  HAKKINDA YÖNETMELİK'in 15. Maddesinde Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik uyarınca çevre izin ve lisansı alması gerekiyor bu firmanın.

  Öncelikle soru şu: Bunu firmada yetkili herhangi bir kişi yapabilir mi? Çevre müh. olması şart mı? Çevre denetim görevlisi olmalı mı? Danışmanlık yardımı almalı mı?
  Prosedürü kim işletecek?

  İkincisi bu konuda deneyimli arkadaş var ise; prosedür nasıl işliyor? İlk nerden başlanmalı?
   
 2. Mehmet Ünlüdere

  Mehmet Ünlüdere CMNet Üyesi

  çevre yönetim birimi kurulacak işletme bünyesinde yada danışmanlık firmasından daışmanlık almanız gerekiyor. Herşeyden evvel bakanlık bu tür tesislerden 20.000 m2 alan istiyor eğer bunu sağlıyorsanız diğer işlemler için yardımcı olmaya çalışırım.
   
 3. pre_conception

  pre_conception CMNet Üyesi

  Bu tesisin büyüklüğü 800m2 alanı geçmiyor. İl Çevre Müdürlüğü işleme olarak değerlendirmeye almayalım sizi dediler ve geçici depolama için çevre izin ve lisansı almanız gerekiyor dediler.

  Tesiste sigorta ve kasko'dan ya da büyük bakım onarım servislerinden gelen parçaların alımı yapılıyor. Bu parçalar gerekirse küçük parçalama işlemlerine tabi tutulup sınıflanıyor. Sonra da satılıyor. Atık pil, akü, lastik de geri dönüşümü yapılmıyor fakat alıcıları var. Alıcı firmalar gelip satılıyor.
   
 4. yigiten

  yigiten CMNet Üyesi

  20.000 m2 nerede yazıyor?
   
 5. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bir tane firma var Ömrü tamamlamış araçları toplayıp ,parçalayıp parçalarını satacaklar .Bu firmada izlemem gereken yol nedir ve neler yapmam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
  İyi Çalışmalar.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...