• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

özgeçmiş - cv üzerine tavsiyelerim

hakanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
OYAK
cv hazırlama ile ilgili piyasada o kadar çok bilgi kirliliği var ki anlatamam, zamanım yok.
Ama sizler için "kendi görüş ve düşüncelerimi" paylaşmak isterim.
Cv danışmanlığı için şirketler kurulmuş. İnceleme ve hazırlama ile ilgili ayrı ayrı paket teklifler sunuluyor sizlere.
Bunlara gerek yok. Bazı önerilerimi dikkate alın yeter.

• cv'nizi oluşturduğunuz dosyayı lütfen isim ve soy isim ile adlandırın. Örneğin; "hakanmaden-cv"
  • cv içerisinde tek bir font belirleyin ve tüm içeriklerinizde sadık kalın. Örneğin; Calibri
  • cv içerisindeki ana başlıkların boyutları farklı, alt içeriklerin boyutları farklı olabilir. Ama başlıklarda benimsediğiniz biçimi diğer tüm başlıklarla aynı olmasına özen gösterin. Örneğin; İLETİŞİM BİLGİLERİM ... Başakşehir...
  • bilgilerinizin bir akış dahilinde olmasına önem gösterin. Kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, öğrenim bilgileri, deneyimler-stajlar-projeler-sertifikalar vs. gibi bir sıra benimsenebilir.
  • sayfa düzenine ve satır aralıklarına riayet edin. Gereksiz taşmalar ile sayfa sayısının artmadığından emin olun. Şablonunuzun bozulmamasından emin olmak için pdf olarak kaydedebilirsiniz.
  • Önyazınız olacak ise ilk paragrafta yer almasında fayda var. Bu ön yazınızda da cv'nizde yer almayan özelliğiniz, özel durumunuz ve/veya şirkete/pozisyona uygunluğunuz ile ilgili argümanlar sunabilirsiniz. "Eğitim geçmişim ve kişisel özelliklerime uygun..." cümleleri gibi benzer cümleler kullanılacaksa önyazı yazmamak daha avantajlı olabilir.
  • resminizi koymak isterseniz sayfa boyutunda kapsadığı oranının çok fazla olmamasına dikkat edin. Örneğin; 2x2cm veya 3x3cm idealdir.
  • TC no, daire no gibi detaylara kadar kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneririm. Yine ekli olarak paylaşacağınız sertifika ve belgelerdeki bilgilere dikkat etmenizi tavsiye ederim.
yorumlar ekleyerek önerilerimi sürdürmeye devam edeceğim.
sizler de sorularınız ve görüşleriniz ile katkı sağlayabilirsiniz.

Bu işin profesyoneli değilim, tamamen şahsi fikrimi aktarıyorum.
Twitter'da bile 1 dakikalık videolar akışa düştüğünde çok izlenmiyor (maalesef). Vine, story gibi sosyal medya araçları ya da tik-tok gibi garabetlerin tutmasının sebebi çok kısa sürede içerik sunuyor olmaları. Kaliteli ya da kalitesiz ama çok kısa sürede. O yüzden özgeçmişin ana başlıkları çok belirgin olmalı, fazla detay ile okuyan kişiyi yormayacak şekilde dizayn edilmeli. Cv'yi değerlendirecek kişi özellikle ilgilendiği alanı hemen bulabilmeli. Bu sebeple ana başlıkları görsel olarak belirten minimal ikonlar faydalı olabilir. Ayrıca genelde cv'leri ilk değerlendiren insanların yapılacak işin teknik kısmıyla ilgili bilgisi az olduğu için teknik bilginizi de özet olarak aktarmakta fayda var.

binlerce cv incelediğim için artık bir cv incelemem 9 saniyeyi aşmıyor. o sebep ilk izlenim çok önemli.
ilk izlenim testimden geçen cvlerimi uzun listeme alıyorum ve bir sonraki aşamamda detaylıca okuyorum, anlamaya ve pozisyon ile bağdaştırmaya çalışıyorum.
[automerge]1579693111[/automerge]
cvdeki tüm detayı ön yazıda hikayeleştirmek de yanlış, sıkılıyorum ve okumuyorum!
"eğitim geçmişim ve kişisel özelliklerim,," ile başlayan klasik ön yazıları da okumuyorum!
whatsup yazışması gibi alt alta yazılmış ön yazıları da okumak istemiyorum ama okuyorum!

bu mesajı okuduysan 10 tane çevre mühendisi arkadaşına, 10 tane çevre mühendisi öğrencisine, 10 tane çevre mühendisi adayına aşağıdaki mesajı atmalısın. yoksa işin rast gitmez :)
"cv'nizi adlandırın"

vaka; "1576658677210_1576657357374cv" adlı bir dosya mail atılıyor, virüs mü acaba diye düşündüm bi an.

hadi cv hazırlamak zor geldi, kariyer.netin hazır cvsini bana mail atıyorsun, yaa ismini bari revize ediver. hiç mi değeri yok bu cv'nin.
cv senin imajın, marka sunumun, tanıtım kataloğun, kartvizitin, hazırlamak için yıllardır okuyorsun..
bu kadar basit mi?

kariyer.net cvsinin başvuru için gönderilmesinin, cv hazırlamanın zor gelmesiyle bir alakası yok şahsi fikrim
bütün iş başvurularıma ya kariyerden başvurdum ya da kariyer cvsini yönlendirdim..
nihayetinde aynı amaca hizmet ediyor.. özel hazırladım veya ordan attım benim için bişi farketmiyor..
cv içeriğinden çok dış pakete takılıp beni işe almıcak firma var ise almasın zaten bende çalışmak istemem :)

düşünce davranışlara, davranışlar hareketlere dönüşüyor..
bu ve buna benzer bir çok deneyime sahip olduğum için bu detay benim için önemli. kişi sosyal hayatında dağınıksa iş hayatında da aynı. ya masa üstü dağınıktır ya da dosya düzeni.

kendi geçmişi ile ilgili özel birgilerin yer aldığı ve işe alım için ilk sunduğu bu araca özen gösterilmesini beklerim ve önemserim.
bu beklenti işe olan ilgisi ve özeni ile de devam edecektir.

cv tasarımı için hazır kariyer.net şablonunu kullanan da var, photoshop öğrenip özel tasarlayan da var. bu benim gözümde farklılık gösterir.

düşüncenize saygı gösteriyorum ama ben de bu detaylara özen göstermeyenle çalışmayı tercih etmiyorum :)

@hakanmaden insanların potansiyellerini dışa vuruşunu bir kalıba sokarak şekillendirmeye çalışmak biraz İnsan Kaynakları biriminin gereksiz duyarsız kasması geliyor bana. Şekilcilikle genelleme yapılamaz.. Bizim firmalarımızın komik ilanlarına şahit oluyoruz.. Yabancı ülkelerde alacağın maaşa kadar belirtiliyor ilanda.. Biz de sizlerden bunları bekleyelim o halde..

Hoş Artemis firması başvuruya önce olumsuz dönen bi kaç gün sonra görüşmek için arayan bir firma.
Skype görüşmesi için ise öyle bir uygulamamız yok diyen bir firma. Yıl 2020. Görüşmeye gelen insanların günlük işten aldıkları izin ücretlerini ödüyor musunuz ? Yol masraflarını ?

Bu platformda profesyonelce yaklaşımlar, yönlendirmeler yapmaya çalışıyorsunuz, insanların cvsini yazılarını vs eleştiriyorsunuz fakat sizinde bu konuda yetkinliğiniz olduğunu düşünmüyorum.

Ne mutlu ki çalışmıyoruz :)

@Çeçilya Saktan bir genelleme yapmıyorum, temel hataları dile getiriyorum.

Bize karşı eleştirilerinizi özelden konuşmuştuk ama genele açıklama ihtiyacı hissetmişsiniz :)

Biz görüşme neticesinde adayın yetkinliğine ve deneyimine göre farklı ücret teklifi sunarız..

İlk etapta olumsuz olan adaylarımızı, ihtiyaçlarımızın ve beklentilerimizin değişmesi durumunda tekrar değerlendirmeye alıyoruz bu bence iyi bir şey. Silip atmıyoruz.

Skype ve yüz yüze görüşme ise tercih meselesi. Bizim tercihimiz yüz yüze görüşme. İzin ve yol ücreti uygulamamız yok. Bunu yapabilecek bütçemiz de yok. Bizlerin de mülakat için ayırdığımız saatlik ücretimizi kim ödüyor? Bizi yanlış yönlendiren aday mı?

Bence siz çevre mühendisi çalıştırıp, elden maaş ödeyen, sigorta kodunu başka gösteren, asgari ücret altı teklif sunan, asgari ücret üzerinden sigorta gösteren, işinin yanında temizlikçi yaptıran firmlara karşı argüman geliştirebilirsiniz.

Hiçbir ücret ve beklenti içinde olmadan;
  • 9 farklı üniversitenin 15 farklı organizasyonunda çevre mühendisliği kulüpleri ile birlikte olduk, sponsor olarak da onların bu tür faaliyetlerini destekledik,
  • Kariyer planlamaları doğrultusunda Çevre Mühendisi Kariyer Yolculuğu sunumları yaptık ve hedefimiz 20 üniversiteye ulaşmak.
  • Çevre Mühendisi Gelişim Programı Mentor-A ile de çevre mühendisi adaylarına birebir mentorluk ve eğitim programı başlatıyoruz.
Şahsen oluşturduğum ve firma olarak desteklenen ve sponsor olunan organizasyonlar.

Siz bu mesleğe ne tür değer ve fayda kattınız paylaşabilir misiniz?

ik' ların ilk bakışta dikkatini çekmeyen cv leri kenara atmaları garip açıkçası ilk izlenim testimden geçen cvlerimi uzun listeme alıyorum
ve bir sonraki aşamamda detaylıca okuyorum, anlamaya ve pozisyon ile bağdaştırmaya çalışıyorum.

genel bir eleştiri olarak ik ' lar pazarlama veya başka birimleri incelemeleri olumlu fakat teknik olarak çevre mühendisin cv sini gene çevre mühendisi yada o işten anlayan birinin incelemesi daha adaletli olabilir 9 sn için de cv si donanımlı olupta aktaramayan arkadaş olabilir ik nın dikkatini çekmedi diye o işi alamaz olur dediğiniz uzun listeye girmez... her cv emektir (BAZILARI HARİÇ) o cv de hikayeler olabilir OKUMUYORUM DEYİP atmak ne derece doğru bilmiyorum ...

Ben şahsen Özgeçmişin kısa ve net olmasından yanayım. İK bir bakışta değerlendirebilecek kadar bilgi görmeli diye düşünüyorum. cvlogin.com da çok güzel kısa net açıklayıcı özgeçmiş şablonları mevcut.

bu da sizin görüş açınız :)
merak etmeyin ben işin içindeyim. yeri geliyor elektrik teknisyeni gibi elektrikli motorların yıldız üçgen klemens bağlantısını da yapıyorum.

@hakanmaden
@hakanmaden verilen cevaplar tatmin edici olmamış ki tekrar yorum yapma gereği hissetmişim, en doğal hakkım..
mülakat için ayırdığınız zaman zaten sizin işiniz değil mi ? ekstra ücret beklenmesi nedir anlam veremedim ?

Bunu yapabilecek bütçeniz yok ise Skype görüşmesine neden karşısınız ? Oraya iş görüşmesine gelecek kişinin de yol ücreti olmayabilir ?
Veyahut ilanlar yeterli açıklıkta olmadığı için ve ön bilgi verilmediği için (çalışma şartları hk.) insanlar zaman ayırmak zorunda değil.

Bahsettiğiniz organizasyonların maalesef ki benim için içi boş..
Bu zihniyetle insanlara mentorluk yapıyorsanız vay halimize..
Açıkçası karşımda hiç profesyonel olmayan bir İnsan Kaynakları görüyorum...
9 saniyede cv inceliyorum diyen İK ne derece profesyonel olabilir..
Durum bu haldeyken insanları sürekli dalga geçercesine eleştirmeniz ve sürekli işin üstadı gibi paylaşımlar yapmanız sizde komik duruyor..

Mesleğe ne tür katkı yaptığımı sizinle görüşme yapıyor olsaydık bahsederdim, neyseki yapmıyoruz.

@hakanmaden sorun da bu işte ... elektrik teknisyeni gibi değil onu elektrik teknisyeni yapmalı nasıl da ik'lar her işi yaparım diyeni eleyebiliyorsa kimse kimsenin GİBİ bir işi yapmamalı

Tekrar belirteyim; skype bir tercihtir biz yüz yüze tercih ediyoruz.
Çalışma şartlarımız kariyer.net profilimizde yer alıyor dileyen adayımıza telefon ile de bilgi veriyoruz.

Mesleğiniza yaptığınız katkıyı bana değil burada bulunan meslektaşlarınız ile paylaşın ki onlar da ilham alsınlar, sizi örnek alıp onlar da bir ucundan tutsalar ne güzel olur. Çok merak ediyorum.

@FERHAT ELÇİ demek istediğim yapılan işle empati kurabiliyorum. Ne tür soru soruyorsak sorulan soruların cevaplarını uygulayarak ben de öğreniyorum. Klemens bağlantısının pratiğini bilmeyen elektrikçiyi ikinci aşamaya davet etmez iki tarafa da zarar veriyor.

@hakanmaden konunun benim mesleğimle bi alakası yok çarpıtmaya gerek yok..
çalışma şartları hk. maaş bilgisini telefonda vermediniz. Skype tercihine yanaşmadınız. Geri dönme zahmetinde bile bulunmadınız.
insanlara ilham olcak kadar çok profesyonelsiniz gerçekten..
tercihlerinizle baş başa bırakıyorum..
iyi zihniyetli egosuz günler diliyorum..

Tekrar şahsi kanaatimi belirteyim.
Hazırladığımız cv'ler bizim tüm birikmiş emeğimizi tanıtacağımız araçlar. O kadar emek verdiğimiz eğitim ve çalışma hayatımızın kısıtlı zamanda değerlendirilmesi imkansız.
4 senelik mühendislik programını, iş tecrübelerini 3-4 sayfalık pdf uzantılı bir elektronik metne sığdırabilene helal olsun zaten.
Devir maalesef hızlı tüketim devri.

güzel bir özgeçmiş örneği bırakayım;

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .