Makale ikonu

Ön i̇şlem, toplama ayırma ve geri kazanım tesislerinin lisans uygulaması ile i̇lgili özet bilgiler 2022-07-20

indirmek için izniniz yok

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Melike Tekstil

SİNAN ERGÜVEN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
PLASTİK GERİ KAZANIM TESİSİ
ŞİMDİ BUNLAR VARDI ZATEN ÜSTADIM HEP AYNI ŞEYLER AMA ŞU AYRIMA GİDİLMELİ BİR TESİSDE NELER ZORUNLU OLMALI VE UYGUNLUGU HANGİ ÖLÇÜDE YAPILMALI DENETİM NASIL OLMALI BENCE BUNLAR KONUŞULMALI ÇEVRE MÜHENDİSİ...

SİNAN ERGÜVEN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
PLASTİK GERİ KAZANIM TESİSİ
AYRICA ÇEVRE MÜHENDİSİ TOPLULUKLARINDA BİR ÖNDER SEÇİLİM GEREKLİ ALANLARA TWİTER GİBİ UYGULAMARDA HD YAPILARAK DEGERİ ARTIRILMALI DİĞER ARKADAŞLARDA DESTEK OLMALIDIR.BİZ KENDİ DEGERİMİZİ BİLMZSEK KİMSE DİİM DEGERİMİZİ BİLMEZ SAYGILAR...

A

Anonim (3052)

Merhabalar;

2021 yılında çıkarılan Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamında 2020 yılında Çevre Lisansı aldığım Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayrıştırma Tesisime mevcut yönetmelikteki EK1 de bulunan ambalaj atıkları haricindeki atık kodlarını lisans bitimim süresince tesisime kabul edebilirmiyim?

Saygılarımla.

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Melike Tekstil
Anonim (3052)Üstadım Merhaba,

Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik öncesinde bir firma ambalaj atığı toplama ayırma lisansı alırken sistem 15 01 01, 15 01 02, 15 01 03, 15 01 04, 15 01 05, 15 01 06, 15 01 07 ve 15 01 09 atık kodlarının hepsini seçtiriyordu. Bundan dolayı lisansınızda bulunan bu atık kodlarını atık üreticisinden alabilirsiniz. Eğer tehlikesiz atık toplama ayırma belgeniz varsa ise belge de bulunan atık kodlarını alabilirsiniz. Belge kapsamında bulunmayan atık kodları alınamaz.

tık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik ile birlikte atıklar kategorilere ayrıldı ve lisans başvurusunda bulunurken bu atıkları tek veya birlikte seçerek alabilirsiniz. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi kaldırıldı ve belgesi olan firmalar geçerlilik tarihine kadar belgelerini kullanabilirler. Eğer tehlikesiz atık almaya devam edeceklerse belge geçerlilik tarihi bitiminden önce lisans başvurusu yapmaları gerekir.

Önceki cevapları görüntüle…

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Melike Tekstil
Anonim (0d34)Üstadım Merhaba,

Atık üreticisinden almış olduğunuz atığı aynı kodla çıkış yapmanız lazım. Karışık olarak almış olduğunuz ambalaj atığını yine lisanslı firmaya karışık veya atık türlerine göre plastik, kağıt-karton ambalaj atığı olarak çıkış yapabilirsiniz. 20 01 01 atık koduyla tehlikesiz olarak çıkış yapamazsınız.

sedefesmer

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜLER

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Melike Tekstil

sedefesmer

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜLER

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Melike Tekstil

sedefesmer

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜLER
Merhaba nasılsınız? Bir firmam ön işlem toplama ayırma belgesi ile alakalı atık kodu ekletmek istiyorum ama sistem bana kutucuk işaratlemem için atık kodu seçtirmiyor. Almış olduğum 15 01 li kodlar bulunmakta olup üzerine ek kod eklemek istiyorum