Otellerde tıbbi atık yönetimi

tuba-ak

Daimi üye
Kayıt
23 Kasım 2010
Konu
24
Mesaj
107
Tepki
21
Bildiğiniz üzere otellerde tıbbi atık oluşan birim doktor ofisleridir. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde tıbbi atıkların ünitelerde 48 saatten fazla depolanamayacağını ifade edilmekte. Fakat birçok yerde tıbbi atıklar için tanınan süre aşılmakta. Ayrıca atık gönderimi sırasında herhangibir evrak atık üreticisine bırakılmamakta. Eğer atık üreticisi tutanak isterse doktorlar ile karşılıklı tutanak tutulmakta. Eğer aranızda otel danışmanlığı yapan var ise tıbbi atıkların kimin tarafından taşındığı, taşınırken UATF benzeri bir form doldurulup doldurulmadığı hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler...
 

Göksel Kurtuluş

Daimi üye
Kayıt
25 Kasım 2009
Konu
77
Mesaj
787
Tepki
492
Şehir
İstanbul
Enfekte atık kodu ile taşıtabilirsiniz, ayrıca max. +4 C de depolarsanız, süre 1 haftaya kadar uzamaktadır.. bunun yanında bulunduğunuz belediye de toplama yapıyordur mutlaka, onlara da vermeniz mümkün ve daha doğru bir yöntem olur, onlardan da bir makbuz alabilirsiniz.. Yönetmeliklerde sadecekendi yükümlülüklerinizedeğil belediyelerin yükümlülüklerine de dikkat edin, onların yaoması gerekenler doğrultusunda plan yapabilirsiniz..
 

gülnuraydın

Daimi üye
Kayıt
5 Ağustos 2010
Konu
10
Mesaj
36
Tepki
15
Şehir
Rize
Yönetmelıkte 48 saat sure ıcerısınde tıbbı atıkların toplanması gerektıgı soylensede uygulamada bu pekde mümkün olmuyor. Tıbbi atıklarınızı toplayan firma ya da Belediye tıbbi atık alındı makbuzu vermek zorundadır atık üreticisine. Sunuda belirtmek isterimki eğer belediye yükümlülüklerini bir firmaya devretmiş ise tıbbi atıklarınızı ancak bu firma toplayabilir belediye toplayamaz.
 

MasterMind

Daimi üye
Kayıt
7 Ocak 2010
Konu
68
Mesaj
821
Tepki
310
Şehir
Antalya
Oteller genelde poliklinik veya hastanelerle anlaşmalı olur. Kendi istihdam ettiği sağlık personeli ya da doktor olmuyor. Atıyorum A oteli B polikliniği ile anlaşmalı. Gün içinde oluşan tıbbi atığını poliklinik personeli zaten alıp götürüyor. Normalde de bir hastane ile anlaşıp atıkları verebiliyorsunuz.
 

Can Avşar

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
25 Şubat 2009
Konu
340
Mesaj
1.130
Tepki
831
Şehir
Antalya
Çevre danışmanlığı kapsamında oteldeki tıbbı atık için yapılabilecek tek ve en kolay yöntem anlaşmalı olduğu hastane veya polikliniğin kendi atıklarını kendi hastanesi veya polikliniğindeki atıklarla birlikte bertaraf etmesidir. Bu durum zaten yıllardır bu şekilde. Yapmamız gereken tek şey anlaşmalı poliklinik ile bu atıkların alımı konusunda protokol yapmak ve sonrasında hastanenin bu atıkları nereye ne şekilde ve hangi periyotlarla bertaf için verdiğini öğrenmek belgelemek hepsi bu..
 

sdagtekin

Daimi üye
Kayıt
31 Ocak 2012
Konu
66
Mesaj
906
Tepki
188
Şehir
İstanbul
Merhaba herkese,
oteller ÇKAGİLHY 'de ek - 2 10.9 kentlerin dışında yer alan tatil koylerı ve otel kompleksleri ve entegre tesisler' başlığında geçiyor. Peki çevre izni kapsamında hangi sorumlulukları var. Çevre izni kapsamında atık su izni ve diğer denetlemelere tabi olması düşünülecek bir durum peki atık yönetim planlarının hazırlanması, atık beyanlarının yapılması (atıklar doğru yerlere mi gönderiliyor?) ve ilgii mercilere sunulması konusunda çalışıyorlarmı yani danışmanlık veren varsa bilgilerini rica edicem acil olarak:)
yasal ne gibi zorunlulukları var acaba.
 

Selçuk Kılınç

Aktif üye
Kayıt
5 Ekim 2012
Konu
8
Mesaj
23
Tepki
6
Şehir
çankaya Ankara
merhabalar,
bahsettiğiniz atık yönetim planı hazırlanması, atık beyanlarının yapılması,eğitimler, SEVESO bildirimleri kısacası çevre ile ilgili bütün hizmetler danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.
 

sdagtekin

Daimi üye
Kayıt
31 Ocak 2012
Konu
66
Mesaj
906
Tepki
188
Şehir
İstanbul
Sağolun Selçuk Bey. beyan ve atık yönetimi için kapasiteye bakılıyor mu? çok büyük oteller bile elektronik atıklarını hurdacılara, atık yağlarınıda yetkisiz yerlere satıyolar beyanlarda nasıl belgeleme yapıyorlar şaşırdım. Otellerin sorumluluklarını hangi yömetmelik kapsamında sınırlayabiliriz örn. çevre denetimi yönetmeliği diyebilir miyiz?
Tekrar teşeşkkür ediyorum
 

Selçuk Kılınç

Aktif üye
Kayıt
5 Ekim 2012
Konu
8
Mesaj
23
Tepki
6
Şehir
çankaya Ankara
önemli olan ortaya çıkan tehlikeli atıklar o yüzden sizin kapasitenizle pek alakası yok,
otellerin sorumluluklarına gelirsek tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği madde 9 a bakabilirsiniz
 
Yukarı Alt