• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Özel sektörde mühendislerin asgari maaşları belli oldu

@CMNet Okuru
komik olarak niteleyen arkadaşımız sadece denilen asgari fiyat tarifesinin uygulanmayacağını düşündüğü için bu şekilde tepki vermiş. diğer bir konuda hangi zeka ürünü bir eleştiri olduğunu da anlamak için aynı zekaya sahip olunması gereklidir.kim nasıl anlamak isterse o şekilde anlar. ben çevre müh odasını nerede eleştirip nerde savunacağım bence sizi ilgilendiren bir konu değil.bırakın buna da ben karar vereyim.

şunu bir kenara koyayım da kim haklı kim haksız ayrımında belki fikir verir:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

eleştirilerden biri buydu yanlış anlamadıysam: jmo neden webde duyurmuş, çmo neden duyurmamış?
buyrun, duyurmuş mu? olayı konu dışına sündüren ben miyim? yanlış varsayımlarla konuyu "çarpıtan" başkası mı? bu cevabı bulmanıza yardımcı olur umarım.

not: erkek egemen dile karşıyım arkadaşlarım, konu dışı dediğiniz buysa, bu benim hep gündemimde olan bir konu. keşke sizlerin de böyle hassasiyetleriniz olsa.

not2: konu gündem olur olmaz, herkes işverenin bunu nasıl by-pass edeceğiyle ilgili beyin fırtınasına başlamış. bence konu dışı konuşma da budur. eğer konu içinde kalmak istiyorsanız, bu hakkımızı savunmak için nasıl bir yola gitmemiz gerektiğine yoğunlaşalım. bu da naçizane bir başka tavsiyem, uyarsınız, uymazsınız..

@Burak Yeniay
örneğin danışmanlık firmalarında çalışması gereken müh sgk da göstermediği zaman sistemde sorun olmaz mı ? çünkü belli sayıda mühendis çalışması gerekmiyor mu ?

Bana bildirsin tamam, ama esas önemli olan FİRMALARA bunun tebliğ edilmesi, uymayanlar hakkında bir cezai işlem uygulanacaksa onu da bildirmesi. Evet burada mühendis nasıl bir yol izleyecek kendine tanınan hakkı elde etmek için o da burada tartışılır, bireysel çabalar olur. Ama odanın avukatları vardır herhalde, oda yönetimi üyelerine yol gösterebilir. Burada TARAFLAR TMMOB ve SGK dır. ODA sorumlu olmasaydı SGK gelir benimle protokol imzalardı. ODA yapılacaklar konusunda üyesi bulunan Mühendislerine bir açıklama yaparsa elbette çok faydalı olacaktır, dileğim bu yöndedir.

@Erhan Güler

şimdi şu mesaj itibariyle kimle tartıştığım konusunda epey karmaşa olduğunu anlamış bulunuyorum. konuyu okuduğumda haberin yeni olmadığını biliyordum. en son gittiğim iş mülakatlarında da hep "istediğiniz ücret nedir?" diye sorduklarında "mühendis odasının belirlediği asgari mühendis ücreti yani brüt 2700 filan" dedim. bu haber benim için yeni değil yani. itiraz ettiğim yer "internet sitesinde yapılmayan duyuru" kısmıdır. konu başlığı altında bunu dillendirenler belli. bir kişi "yok, gözden kaçmış, duyurulmamış" diyor, başkası bundan hareketle verip veriştiriyor. üstelik eleştiride kullanılan lisanı da sevmiyorum. başka meseleler de var, yazıyorum itirazımı. bu sefer de konu dışı deniyor başkası tarafından. tartıştığım ve itiraz ettiğim kişi de bunu kendine destek olarak kabul ediyor. buna karşılık, diyorum konu içi, alakası bu, ayrıca baştaki hatalı ithamın ispatı bu. kaynak gösteriyorum... ve şimdi de size cevap yazmak zorunda kalıyorum. iyi de sizinle anlaşmazlık içinde olduğum nokta yok ki benim. duyuru yetersiz. tamam. ben duydum bunu ama başkası duymamış olabilir. o da haklıdır, resmi kağıt bekler, işverene karşı odası yanında olsun ister. ama baştaki eleştiri haksız, odanın çalışmasıyla ilgili "adamlık" sıfatına dayalı niteleme de "çirkin". buna itiraz da konu dışı değil. kendimi izah etmekten sıkılmaya başladım.

1. Verdiğin link asgari ücret miktarı belli olduktan sonra yayınlanan birşey değil
2. Gaziantep ÇMO firmalara yazı olarak geçmiş bu maaşın altında çalıştırırsanız bunlar bunlar olur diye (Keşke bütün odalar Gaziantep ÇMO ya benzese)
3. Odaya her yıl para veriyorsak ve gerekli bilgileri temin edemiyorsak bırakta verip veriştirelim 3 kuruş için herkes alın teri döküyor.

Olayımız budur.

TMMOB ile SGK arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plâncısı asgari ücretinin 2013 yılı için brüt 2700 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Arkadaşlar ben şöyle bir şey hakkında konuşmak ve yorum yapmak istiyorum. Çiğden Hanımın değindiği bu konu bende de bazı soru işaretleri oluşturdu. En büyük problem şu. Bizler Danışmanlık firmalarında hangi sıfatla çalışıyoruz. Mühendis olarak mı Çevre Görevlisi olarakmı?

ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 9 – (1) Çevre danışmanlık firmaları bünyelerinde en az üç çevre görevlisi çalıştırmak zorundadır.
(2) Çevre danışmanlık firmaları bünyesinde çalışan çevre görevlilerinin en az 2/3’ünün çevre mühendisi veya çevre mühendisliği alanında yüksek lisans ve üzeri eğitim almış olmaları zorunludur.
(3) Çevre danışmanlık firmaları bünyesinde çevre görevlisi olarak çalışacak çevre mühendisliği dışındaki diğer meslek gruplarının, kamu veya özel sektörde çevre alanında en az iki yıl çalışmış olması gereklidir.

Deniyor. ve aynı yönetmeliğe göre hepimiz çevre görevlilerinin %90 oranında mühendislerden oluştuğunu biliyoruz. ama dikkat ettiyseniz bu alınan kararda sıfata göre ücret belirlenmiş. Bizlerin sıfatı danışmanlık firmalarında müh. değil. Çevre Görevlisi.

Şahsen ben işveren olsam çalışanımın sıfatına bakarak bu karara uygun hareket etmem. Sonuçta biz mühendislerin asıl mesleğe değilde o anda hangi göreve betinlenmişssek ona göre belirlenen bir ücret söz konusu.

Hepimiz çok çok iyi biliriz meslektaşlarım. kanunlar, yönetmelikler, kararlar vs. vs. hiçbir zaman açık yazılmaz. Ve bazı Kelime cambazları bunları kullanarak bu kararlardan kurtulurlar( hem de hukuki bir şekilde).
Umarım yanılıyorumdur. Umarın bu şekilde olmaz...

2700 brüt maaş 2000 tl civarı net maaş demek ki bu şirketler için çok para demek. akredite laboratuvarlar gönderdikleri ve altında 'bakanlığın açıkladığ asgari analiz fiyatlarıdır' yazan tekliflere nasıl oluyorsa indirim uygulayabiliyorlarsa bu işten de bir çıkış yolu bulunur. ama eğer sigortan 2700 üzerinden yatıyorsa banka hesabında buna denk bir aylık ödeme yapılması gerekiyor. yoksa herhangi bir şikayet ya da denetimde büyük sorunlar yaşar firmalar. gerçi demokrasilerde çare tükenmez demişti eski bir siyasetçi. şimdi ki liderlere bakınca 'ileri demokrasilerde çare kesinlikle tükenmez' diyebiliriz. anlıcağnız ocak ayında zam aldıysanız iyisiniz. gerisi yalan.

@CMNet Okuru

ve CMO için de iki çift lafım var, ve onu körü körüne savunan meslektaşımada.. öncelikle bi bitmediniz ne demek ya? o nasıl çirkin bir tabir. nasıl bir tahammülsüzlüktür bu? üzüldüm cidden. bir meslektaşımın odadan memnunum demesi daha da garip. sanırım çok iyi bir işte çalışıyorsunuz ve odayı her an yanınızda hissediyorsunuz. ÇMO görevini iyi yapan bir oda değildir sn klape. bunu ister kabul edersiniz isterseniz etmezsiniz. tamamen sizin kendi bakış açınızla, objektif olup olmadığınızla alakalı bir durum. ayrıca her eleştiri yapıcı olmak zorunda değildir. en sağlam edebi eserler bile çok sert dille eleştirilirler ki bir adım daha öteye gidebilsinler. itici siyasetçi ağızıyla konuşayım; velevki bizim odamız çok iyi işler yapıyor; eleştirmeyecekmiyiz. gene çok eleştirmemiz lazım. hizmette sınır yoktur misali.. ne yalan söyleyim; ben odamız olduğunu eve ajanda gönderince hatırlamıştım. hatta'demekki ev adresimi kaydetmişler' diye hoşuma gitmişti. ÇMO dan ajanda gönderilmesi diye bir yazı bile yazmıştım. bu olaya cidde şaşırmıştım. odanın faaliyetlerinden daha fazla bahsetmeye gerek yok aslında faaliyetler burada bitiyor :)

@oseflek

tahammülüm olmadığı doğru. tespitin bu kısmına itirazım yok. hatta uzun süredir tahammül edemiyorum. sadece burası değil, meslekle alakalı başka yerleri takip edip oralarda yazdığım da oldu ama artık dayanamadığımdan bıraktım oraları okumayı. bu gözler neler gördü.. baz istasyonlarını babasının kaldırdığını iddia eden, odayı babasının bu başarısından pay çıkartmakla suçlayan bir hanımefendi vardı mesela. babası hakimmiş, nihayet onu öğrendiydik, önüne dava dosyası gelmiş, delilleri incelemiş, baz istasyoncuları aleyhinde karar vermiş. davacının bir fonksiyonu yok yani hanımefendiye kalsa, bütün olay babasının iki dudağı arasında. adalet böyle işlemez, hukuk bu değil. sonuçta anlaşamadık tabii.. bir defasında başka biri "iş eritmek" diye yuvarlak bir tabir ile bir iddia attı ortaya. nasıl olduğunu falan sordum bunun. ihalede onun rakip firmasına iş verdirtmiş oda. nasıl dedim. odayı aramış işi verecek kurum, oda bunlara sanırım bir liste falan vermiş, işi yapabilecek firmalar diye. sonuçta iş başkasına gitmiş. hani ispat sorduğumda tahmin ve kurgu çıkmasa.. şüphe uyandıracak bir ipucuna falan rastlasam.. bu haliyle tevatürden ibaret bir suçlama ama "ağzı olan konuşuyor" işte.
geçen seçimlerde rakip grup çıktı. zaten her oda, birlik ve baroda var bu rakip gruptan, siyaseti takip edenler bilir.. başladılar tanıtıma. buradan da yaptılar başka mecralardan da. onların da argümanları vardı, onlara da yazdım, ve hayır, mevcut yönetimiyle odadan bir çıkar bekleyerek değil, sadece seçimden galip çıkmaları durumunda diğer grubun odaya bir kazanımı olmayacağını düşündüğüm için.. milli değerlere saygılı bir oda tahayyülleri vardı mesela. her metnin başına koyarlardı bunu. (milli değerlere saygısız oda nasıl oluyorsa..) bir de kullandıkları üslubu ve milli hassasiyetlerine rağmen önem göstermedikleri imlâlarını da beğenmemiştim tabii. yazdım ha yazdım. oysa foruma üye olma amacım bu değildi.

bu arada bir parantez açayım, zaten yeni kanun hükmünde kararnameler ile odaların da bir fonksiyonu kalmamak üzere, yönetimini kim alırsa alsın, keza yargı da bitti. halkına diklenen yeni nesil hukuk insanlarını görmek için şu:
yani bir anlayışın devri kapandı. oda da onun kalıntısı gibiydi, yakında o da tarihe karışacak. kör olmayan görüyordur bunu. ya da gazetelerin ekonomi sayfalarını okuyanlar falan..

daha geçen çevre görevliliğini düzenleyen taslak metni üzerinden odaya yazılan mesnetsiz bir eleştiri için şöyle bir cevap yazmam gerekti. zorunda mıyım? neden insanlar iki metni okuyup kıyaslamaya üşeniyor da ben onlara izahat vermek zorunda kalıyorum? buna tahammül etmeli miyim?

şimdi ben odadan memnun değilim. gerçekten böyle bu. bir defa da konusunu açamıyorum. çünkü ipe sapa gelmez, bayağı eleştiriler arasında kayboluyor her yazı. öğrenciliğimden beri memnuniyetsizliğim artıyor. ama sanırım çoğunuzun "eleştiri" standardına uygun yazamadığımdan belli edemiyorum. böyle açmalıyım bi konu başlığı, "böyle oda olmaz olsun! bunlar kendilerini ne sanıyorlar! " demeliyim. verip veriştirmeliyim. o zaman ciddiye alınır. objektif kabul edilir falan.. öyle yapacak olsam açarım bi memurlar.net hesabı. burada işim ne?

@Ercan Koca
işe giriş belgenize bakarsanız meslek grubu 2128 ÇEVRE MÜHENDİSİ yazar.Çevre Görevlisi bir meslek değil sadece bir unvandır.Bilginize