Öneri ödüllendirme ve geliştirme prosedürü

Mehmet Çakmak

Daimi üye
Kayıt
9 Eylül 2010
Başlık
14
Mesaj
44
Tepki
6
Şehir
Lüleburgaz
Arkadaşlar Merhaba;

Çalıştığım işyerinde çalışanlara yönelik öneri ödellendirme sistemi uygulamayı düşünüyoruz.

çevre ve iş sağlığı konularında öneri değerlendirme kriteleri ile ilgili paylaşımlarınızı rica ederim.
 

Mustafa Ünal

Aktif üye
Kayıt
29 Nisan 2011
Başlık
6
Mesaj
17
Tepki
0
iş güvenliğinde ödül ve ceza uygulamaları olabilir.Ayın İSG elamanış KKD kullanmayanlara ceza gibi. gibi.Ama bu uygulamadan çok,uygunsuz davrananları eğitime alarak bilinçlendirmek daha faydalı olur diye düşünüyorum.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Başlık
823
Mesaj
3.628
Tepki
4.043
Şehir
Astana
Mezuniyet
2006—07
Ben benzer bir uygulamayı Tehlike belirleme ve risk değerlendirme sistemi için başlatıyorum. Tehlike bildirme formu oluşturdum. Benim risk analizlerimde belirtilmemiş tehlikeler bildirilirse ödül vereceğim. Sizinde bir şekilde kısıtlamanız lazım gelen her öneriye ödül vermek bir zaman sonra sistemi oyuna dönüştürür gibi geliyor bana.
 
Kayıt
20 Mart 2009
Başlık
1
Mesaj
8
Tepki
12
Şehir
Kocaeli
Öneri kurulu tarafından 1 sene boyunca önerisi en çok kabul edilip hayata geçirilen ilk 3 arkadaşa çeyrek altın vs... verilebilir.
Önerisi en çok maliyet azaltan,
Üretim artışına sebep olan...
Çevre kirliliğini azaltan gibi faydasının önemiyle doğru orantılı etkide hediyeler ile güzel bir rekabete yol açılabilir.
 

Mehmet Çakmak

Daimi üye
Kayıt
9 Eylül 2010
Başlık
14
Mesaj
44
Tepki
6
Şehir
Lüleburgaz
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #6
@Fatih Özcan
Fatih Bey ;
öncelikle teşşekkür ederim,göndermiş olduğunuz formlar bir çok yerde faaliyetlere uyarlanarak yapılabilir ve bu çalışmalara yeni başlayacaklar için yol gösterici olacaktır.

Biz aslında öneri prosedürü ve ödüllendirme bölümünü tamamlamıştık.

Ödüllendirme kategorilerimiz; maliyet azaltma , Kalite İyileştirme , İSG , Çevre ve Değer Geliştirmedir.

Bu kategorilerle ilgili değerlendirme kriterleri oluşturmak gerekiyor, Kalite temsilcileri ve üretimciler kendi alanları ile ilgili kriterleri hazırlarken bende çevre ile ilgili değerlendirme kriterleri oluşturacağım.

Örneğin Personel tarafından gelebilecek herhangi bir projeyle ilgili değerlendirme yaparken; emsiyon , gürültü , atık su kapasamında , projeye bağlı olarak su kullanımını azaltıyormu , atık oluşumunu azaltıyor mu , doğal kaynak kullanımına etkisi, yenilenebilir enerji döngüsüne katkısı var mı? , atık su kirlilik değerini azaltıyor mu? , vs... gibi kritelrin çeşitlendirlmesi için paylaşımlarınız olursa yardımcı olmanızı rica ederim.
 
Yukarı Alt