• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

OSB Çevre İzinleri Hakkında

Özlem BAKİ

Kayıtlı Kullanıcı
OSB danışmanlığı yapan arkadaşlarrrr...
osb için sadece deşarj izni yeterli olur mu? Bir de organize sanayi için gfb başvuru yaparken diğer tesisiler gibi kapasite raporu,çed,işletme belgesi vs temin edemiyoruz bunların yerine geçebilecek kurum yazısı mı almam gerekir..bir de tabi iş akım şeması nasıl hazırlanır?:confused:

Cevap: OSB Çevre İzinleri Hakkında

OSBlerde sadece deşarj izni yeterlidir. Kapasite raporu ve işletme belgesi için ilgili kurumlardan (TSO ve İl Çalışma Bölge Müd.) muaf yazıları almanız gerekmekte. İş akım şeması hakkında bir fikrim yok. Belki atık suya bağlı bir iş akım şeması olabilir.

Deşarj konulu çevre izni alacağınıza göre atıksu arıtma tesisi ile ilgili akım şeması hazırlamanız yeterli olacaktır.Kapasiteraporu ve işletme belgesi için de Aykut Beyin de söylediği gibi ilgili odadan ve çalışma müdürlüğünden muafiyet yazısı almanız gerekiyor.

Öncelİkle selamlar
arkadaŞlar osb deŞarjdan tabİdİr dİyorsunuz ama ya osb de atik suyunu kanalİzasyona dolayisiyla beledİye atik su aritma tesİsİne baĞliyorsa ?
:)))

osb lerde sadece deşarj yeterli değil .çünkü benimde osb de bir tesisim var ve emisyon alınacak. diğer belgelerde yukarda söylendiği gibi ilgili kurumlardan muaf yazıları şeklinde olacak. iş akım şeması da osb ayrımı diye bir şey yok bildiğim kadarıyla. sonuçta iş akım şemasında o tesiste yapılan işi ayrıntılı açıklamanız isteniyor.

arkadaşlar İl çalışma müdürlüğüyle işletme belgesi hakkında görüştüm ancak eksik belgeye böyle bir yazı veremeyiz yanıtı aldım yani bu durumda ne yapmam gerek..osb danışmanı olanlar kapasite raporu ve işletme muafiyetini nasıl aldınız acaba:/

Eksik belge derken nasıl anlamadım. Sizden istenen belgeleri sunduğunuzda işletme belgesine tabiyseniz işletme belgesini verirler. değilseniz muaf yazısını verirler

işletme belgesindeki ek 1 formunu doldururken kapasite kısmı boş kalacak dolayısıyla eksik olacak bu durumda muafiyet vermiyorlar

o halde ilk önce kapasite raporu başvurusunda bulunacaksınız. rapor hazırlandan ekspertis raporu ilede çalışma bölgeye başvurabilirsiniz.

kapasite raporu hazırlanırken ekipman,üretim ve tüketim miktarları kısımları boş olacak bu durumda ne yapılabilir peki

kapasite raporu sanayi kuruluşları için düzenleniyor sizden bir kapasite raporu isteyeceklerini düşünmüyorum çünkü bir üretim kısmınız yok yada mal ve ya hizmet satmıyorsunuz...

evet aynen dediğiniz gibi fakat geçici faaliyet başvurusnda kapasite raporu kısmına en azından muafiyet yazısı yüklemem gerekmez mi?

işletme belgesinden muaf olduğunuza dair yazı alabilirsiniz belki ama kapasite raporundan muaf olmak gibi bir durum varmı onu gerçekten bilmiyorum. belki odanın bu şekilde hizmet sektöründe çalışan yerler için özel bir kapasite raporu formatı olabilir. bence bu kapasite raporu sorununun çözümü sanayii/ticaret odasında bir arayıp sormalısınız.

MERHABA
OSB nin tesis bilgilerini girerken, kayıtlı oda/oda no/ kapalı alan kısımlarına neler yazdınız bana yardım edermisiniz