• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ön ayrıştırma tesisi

duygu G.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Merhaba belediyenin evsel atıklarından ambalaj atıklarını ön ayrıştırma yapacak bir ön ayrıştırma tesisi yapılması için nelere ihtiyaç vardır,dikkat edilmesi gerekn önemli noktalar vs... bilgilendirme yapıcak bir arkadaş varmıdır?

Çalıştığım firma evsel atıklardan ambalaj atıklarını ayıracağımız bir ön ayrıştırma tesisi yapılmasını planlıyor.bunun için bir araştırma yapıyorum deneyimi olan arkadaşlardan bilgi rica etmiştim aslında :)

@dyg

Bunun için ön ayrıştırma tesisi yerine daha az maliyetli ve kolay yolunu önersem? :) Ambalaj atıklarının çıktığı bölgelere, aralarında 15-20 metre olacak şekilde, ayrı ayrı toplama bidonları koyabilirsiniz. Evsel atıklar genellikle mutfak, yemekhane gibi bölümlerden çıktığından dolayı üretim kısmındaki bu ayrım bile sizin işinizi epey kolaylaştıracaktır. Her kutunun üzerine, resimli şekilde hangi atığın atılacağını yazabilirsiniz. Bir de konu ile ilgili çevre mühendisi, danışman vb. artık kim çalışıyorsa verimli bir eğitim vermesi yeterli olacaktır. Hatta işi biraz daha ilerletebilirsiniz.

Birden fazla bölüm varsa; şöyle bir etkinlik yapabilirsiniz. "En fazla ambalaj atığı toplayan bölüme ödül" v.b. Bu sayede hem teşvik etmiş olursunuz hem de kalite amaçlı denetimlerde bile artı puan olur sizin için. Ödül dediğim de sembolik bile olabilir. En çok toplayan bölüme tatlı, çikolata v.b. hediyeler verilebilir. Bölümde çalışan sayısı 20-30 civarı ise kıyafet ile ödüllendirilebilir. Hatta marketlerden alınan hediye çekleri bile son derece faydalı olacaktır. Bunlar hayal gibi görünse de, uygulanabilirliği zor değil. :srnsml:

Çoklu toplama zor olduğundan olsa gerek, "genellikle" Batı'da da galiba kuru ve ıslak diye 2 grup toplama var? Almanya, Japonyaya gidemedik ki durumu yerinde görelim....:)

@Cem Yılmaz

Firma büyüklüğü, nüfus, vs yazılmamış.

Aslında şu şekilde anlatmam daha doğru olur bir bölgeye(ilçeye) ön ayrıştırma tesisi yapılacak.Gelen evsel atıklardan değerli olanları(cam, ambalaj atığı vs...)bunları seçecek bir sistem için yükümlü olduğumuz şeyler neler mesela tat tesisi için belli metrekarese kapalı alan gerekiyor aynı şartlar burası içinde geçerlimi,yada çed konusu vesaire nasıl oluyor,gibi.manuel ve otomatik şartları içeren bir sistem planlanıyor.