Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Önerileriniz nelerdir?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özge Ulutas tarafından paylaşıldı.

 1. Çevre mühendisliğinde biçok alanda kariyer yapmak mümkün görünüyor, endüstriyel arıtma, arıtma tesisi işletme,çevre danışmanlığı, arıtma tesisi projelendirme, kalite güvence, iş güvenliği.

  Ben kalite alanına yönelmek istiyorum, mesleki açıdan körelir miyim? seçmeli derslerimi belirleyeceğim tavsiyeleriniz nelerdir
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Tehlikeli atık yönetimi.
   
 3. Peki kalite güvence sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kalite güvence de güzel bir konu tabi ama, ben sadece kalite güvence yapacağım demek istiyorsanız eğer kendinizi kısıtlamış olursunuz. Çünkü bunu akredite kalite denetim kuruluşunda baş denetçi veya denetçi olarak ıso 14001 denetimlere katılarak yapabilirsiniz. Bunu da tabi şehirleri gezmeyi seviyorsanız tercih edebilirsiniz. Çünkü sık sık şehirler arası seyahat ederek firmalara denetime gitmeniz gerekebilir.

  Yok eğer bir fabrikada veya kuruluşta kalite yönetim temsilcisi olacağım diyorsanız, onu her halükarda yaparsınız zaten, size kimse o işi tek iş olarak vermez, çevre mühendisliğinizin yanında (atık yönetimi, arıtma işletilmesi vb) yaparken ıso 14001 çalışmalarını da yürütürsünüz.
   
 5. ben kendimi kalite alanında geliştirmek istiyorum, bu alanda bi kariyer çizersem iş imkanlarım ne şekilde olur? bu arada teşekkür ederim
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  O alanda kariyer yapacaksanız, benim naçizane bilgimle size şunu söylerim doktora yapın, mümkünse bir yandan akademisyenlik yapın, bir yandan (şimdiden) kalite konularında (9001, 14001, 50001 vb konularda) eğitimlerinize başlayın. Örneğin temel eğitim, iç tetkikçi, proses eğitimleri, baş denetçi vb gibi.

  İleride komplike bir danışmanlık hizmeti sunabilmeniz için bu altyapılara ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde bir yerlere yine gelirsiniz ama daha uzun vakit alır ve verimli olmaz diye düşünüyorum.

  İş imkanı olarak da, ya kendi danışmanlık firmanızı kurarsınız (eğer geniş bir çevreniz var ise ve doktoranız bittikten sonra belli bir tecrübe üzerine bina edilmiş bir yapı kurabilirseniz başarı seviyeniz çok daha yüksek olur) yada bir denetim firmasında baş denetçi olarak çalışırsınız. Ancak en başında dediğim gibi sadece kalite konusu bence yeterli olmayacaktır. Mesleğinizin detayları ile ilgili de konunuzda uzman olmanız gerekir. Çünkü yukarıda bahsettiklerimi yapmanız için çevre mühendisi olmanız gerekmiyor. Çevre Mühendisi titri altında bu işleri gerçekleştirecekseniz ve Çevre Mühendisliğiniz bu işlerinize değer katsın istiyorsanız mesleğiniz konusunda bir takım bilgiler edinip uzmanlaşmanız gerekir diye düşünüyorum .

  Umarım bir şeyler anlatabilmişimdir çok uzun oldu sanırım :)
   
 7. Arıtma konusunda önerileriniz neler? önüm açık olur mu?
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Pek zannetmiyorum:) Açıkçası Türkiye'de çevre konusunda atılan ilk adımlar arıtma konusunda oldu ve piyasa artık doydu diye düşünüyorum bu konuda. Ben O piyasada ilk mezun olduğumda 4-5 ay kadar çalıştım bu konuda çok daha tecrübeli arkadaşlar vardır burada onlarında aslında yorum yapması ve ona göre karar vermeniz daha doğru olacaktır.
   
 9. Danışmanlık firmalarında çalışıp tecrübe kazanmak en iyisi gibi görünüyor ama ücretlerin çok düşük olduğundan bahsediyolar
   
 10. E.Onur Özçiçekçi

  E.Onur Özçiçekçi CMNet Üyesi

  düşük ücretten kastın nedir bilmiyorum. Bir arkadaşım istanbul anadolu yakasında 1300 TL teklif ettiler. Sakarya'da daha da düşük. ne azından başlangıç olarak.

  Yerine göre değişiyor yani.
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Doğru, ücretler düşük evet, ama ilk bir sene mümkünse maaş konusuna hiç takılmayın. (tabi geniş çevreniz varsa ve rahat koşullarda iş bulabiliyorsanız başka) Bir mühendisin maaşı bilgisi kadardır. O yüzden siz öncelikle bilginizi edinin maaş sonradan gelecektir otomatik olarak. Ben ilk işimde çalışırken aldığım ücret yol parama yetmiyordu, cebimden koyuyordum ve işe gidiyordum, sırf bir şeyler öğrenebilmek için. Danışmanlık firmalarında çok şey öğrenebileceğinizden eminim, çünkü sürekli yönetmeliklerle haşır neşir olacaksınız ki bizim mesleğin özüdür yönetmelikler o yüzden çok faydalı olur diye düşünüyorum.

  Ama her zaman ufkunuz açık olsun, bir firmaya girip çalışmaya başladıktan sonra ideallerinizi kaybetmeyin, tek düze düşünmeye başlamayın, şu anda sahip olduğunuz aktifliği her zaman hatırlayın :)
   
 12. Ben çok takılmıyorum ama mühendis maaşları brüt 3000 TL ye yakın belirlenmiş diye duydum, yeni mezunlar için geçerli mi değil mi bilmiyorum tabii. Ben mezun olduğumda maaş konusuna fazla takılmam zaten, ama kariyer çizgimi belirlemek istiyorum. Danışmanlık şirketleri yaygın, pek çok sektörle iç içeler, bu nedenle insanın kendini geliştirmesi açısından güzel diye düşünüyorum. Ama kalite yönetim işleri de beni düşündürüyor. bide itiraf etmem gerekirse, beni çok yormayan bir iş içinde olmak isterim :D

  Mühendis için düşük değil mi? işin ağırlığına da bağlıdır ama gördüğüm kadarıyla danışmanlık firmaları çok sayıda çevre mühedisi alıp, çok sayıda işletmeye danışmanlık yapmak istiyor. bunun için işletmelere ucuz hizmet veriyor, bunuda çalışanın maaşından kısıyor. bu hoş bişey değil
   
 13. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi


  :) TMMOB ve SGK arasında yapılan protokole göre brüt 2700 tl ki o da net olarak yaklaşık 2000 tl ye denk gelir. Tabi bu mühendise ve sgk protokolüne değer veren vizyonu ve kazanacı geniş firmalar için geçerli.(Yani yok öyle bir şey :D)
   
 14. E.Onur Özçiçekçi

  E.Onur Özçiçekçi CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla büro tescili olan çevre mühendisinin alacağı ücret 2700 TL. Diğer çevre mühendislerini bağlamıyor.

  Verilen ücretler arz-talep ilişkisine dayalı. İşsiz çevre mühendisi çok olduğu için ücretler düşüyor. Sizin yerinize başkasını rahatlıkla bulabilirler, o nedenle işveren rahat.
   
 15. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  ne zman teklif etmişler onur bey? yakın tarihte mi?
   
 16. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  nasıl yani normalde olması gereken 2700 değil mi neden daha aşağısını yatırııyorlar. benimki az mesela bi orantısızlık var
   
 17. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  ne kadar az burak bey?
   
 18. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  maaşla prim aynı maaş da düşük ama
   
 19. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  1600 civarı mı yani?
   
 20. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  yok o kadar da değil :) 1000 maaş 990 prim
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...