Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile İş güvenliği Uzmanları Arasında Yapılan Sözleşmeler

Tuğba Coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Mart 2009
Mesajlar
402
Beğeniler
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
#1
Merhaba,
Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri(OSGB) ile İş Güvenliği Uzmanları arasında yapılan sözleşmelerde bazı kilit cümleler kullanılmaya başlandı.
Bunlardan en önemlisi; iş güvenliği uzmanının anlaşma yaptığı OSGB den ayrıldıktan sonra belli bir süre içinde hem OSGB nin çalıştığı müşterilerle hemde aynı sektörde rakip olmaması konusunda yaptırımlar sözleşeye yazılıyor.Eğer uzman çalışır ise belli bir maddi tazminat ödeme yükümlülüğü getiriyor.

Bu durum OSGB nin işine gelsede uzmanları zora sokacak bir durum haline geliyor...

Tabi bu kadar katı olmayan maddeler içeren sözleşmelerde yine mevcut..

İşveren(osgb) ve iş güvenliği uzmanı olarak bakıldığında görüşlerinizi bekliyorum..Sizin karşılaştığınız benzer durumlar var mıdır?

Kazasız günler..
 

cemba82

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Ocak 2012
Mesajlar
146
Beğeniler
57
#2
Ben henüz karşılaşmadım, aslında daha belgem de elime gelmedi ama şunu söylemeden geçemedim, böyle durumlarla karşılaşan iş güvenliği uzmanları durumu bakanlığa yazılı bildirirse en azından bu şekilde usulsüzlüklerin önünü kesecek bir görüş yazısı da alınabilir. Yanı sıra rekabet kurulu diye bir birim var ülkemizde:

Piyasa ekonomisinin dayandığı temel ilke, ekonomik ilişkilerin rekabet odaklı olduğu varsayımıdır. İktisadi anlamda rekabet, bir piyasada satıcıların daha fazla müşteri edinerek mal ve hizmet satışlarını, dolayısıyla da kârlarını artırmak için giriştikleri yarış şeklinde tanımlanabilir. Rekabet olgusu, etkin çalışan bir piyasa sistemi için temel oluşturur; piyasa aktörlerinin kararlarının bağımsızlığını ve kişisel çıkarları gözeten eylemleri korumakla birlikte, sosyal adaleti ve ekonomik etkinliği sağlar.
Bunların yanı sıra rekabetçi piyasa yapısı dinamik işlevlere de sahiptir. Rekabet teknolojik gelişmeyi teşvik eder. Bunun nedeni, teknolojik gelişmenin teşebbüsler tarafından tercih edilen konuma ulaşmada anahtar rol oynamasıdır. Ayrıca rekabetçi piyasa yapısı, firmaları, rekabetçi güçlerini sürekli olarak pazar koşullarına uyarlama yönünde teşvik etmektedir.
şeklinde ifadeler içeren de bir "hakkımızda" sayfaları var.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.


İşin hukuki boyutunu bilmemekle birlikte, rekabet yasağı koydurmak vs. durumların hem de sözleşme yoluyla bu devirde pek de mümkün olamaması lazım...
 

Serhat Güler

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
26 Nisan 2010
Mesajlar
177
Beğeniler
76
#3
Hiçbir şekilde böyle bir sözleşmenin altına imza atılmaması gerekir. Bu konuda net tavrınızı ortaya koymanız gerekiyor.
 

Tuğba Coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Mart 2009
Mesajlar
402
Beğeniler
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
#4
Rekabet engellenemez bencede,işveren kendini nispeten garanti altına almak için yapıyor bunu,ancak altına imza atılırsa eğer, yasal olarak bunu kabul ettin anlamına geliyor..Uzmanların hatta herkesin sözleşmelerini imzalamadan önce okumalarını hatta,bir avukata danışmaları gerektiğini düşünüyorum.
 

Yukarı Alt